میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
ارتش و نیروهای مردمی یمن ائتلاف سعودی را زمین‌گیر کرده‌اند
الحدیده گورستان متجاوزان
الحدیده گورستان متجاوزان
 

در ادامه شکست ائتلاف سعودی در برابر مقاومت یمن، سرهنگ «شرف لقمان» سخنگوی ارتش یمن از امنیت کامل فرودگاه الحدیده خبر داد و گفت که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی توانسته‌اند به طور صد در صد امنیت را به فرودگاه بازگردانند.
وی در گفت‌و‌گو با شبکه «المیادین»، گفت: «تحولات میدانی به سمت پایان حضور نیروهای مزدور در ساحل غربی پیش می‌رود و آن‌ها در ۶ کیلومتری فرودگاه الحدیده در محاصره نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی هستند.» سخنگوی ارتش یمن در ادامه تأکید کرد: «حمله ائتلاف سعودی به ساحل غربی خودکشی بود.»
پیش از این نیز «محمد عبدالسلام» سخنگوی انصارالله یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد: «به لطف خداوند و مقاومت مردم یمن دشمن در حملات اخیر خود به ساحل غربی شکست خفت‌باری متحمل شده و جنگ رسانه‌ای آن موجب رسوایی آن شده است.»
ائتلاف عربستان و امارات بعد از مدت‌ها طرح و نقشه و عملیات زمینی، سه‌شنبه هفته گذشته عملیاتی زمینی، دریایی و هوایی موسوم به «پیروزی طلایی» را با هدف اشغال بندر الحدیده، شروع کرد که هدف از این عملیات، اشغال شهر حدیده و بندر و فرودگاه مهم آن بود تا از این طریق تنها شریان حیاتی نیروهای انقلابی و انصارالله یمن را قطع کند. دو تن از اعضای دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن برای دومین‌بار با حضور در فرودگاه شهر «الحدیده»، ادعای ائتلاف عربستان سعودی مبنی بر اشغال این فرودگاه را تکذیب کردند.
حزم‌الاسد با انتشار تصاویری از خود و البخیتی که در حال گشت‌زنی در فرودگاه الحدیده هستند، نوشت که فرودگاه همچنان در دست نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن است. رسانه‌های ائتلاف عربستان و اماراتی از شنبه این هفته بیش از ۲ بار به نقل از منابع نظامی و فرماندهان این ائتلاف مدعی شدند که «فرودگاه الحدیده را آزاد کرده‌اند».
خبر دیگر آنکه پدافند هوایی ارتش یمن یک فروند هواپیمایی شناسایی امارات را که ۲ خلبان داشت، در ساحل غربی یمن هدف قرار داد و ساقط کرد.به گفته این منبع، هواپیمای مذکور در حین بازگشت از انجام مأموریت رصد و شناسایی توسط آتش پدافند هوایی یمن سرنگون شده است.
از سوی دیگر سخنگوی انصارالله یمن گفت که ائتلاف عربستان سعودی از جنگ علیه یمن درس نگرفت و با حمله به ساحل غربی این کشور شکست سختی متحمل شد. «محمد عبدالسلام» در بیانیه‌ای گفت که به لطف خداوند و مقاومت مردم یمن دشمن در حملات اخیر خود به ساحل غربی شکست خفت‌باری متحمل شده و جنگ رسانه‌ای آن موجب رسوایی آن شده است. او به ائتلاف عربی ضد یمن به رهبری عربستان سعودی توصیه کرد «قبل از آنکه هزینه‌ [جنگ علیه یمن] فراتر از تصورات باشد، بهتر است به شکست خود اعتراف کرده و از ساحل [غربی یمن] و همه مناطق این کشور با کمترین خسارت خارج شود».
عبدالسلام تصریح کرد: «آنچه اخیرا روی داد تأکیدی است بر اینکه دشمن متجاوز به رغم داشتن زرادخانه‌های نظامی و قدرت رسانه‌ای و ثروت‌های نفتی زیاد، از جنگ‌ یمن که وارد چهارمین سال خود شده است، درس عبرت نگرفته است». او در انتقاد از حملات ائتلاف مذکور به جبهه ساحل غربی و شهر الحدیده، گفت که همانگونه که همه بهانه‌ها برای حمله به یمن بی‌اساس بود و هیچ‌گونه توجیهی نداشت، حمله به این شهر نیز اصلا مجوز و توجیهی ندارد. در همین حال منابع امنیتی یمن از تسلط نیروهای یمنی بر دو منطقه «المجیلیس» و «المشیخی» در غرب این کشور خبر دادند.
در عملیات بازپس‌گیری این دو منطقه، ده‌ها نفر از عناصر مزدور کشته و یا زخمی شدند. خبر دیگر آنکه پاریس در اعتراض به حمله گسترده ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان به بندر الحدیده تصمیم گرفت سطح مشارکت خود در نشست ویژه یمن به ریاست عربستان را کاهش دهد. یک منبع دیپلماتیک عالی‌رتبه فرانسه گفت که این نشست به عنوان مقدمه‌ای برای نشست آینده برگزار خواهد شد.

کد مطلب: 104846
 
Share/Save/Bookmark