میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۹
 
 
پیام‌های یک انتخابات

انتخابات پارلمانی لبنان که آخرین بار در سال ۲۰۰۹ برگزار شد روز یک شنبه برگزار شد. انتخاباتی که براساس قوانین جدید انتخاباتی و با حضور مردم در داخل و خارج داز لبنان برگزار شد. شاید از نکات مهم در این انتخابات نحوه برگزاری و نیز مشارکت لبنانی‌های خارج از کشور بود که نشانگر اهمیت و میزان توجه مردم به آینده کشورشان است.
در این میان نتایج انتخابات نیز نشان داد که جریان‌های مقاومتی نظیر حزب‌الله و جنبش امل در کنار متحدانشان توانسته‌اند بیشترین آرای مردمی را کسب کنند در حالی که جریان‌های غرب گرا مانند المستقبل نتوانسته‌اند‌ آرای گذشته حفظ و حتی گمانه زنی‌ها از ناتوانی سعد حریری برای تشکیل کابینه حکایت دارد.
حال این سوال مطرح می‌شود که این انتخابات چه پیام‌هایی دارد و چه نتیجه‌ای برای سرنوشت لبنان خواهد داشت؟
آنچه در این انتخابات مشاهده شد رای مردم به جبهه مقاومت است لذا می‌توان دریافت که خواست و مطالبه مردمی ادامه حرکت لبنان در جهت تقویت مقاومت است. مقاومتی که از یک سو در جنوب با رژیم صهیونیستی درگیر است و از سوی دیگر در سوریه به مبارزه با تروریسم می‌پردازد. این نگاه مردمی به مقاومت چنان است که وزیر آموزش و پرورش رژیم صهیونیستی رسما اعلام می‌کند حزب‌الله یعنی لبنان. در همین حال جریان‌های غیر مقاومتی که نگاهی به آمریکا و سعودی داشته‌اند نیز در این انتخابات نتوانسته‌اند از آرای مردمی برخوردار شوند که خود سندی بر مخالفت مردمی بر وابستگی به غرب و سعودی است. با این شرایط می‌توان گفت که پارلمان و دولت آینده لبنان یک گزینه در پیش روی دارد و آن حرکت در مسیر اهداف و اقدامات مقاومت است.
این مسئله قطعا با واکنش دشمنان داخلی و خارجی مقاومت همراه خواهد شد. رفتارهایی همچون ایجاد تشکیک در نتایج انتخابات، کارشنگی در روند تشکیل دولت، استفاده از سیاست تحریم علیه حزب‌الله و حتی لبنان به بهانه حزب‌الله، استمرار تحرکات گروه‌های تروریستی در لبنان و نیز اقدامات رژیم صهیونیستی علیه امنیت لبنان می‌تواند از جمله اقدامات دشمنان این کشور باشد.
به هر تقدیر پیروزی مقاومت در انتخابات لبنان می‌تواند زمینه‌ساز دستاوردهای جدید در عرصه سیاسی باشد که دامنه آن به عراق و یمن نیز خواهد رسید. هر چند که دشمنان مقاومت برآن بوده‌اند تا با ایجاد فضای منفی در داخل و خارج از لبنان مانع از دستاوردهای انتخاباتی مقاومت شوند اما عملکردهای جریان‌های مقاومتی لبنان موجب شده تا نه تنها در حوزه نظامی و امنیتی بلکه در فاز سیاسی نیز مردم به مقاومت اعتماد کرده که نتیجه انتخابات لبنان خود گواهی بر این مهم است که شکستی بزرگ برای دشمنان لبنان و مقاومت ارزیابی می‌شود و می‌تواند دوران جدیدی را برای آینده سیاسی لبنان در داخل و منطقه به همراه داشته باشد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 104261
 
Share/Save/Bookmark