میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۳
 
 
غرب همچنان به بحران‌سازی و کشتار در سوریه ادامه می‌دهد
فرانسه محور حمله شیمیایی به حلب
فرانسه محور حمله شیمیایی به حلب
 

نقش غرب در ادامه بحران سوریه هر روز آشکارتر می‌شود چنانکه گزارش‌‌ها نشان می‌دهد، حملات شیمیایی به بخش هایی از شهر حلب با راکت هایی انجام شده است که با کمک کارشناسان فرانسوی ارتقا یافته و قادر به حمل کلاهک شیمیایی حاوی گاز کلر شده اند.
پایگاه اینترنتی خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نوشت عناصر مسلح هیئت تحریر الشام (جبهه النصره) سحرگاه یکشنبه حدود ۵۰ راکت را جابجا کردند. این اقدام چند روز بعد از آن صورت گرفت که کارشناسان فرانسوی این راکت ها را در یکی از پایگاه های النصره در نزدیکی زندان مرکزی ادلب ارتقا دادند تا قابلیت حمل کلاهک های مجهز به ماده کلر را داشته باشند.
منابع آگاه فاش کردند عملیات انتقال در پنج نوبت انجام شد و راکت ها در حومه جنوب شرقی ادلب توزیع شدند و گروه ”اجناد القوقاز“ (سربازان قفقاز) در منطقه تل السلطان ۱۰ راکت، گروه ”جیش العزه“ در شهرک کفرزیتا در شمال شهر حماه و گروه ”حراس الدین“ وابسته به القاعده نیز هر یک تعدادی راکت دریافت کردند که به شهر مورک در حومه شمالی حماه منتقل شد. هیئت تحریر الشام، انتقال و تحویل دو مجموعه از راکت های عناصر مسلح حزب اسلامی ترکستانی و یک گروه نامشخص دیگر را به عهده داشت. هیئت تحریرالشام با راکت های حامل مواد شیمیایی به مناطق شارع النیل، الخالدیه و الشهباء الجدیده در شهر حلب حمله کرد که این حملات باعث بروز مشکلات تنفسی برای دهها شهروند شد.
خبرنگار اسپوتنیک به نقل از یک منبع امنیتی عالی رتبه گفت: تحقیقات اولیه نشان می دهد عناصر مسلح مناطق مذکور را با راکت های ارتقا یافته ای هدف قرار دادند که حامل کلاهک های حاوی مواد سمی بودند. چند تیم متخصص در حال بررسی نوع این مواد هستند. در همین حال یک منبع پزشکی در حلب به خبرگزاری اسپوتنیک گفت بررسی اولیه بیمارانی که دچار مشکل تنفسی یا بیهوشی شده اند نشان می دهد آنها در معرض گاز کلر بوده اند.
اسپوتنیک به نقل از منابع آگاه اعلام کرد کارشناسان فرانسوی به نفع گروه تروریستی جبهه النصره عمل می کنند و راکت های خاصی را ارتقا می دهند تا به کلاهک های حاوی مواد شیمایی مجهز شوند. منابع نزدیک به فرماندهان گروهک های مسلح فعال در ادلب به اسپوتنیک گفتند عناصر سازمان کلاه سفیدها صبح چهارشنبه ۲۱ نوامبر پنج گالن مواد شیمیایی سمی را از یکی از انبارهای جبهه النصره به انباری در شهر ادلب منتقل کرده اند که به تازگی در زیر زمین در نزدیکی زندان مرکزی ادلب حفر شده است. این منابع افزودند پنج گالن مذکور در پایگاه زیرزمینی به کارشناسان فرانسوی سیاهپوست تحویل داده شده است که اخیرا برای ارتقا و تجهیز راکت هایی که مشخص نیست از چه نوع هستند به منطقه رفته اند. اواخر اکتبر، وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرده بود هنوز گروههای تروریستی و افراط گرایانی در ادلب هستند که می کوشند با استفاده از مواد شیمیایی و سمی تحرکات گسترده ای انجام دهند و فعالانی از سازمان جعلی و شوم کلاه سفیدها که در پوشش کمک های انسانی فعالیت می کند به آنها ملحق شده اند.
این جنایات از سوی مهره‌های غرب در حالی صورت می‌گیرد که در نقطه مقابل نخست وزیر سوریه، یک وزیر کابینه را مأمور کرد که در خصوص ایجاد مکانیزم اجرایی و آغاز فرایند بازسازی سراسری سوریه با وزارتخانه‌ها و نهادهای ذیربط هماهنگی کند. «عماد خمیس» نخست وزیر سوریه امروز دوشنبه وزیر محیط زیست این کشور را مکلف کرد که در خصوص ایجاد مکانیزم اجرایی و یک برنامه کاری با وزارتخانه‌ها و نهادهای ذیربط هماهنگی‌های لازم به عمل آید.
صفحه «شبکه اخبار حلب» در فیسبوک اعلام کرد که هدف از این مکانیزم و برنامه، آغاز روند بازسازی مناطق آسیب دیده در همه استان‌های سوریه بر اساس چند اولویت است. اما اولویت‌های دولت سوریه در خصوص بازسازی عبارتست از: بازگشایی جاده‌های اصلی، تهیه طرح‌های سازمانی جدید، آغاز آواربرداری از ساختمان‌های تخریب شده و در حال تخریب و جمع آوری مصالح آن، آغاز فراهم‌سازی زیرساخت‌ها و ارائه خدمات بر اساس امکانات موجود. در این میان در چهار روز گذشته و در جریان درگیری میان «نیروهای دموکراتیک سوریه » با پشتیبانی ائتلاف آمریکایی با تکفیری‌های داعش، ۹۲ تن از نیروهای کرد، کشته شدند.

کد مطلب: 106962
 
Share/Save/Bookmark