میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۲
 
 
فرانسوی‌ها سی و چهارمین هفته تظاهرات ضد سرمایه‌داری را برگزار کردند
جلیقه زردها بی توقف
جلیقه زردها بی توقف
 

به رغم سرکوب‌های گسترده معترضان به سیاست های اقتصادی دولت فرانسه موسوم به «جلیقه زردها» برای سی وچهارمین هفته متوالی به خیابان های شهرهای مختلف این کشور آمدند تا نشان دهند به رغم کاهش تعداد معترضان این جنبش همچنان حیات دارد.
جنبش جلیقه زردها که از ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸(۲۶ آبان ۹۷) با جمعیتی حدود ۳۰۰ هزار نفر خیابان‌های پایتخت و دیگر شهرهای فرانسه را به محاصره خود درآورد، نوسان جمعیتی بسیاری داشت اما همچنان بر مواضع خود و اصلاح اقتصاد فرانسه و سیاست‌های کاخ الیزه در خصوص اشتغال، بیکاری، حقوق بازنشستگی و بیمه، معیشت و بهبود وضعیت اقتصادی این کشور تاکید دارد.
شبکه خبری "آر ته" فرانسوی می‌نویسد: در ششم ژوئیه برای سی وچهارمین هفته متوالی جلیقه زردها در خیابان‌ها جمع شده اند. تجمع‌ها در حالی برنامه ریزی شده که وزارت کشور تعداد جمعیت حاضر در شنبه اعتراضی گذشته را ۶ هزار نفر برآورد کرده بود.(رقمی که جلیقه زردها آن را ۱۰ هزار نفر محاسبه می‌کنند.)
معترضان برای سی وچهارمین هفته سازماندهی شده اند. تجمع‌های دیروز در شرایطی برگزار شد که مناطقی از جمله میدان جمهوری، شانزه لیزه، محدوده کلیسای نوتردام، مجلس ملی و کاخ ریاست جمهوری برای هر گونه تجمعی ممنوع اعلام شده اند. در تولوز، جلیقه زردها را "بدون تعطیلات برای دولت" نامگذاری کرده اند و در شهرهای مونپلیه و لیون به طور مستقیم خواستار استعفای «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه شده اند. همچنین تجمع اعتراضی دیگری در شهر نانسی اعلام شد. در عین حال فرمان ممنوعیت تظاهرات در مرکز شهر "بسانسون" اعلام شد. نشریه "لا دپش" فرانسه نوشت: با وجود کاهش تعداد، جلیقه زردها برای سی و چهارمین هفته متوالی، امروز در شهر "تولوز" تجمع می‌کنند. انتظار می‌رود تجمع‌ها و تظاهرات به درگیری پلیس و معترضان در مرکز شهر و میدان "کاپیتول" منجر شود. این مناطق پیشتر از سوی دولت برای هر گونه تجمع و تظاهراتی ممنوع اعلام شده است. اعتراض‌های مردمی در فرانسه بدون هیچ گونه تعطیلی ادامه دارد. به نوشته رسانه‌های فرانسوی، همچنین علاوه بر محدودیت‌های اعمالی در میدان کاپیتول و مرکز شهر تولوز که از هفته‌های گذشته برقرار است، حمل و نقل عمومی در مرکز شهر از حوالی ۱۳ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی دچار اختلال خواهد شد.
تجمع در میدان کاپیتول از ساعت ۱۳ تا ۱۹ برای معترضان ممنوع اعلام شده و هر کسی که از این قانون سرباز زند ۱۳۵ یورو جریمه خواهد شد. به نقل از نشریه "لا دپش"، همچنین، تجمع جلیقه زردها در منطقه "پی اُلمس" (pays d’Olmes) واقع در جنوب شرقی بخش "آری‌یژ" فرانسه (هم مرز با اسپانیا) در ناحیه پیرنه تخریب شده است.
این اتفاق در زمانی رخ داد که هیچیک از جلیقه زردهای منطقه در آنجا حضور نداشت. پودر سفیدی همراه با مایعی بد بو که تنفس را سخت می‌کرد روی نیمکت‌های محل تجمع جلیقه زردها در منطقه ریخته شده بود.
در نزدیکی محل یک بطری یافت شده است و در این ارتباط جلیقه زردها به شهردار هشدار دادند و همچنین با پلیس، شهرداری و ژاندارمری منطقه برای حضور در صحنه تماس گرفتند. همچنین به نوشته پایگاه خبری "لو پروگرس"، ۷۰ نفر از جلیقه زردها در شهر "لیماس" در بخش "رون" واقع در غرب فرانسه دست به تجمع زده بودند که با حضور پلیس متفرق شدند. همچنین نشریه "لو دفین" نوشت: هم اینک ۳۰ نفر از جلیقه زردها در اعتراض به خشونت‌های پلیس در جریان اعتراض‌های مردمی در بین جاده مارسی و محله ارامنه دست به تجمع زده‌اند.
اعتراض‌های موسوم به جلیقه زردها که از ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی (۲۶ آبان ۹۷) آغاز شده، همچنان با مطالبات سرسختانه خود ادامه دارد. تاکنون بیش از ۵۰ هزار تظاهرات و تجمع در طول سی و سه هفته متوالی از آغاز جنبش جلیقه زردها در فرانسه برگزار شده است. در جریان این اعتراضات ۱۰ نفر کشته و چهار هزار نفر از معترضان مجروح شده اند.همچنین به گفته «کریستف کاستانر» وزیر کشور فرانسه در تظاهرات و اغتشاش‌های هفت ماهه گذشته، ۱۹۰۰ مامور در جریان درگیری‌ها زخمی شده اند.

کد مطلب: 109761
 
Share/Save/Bookmark