میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۴
 
 
انقلاب تاریخی
انقلاب تاریخی
 

بهمن سال ۱۳۵۷ در ایران ایامی است که هرگز نه تنها از ذهن ملت ایران که از حافظه و تاریج جهان حذف نخواهد شد. روزگاری که در یک‌سو ملتی قرار داشتند که به یکپارچه تحت رهبری امام خمینی(ره) برای مبارزه با استبداد داخلی، استعمار خارجی و برقراری شریعت اسلامی در اداره امور کشور قیامشان به اوج رسید و در این راه از هیچ جانفشانی و ایثاری خودداری نکرده‌اند. در سوی دیگر رژیم پهلوی بود که با حمایت‌های قدرت‌های غربی و شرقی برای حفظ قدرت به هر ابزاری چنگ می‌زند. اما خون جوانان ایران زمین چراغ راه ملتی بود که آزادی، استقلال، پایان حقارت تسلط بیگانان در اداره امور کشور و رسیدن به عدالت اجتماعی را شعار خود قرار داده بودند.
در میان انبوه حرکت‌ها و اقدامات سرنوشت‌ساز و تاریخی که در این روزگاران صورت گرفت یکی از حرکت‌هایی که هیچ‌گاه از خاطرات محو نشده و نمی‌شود تأثیر آن را در پیشبرد اهداف انقلابیون نادیده گرفت، دیداری است که همافرهای نیروی هوایی ارتش با امام خمینی(ره) در نوزدهم بهمن ۵۷ داشتند، این دیدار در شرایطی که منصب‌دارهای حکومتی و ارتشی‌ها زیر ذره‌بین شدید نیروهای امنیتی بودند توانست حکومت پهلوی را از درون با مشکل مواجه و جرأت و جسارت را به افرادی که در مظالم حکومت پهلوی مرتبط نبودند، برای بیعت با رهبر کبیر انقلاب متقاعد کند.
همافران آن روز برگی زرین را در تاریخ نیروهای مسلح کشور به ثبت رساندند. هر چند که رژیم پهلوی به دنبال آن بود که نیروهای نظامی را در برابر مردم قرار دهد و با ایجاد شکاف میان فرزندان ایران زمین، مانع از به ثمر رسیدن انقلاب ملت ایران شوند اما جوانان ملت ایران در نیروهای مسلح نشان دادند که بازیچه این طراحی نمی‌شوند و در کنار سایر اقشار ملت و به فرمان امامشان برای پایان دادن به سلطه خارجی بر ساختار نظامی و دفاعی کشور جانفشانی می‌کنند.
۱۹ بهمن ۱۳۵۷ روزی است که همافران که آزادی و استقلال کشور آرزویشان بود اراده خویش را برای تحقق این آرمان و آرزو با بیعت با بنیانگذار انقلاب اسلامی فریاد زدند. وقتی پای حرف‌ها و درد و دل‌های همافران می‌نشیم می‌بینیم که بزرگترین درد آنها سلطه مستشاران آمریکایی و غربی ساختار نیروهای هوایی و پروازی ایران است. آنها اینکه برای باز و بسته کردن یک پیچ باید کارشناسان و متخصصان آمریکایی می‌آمدند و بدون اجازه آنها حتی حق باز کردن پیچی را نداشتند را حقارتی برای خود و ایران دانسته بویژه اینکه بر توان خوداتکایی فرزندان ایران زمین در عرصه هوایی کشور آگاه بوده و خواستار آن بودند که خود امور را در دست گرفته و به دوران حقارت تحمیلی پایان دهند.
امروز ۳۹ سال از آن روز تاریخی می‌گذرد وکارنامه همافران نشان می‌دهد که فرزندان ایران در نیروی هوایی تمام تلاش خود را به تحقق آرمان‌هایی که در سال ۵۷ با امام خویش بسته‌اند به کار گرفته و در طول ۸ سال دفاع مقدس و سالهای پس از آن برای استقلال و آزادی صنایع هوایی و دفاعی کشور از هیچ رشادت و ایثاری دریغ نکرده‌اند.
امروز جهانیان اذعان دارند که نیروی هوایی ایران از پیشرفته‌ترین و کارآمد ترین نیروهای هوایی جهان هستند بگونه‌ای که دشمن توان نگاه چپ به ملت ایران را ندارد. وجود چنین مردانی در کنار سایر ارکان نیروهای مسلح از دریایی و زمینی که سایه جنگ را از آسمان کشور دور ساخته‌اند چنانکه حتی آمریکا با آن همه توان نظامی رسما اذعان می‌کند که جنگ با ایران دیوانگی است که آمریکا شاید آغازگر آن باشد اما قطعا پایان بخش آن نخواهد بود.
امروز روز مردان پرافتخاری است که نه تنها برای خود که برای کل ایران افتخار آزادی و استقلال را رقم زدند و به الگویی برای تمام آزادی‌خواهان جهان مبدل شدند. آنها نشان دادند که چگونه می‌توان به سال‌ها وابستگی و حقارت زیر دست بیگانه بودن پایان داد و به اوج عزت و سربلندی رسید.
وابستگی نظامی از جمله در صنایع هوایی از راهبردهای نظام سلطه برای تسلط بر کشورها و تحقیر سازی ملت‌هاست که در دوران پهلوی در قبال نیروهای مسلح ایران نیز اجرا شد اما مردان ایران زمین بار دیگر به جهانیان ثابت کردند که هرگز تسلیم ظلم و وابستگی نمی‌شوند و در نهایت استقلال و آزادی و سربلندی را رقم خواهند زد. حرکتی بزرگ که همافران در ۱۹ بهمن ۱۳۵۷ این انقلاب بزرگ را با بیعت با امام و رهبر خویش رقم زدند.

کد مطلب: 103163
 
Share/Save/Bookmark