میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۵
 
 
دیدار قاتلان
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان طی یک سفر رسمی امروز به امارات می‌رود. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که در سالهای اخیر دو کشور رویکردهای همگرای

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان طی یک سفر رسمی امروز به امارات می‌رود. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که در سالهای اخیر دو کشور رویکردهای همگرایانه بسیاری داشته‌اند که محور آن را نیز اقدام علیه امنیت منطقه و ضدیت با فلسطین و اجرای طرح‌های آمریکا تشکیل می‌دهد که جنگ یمن، حمایت این کشورها از تروریسم در منطقه، تشدید ایران هراسی و خیانت‌های گسترده به فلسطین طی معامله قرن تنها بخشی از این تحرکات را تشکیل می‌دهد. با توجه به این شرایط این سوال مطرح می‌شود که سفر به بن سلمان به امارات با چه اهدافی صورت می گیرد؟
یکی از مهمترین مباحث مطرح میان امارات و عربستان را تحولات یمن تشکیل می دهد. هر چند که آنها تحت حمایت کشورهای غربی ، میلیاردها دلار در این جنگ هزینه کرده اند اما دستاورد آنها جز کشتار گسترده مردم و ویرانی یمن چیزی نبوده است. این روند موجب شده تا آنها به دنبال راهکاری برای فرار آبرومندانه از یمن باشند. بر این اساس یکی از ابعاد این سفر می تواند بررسی تحولات یمن در قالب تحرکات نظامی و اختلافات موجود میان طرفین در قبال یمن باشد چنانکه اخرا توافق ریاض با محوریت تجزیه جنوب یمن صورت گرفت. این در حالی که در حوزه سیاسی آنها به دنبال میانجی گرانی جهت فرار از یمن هستند چنانکه منابع خبری اعلام کردند طحنون بن زاید آل نهیان، مشاور امنیت ملی امارات طی یک سفر غیرمنتظره وارد عمان شد و مورد استقبال سلطان بن محمد النعمانی، مسؤول دفتر سلطان قابوس بن سعید، پادشاه عمان قرار گرفت. ارتباط این سفر با تحولات یمن زمانی آشکاتر می‌شود که پیش از این خبرگزاری آسوشیتدپرس آمریکا به نقل از منابع و مقاماتی اعلام کرد، عربستان و انصارالله در حال حاضر در حال انجام مذاکرات غیرمستقیم و پشت پرده با هدف پایان دادن به جنگ ویرانگر پنج ساله یمن هستند. در همین راستا، خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان و محمد آل جابر، سفیر عربستان در یمن و نیز رئیس ستاد مشترک عربستان وارد مسقط شدند.
نکته دیگر آنکه سفر بن سلمان در شرایطی صورت می‌گیرد که پیش از آن ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا پس از سفر به سرزمین اشغالی وارد عربستان شد و با محمد بن سلمان دیدار کرد. سفر این مقام نظامی آمریکایی در حالی است که آمریکا بعد از وقفه‌ای چند هفته‌ای، اخیرا بار دیگر عملیات نظامی مشترک با شبه نظامیان کرد در شمال سوریه را از سر گرفته است. این عملیات‌ها که به بهانه مبارزه با داعش انجام می‌شود، از مهر ماه امسال و در پی توافق رؤسای جمهور آمریکا و ترکیه، متوقف شده بود. بر این اساس می توان گفت که بخشی از سفر بن سلمان برگرفته از خواسته‌های نظامی آمریکاست که حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه بخشی از آن را تشکیل می‌دهد. 

نویسنده:علی تتماج

کد مطلب: 111768
 
Share/Save/Bookmark