میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۸
 
 
وقتی مصیبت زلزله ابزار دست عده‌ای می‌شود
انتقام‌گیری سیاسی با چاشنی بی‌تفاوتی
انتقام‌گیری سیاسی با چاشنی بی‌تفاوتی
 

زلزله‌ای که غرب کشور را لرزاند، ویرانی‌های بسیاری بر جای گذاشت و تعداد زیادی از هموطنانمان را قربانی کرد و در نهایت تالم و اندوه مردم ایران را برانگیخت.
اگرچه از همان لحظه اولیه همه دستگاه‌های امدادی و حتی نیروهای نظامی کشورمان برای کمک به زلزله‌زدگان شتافتند اما بسیاری از مردم کشورمان نیز بودند که ضمن یاری‌رسانی به دستگاه‌های امدادی تا حد امکان از هرگونه کمک مالی و جانی دریغ نکردند و کسانی هم که توانایی برای این امر نداشتند با زلزله‌زدگان همدردی کردند.
نگاهی به مصاحبه‌های مردم با رسانه‌ها یا پیام‌هایی که از سوی آنها در شبکه‌های اجتماعی رد و بدل می‌شود نشان می‌دهد که همگان در چنین شرایطی درپی کاهش آلام زلزله‌زدگان هستند. اما جای تعجب است که عده‌ای با وقت‌نشناسی نه تنها باری از دوش مردم آسیب‌دیده برنمی‌دارند بلکه نمک به زخم بازماندگان زلزله می‌پاشند گویی درکی از رنجی که این افراد در حال تجربه آن هستند ندارند. این گروه به جای کمک‌رسانی و همدردی با حادثه‌دیدگان برای رسیدن به اهداف خود حتی از وقوع زلزله نیز بهره‌برداری سیاسی می‌کنند و اهمیتی هم به منافع ملی مطرح در این موضوع نمی‌دهند.

استفاده ابزاری
پس از گذشت ۲۴ ساعت از وقوع زلزله شاهد بودیم که برخی چهره‌ها و رسانه‌های اصلاح‌طلب بار دیگر با پیگیری رویکرد غیراخلاقی از مصیبت‌بارترین وقایع کشور هم برای اهداف بی‌ارزش جناحی خود بهره‌برداری می‌کنند.
نگاهی به رسانه‌ها و کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی این جریان نشان می‌دهد که آنها تلاش می‌کنند به موضوع تخریب مسکن مهر در این مناطق تمرکز کرده و با انتشار عکس‌هایی با مضمون یاد شده، از آن برای تخریب چهره دولت نهم و دهم استفاده و این دولت را مقصر نشان دهند.
در عین حال هدف دیگری که از این اقدام دنبال می‌شود، حمایت از خط غیر منصفانه دولت یازدهم در انتقاد و مزخرف خواندن طرح مسکن مهر است و تاییدی بر اینکه نه تنها میزان زیادی از سرمایه و بودجه کشور در این طرح از بین رفته است، بلکه درساخت وساز این خانه‌ها کم‌کاری شده است و جان ساکنان مسکن مهر در خطر است.
بنابراین عمل نکردن دولت به توصیه رهبر معظم انقلاب مبنی بر تکمیل مسکن مهر دلیل موجهی دارد. جالب آنجاست که حتی در این روش، دست به جعل عکس زدند و تصاویری را از خرابی‌ها در کشورهای دیگر به جای خرابی مسکن مهر به نمایش گذاشتند.
برخی از کارشناسان می‌گویند واحدهای مسکن مهر استان کرمانشاه که در زلزله اخیر آسیب دیدند، از جمله واحدهایی بودند که در دولت یازدهم تکمیل و افتتاح شدند. یادمان باشد ۵۳۷۱ واحد مسکن مهر در بهمن ۹۴ توسط دولت روحانی تکمیل و افتتاح شده است و اگر ایمنی آنها ایرادی داشته همین دولت باید پاسخگوی مردم باشد! با این حال، این گروه از اصلاح‌طلبان توجهی به واقعیت ندارند و تلاش می‌کنند تا دولت احمدی‌نژاد را مقصر اصلی این جریان معرفی کنند.
جالب آنجاست که در این وسط معاون اول رئیس‌جمهور نیز با تایید این اظهارات تمام نارسائی‌ها را متوجه احمدی نژاد دانسته به وزیر راه و شهرسازی دستور داده تا به دقت به این موضوع رسیدگی کند که چرا خانه‌های مسکن مهر تا این حد آسیب‌پذیر بوده‌اند؟

تسویه حساب به چه قیمت
اگر چه لازم است که مشخص شود که چه کسی مقصر این کم‌کاری‌ها در ساخت غیرایمن مسکن مهر بوده است، اما درست در شرایطی کشور با بحرانی بزرگ روبه‌رو است و بسیاری از هموطنانمان داغدار هستند و گروهی نیز در زیر آوار مانده‌اند و مجروح شده‌اند و عده بسیاری از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند و دارائی‌های خود را از دست دادند، فرصتی مناسب برای تسویه حساب‌های سیاسی است.
در حال حاضر مردم ایران مصیبت زده‌اند و تحمل حاشیه‌های بی‌ارزش و کم‌اهمیت را ندارند.
چه فرقی می‌کند که مسکن مهر کرمانشاه را دولت روحانی ساخته یا دولت احمدی‌نژاد؟ این موضوع در درجه بعدی اهمیت قرار دارد وقتی که معلوم نیست که مردم مناطق زلزله آب آشامیدنی دارند یا نه؟ آیا مردم زلزله‌زده توانستند شکم‌شان را سیر کنند و یا اینکه چادرهای هلال‌احمر توانست در مقابل سرمای شب گرما بخش تن رنجور مردم مصیبت زده باشد.
بهره‌برداری سیاسی از این فاجعه باعث می‌شود به جای اینكه افراد تمامی ظرفیت‌های خود را جمع كرده، موضوع را درست ببینند و راهكارهای درستی را برای برون‌رفت از بحران پیدا كنند، گرفتار جریانات دوقطبی و سیاسی شوند. این امر باعث می‌شود كه پتانسیل و امكانات معطوف به رفع دعواهای سیاسی شده و در امر کمک‌رسانی و برنامه‌ریزی اختلال ایجاد شود. در حالی که در این زمان کشور یک انسجام اجتماعی را می‌طلبد.

دولتی‌ها شانه خالی نکنند
اما باید به یک نکته نیز توجه داشت. این پرسش وجود دارد که اگر هم واحدهای مسکن مهر دچار نقص فنی و عدم ایمنی بوده‌اند چرا مسئولان فعلی که در تکمیل و افتتاح بسیاری از این خانه‌ها حضور داشتند توجهی به مسائل ایمنی و فنی ساختمان‌ها نکردند؟
چرا برخی از رسانه‌ها برای سوءاستفاده از احساسات مردم برای لاپوشانی ضعف‌های مدیریتی خود استفاده می‌کنند؟
در نهایت باید گفت زلزله و سایر حوادث طبیعی، فرصت مناسبی برای پیگیری اغراض حزبی و جناحی نیست آنهم زمانی که منافع ملی و امنیت کشور در خطر است. اینکه افراد در جای گرم و نرم نشسته و با چند پست و مطلب در فضای مجازی یا تیتر و گزارش مصاحبه به دنبال انتقام‌جویی سیاسی باشند تنها نشان از بی‌تفاوتی و بی‌اهمیتی به سرنوشت دیگران دارد.

کد مطلب: 101868
 
Share/Save/Bookmark