میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۷
 
 
زیبائی‌ها و ظرفیت‌هاى ناشناخته عاشورا
بخش نخست

حادثه کربلا و عاشوراى حسینى(ع) از اثرگذارترین حوادث تاریخ مى‌باشد که جامعه اسلامى و جهان بشریت از برکات آن بهره‌هاى فراوانى برده است. ویژگى‌هاى شخصیتى و مبانى اعتقادى و فکرى پدیدآورندگان و اقدامات انجام شده در عاشورا، استثنایى و بى‌نظیرند. حادثه کربلا، دو صفحه دارد؛ یک صفحه آن، پر است از ظلم، جنایت، بی‌شخصیتى، پستى، مصیبت، زشتى و پلشتی که در این صفحه، قتل‌عام انسان‌هاى‌ بى‌گناه - از سالخورده تا کودک شیرخوار - اسب بر بدن شهید تاختن، آب ندادن به انسان‌هاى تشنه، شلاق زدن زنان و کودکان‌ بى‌پناه و مصیبت‌دیده، سوار کردن اسیران بر شترهاى‌ بى‌جهاز و... را مى‌بینیم.
در صفحه دیگر این حادثه- آن صفحه‌اى که قهرمانش حسین‌بن على(ع) است- هرچه مى‌بینیم، زیبایى، حماسه، حق‌پرستى، عبادت و معنویت، مهربانى و کرامت انسانى است. با نگاه کردن به این صفحه از حادثه عاشوراست که بشریت به خود مى‌بالد و براى رسیدن به مقام انسانیت امیدوار مى‌شود.
امام حسین(ع) روح عاشورایى بودن را در همه انسان‌هاى آزادى‌خواه تاریخ زنده کرد. دل‌هاى مؤمن، در پرتو درس‌ها و زیبایى‌هاى عاشورا، حسینى شدند تا به هنگام مقابله با دشمن، دچارتردید نشوند و از قدرت باطل و گستردگى جبهه زشتى‌ها و پلیدى‌ها نهراسند و فقط به خدا توکل داشته باشند.
از امام حسین(ع) همان یک جمله «هَیْهَاتَ مِنَّا الذِّلَّة» کافیست تا جهانى را چراغ هدایت، کلید سعادت، آفتابى گرمابخش و حیات جاودانه باشد.
در جاودانگی یک حماسه، عوامل متعددى ازجمله شخصیت و ویژگى‌هاى شخصیتى خالق حماسه، یاران و اطرافیان او و اقدامات انجام‌شده در جریان حماسه نقش مؤثرى دارند.
در زمان حاضر و آینده نیز تأسى به زینب کبرى و امام سجاد(علیهما السلام) در رسالت عظیم پیام‌رسانى، تبیین و نشر حقایق عاشورا مهم‌ترین عامل ماندگارى مى‌باشد.
در این‌راستا اشاره‌اى به برخى جلوه‌ها از رویش‌ها و زیبایی‌هاى عزادارى عاشوراى امسال امیدوارکننده است که از آن‌جمله است:
- حضور چشمگیر و پرشور جوانان نسبت به سال‌هاى قبل به‌ویژه با نگاه عمیق به عاشورا و حضور پاى منابر بالخصوص منبرهایى که از محتواى غنى و تحلیلى اقناع‌کننده‌اى برخوردار بود.
- گسترش پدیده بسیار ارزشمند و تأثیرگذار مقتل‌خوانى در منبرها و مجالس عزاى سیدالشهداء(ع)
- وجود ملموس و چشمگیر نسل جدیدى از روحانیون جوانى که ضمن برخوردارى از فضل لازم و ظرفیت اقناع‌کنندگى مخاطبین، از جاذبه‌هاى سیاسى و اجتماعى روز نیز برخوردار بودند و لذا در کنار نقطه‌ضعف‌هاى گوناگونى که باید به‌مرور از دایره عزاداری‌ها و محافل حسینی کنار گذارده بشود، توجه و تقویت نقطه‌قوت‌ها و زیبایى‌هاى فراوانى که حماسه عاشورا و جریان بى‌وقفه پیام‌رسانى در بستر عزاداری‌هاى مستمر دارد، از ضرورت‌هاى غیرقابل انکار تلقى گردیده و کافى است از ابعاد و اضلاع مختلف، تنها جوهره قیام و حماسه حسینى به‌روشنى تبیین و گفتمان‌سازى بشود.
در یک ضلع صفحه زیبایى‌هاى عاشورا، شخصیت‌ بى‌نظیر سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) قرار دارد که قله ایمان و عرفان و بندگى خداى رحمان است.
در ضلع دوم این صفحه عظیم، خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و یاران و همراهانى قرار دارند که هرکدامشان در اوج عشق و ایمان و دلدادگى به خدا و دین اسلام مى‌باشند.
در ضلع سوم نیز، زیبایى‌ها و اقدامات‌ بى‌نظیر به‌وجود آورندگان وهمراهى‌کنندگان حماسه عاشورا را مى‌بینیم.
پیام‌هاى اخلاقى و تربیتی و سازنده مکتب عاشورا، مجموعه‌ای از زیبایى‌هاست. زیبایى‌هایى که راز ماندگارى و هدایت‌گرى حماسه عاشورا در آن نهفته است. بعضى از این زیبایى‌ها عبارتند از:
۱- ایثار ۲- تکریم انسان ۳- توکل ۴- صبر و استقامت ۵- عمل به تکلیف الهى ۶- حس مواسات ۷- آزادگى ۸- فتوت و جوانمردى ۹- جهاد با نفس ۱۰- شجاعت ۱۱- عزت ۱۲- غیرت ۱۳- عفاف و حجاب ۱۴- ادب و نزاکت ۱۵- عشق به نماز و...

نویسنده: حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیزاده

کد مطلب: 101264
 
Share/Save/Bookmark