میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
تنشها میان مسکو و اروپا همچنان در حال اوج گرفتن است
روابط روسیه و غرب بدتر از زمان جنگ سرد
روابط روسیه و غرب بدتر از زمان جنگ سرد
 

مرگ مشکوک جاسوس دو جانبه در انگلیس بهانه‌ای برای اروپایی‌ها بویژه انگلیسی‌ها شده تا فضایی به مراتب بدتر از دوران جنگ سر را بر روابط مسکو و غرب حاکم سازند تا در ورای این روس هراسی اهداف داخلی و بیرونی خود را محقق سازند.
این روزها تنش میان روسیه و غرب چنان شدت گرفته که «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که روابط کنونی با آمریکا، انگلیس و دیگر کشورها در وضعی بدتر از زمان جنگ سرد است.لاوروف با ابراز عصبانیت از اقدام جمهوری چک در تحویل دادن یک شهروند روسی به آمریکا، تاکید کرد میزان وخیم‌شدن روابط روسیه با دولت‌های غربی، به مسکو وابسته نیست. به نوشته خبرگزاری «اینترفاکس» وی با بیان اینکه گزارش‌هایی از بهبود حال «یولیا اسکریپال» دختر جاسوس انگلیسی دریافت کرده، ابراز امیدواری کرد حال خود سرگئی اسکریپال نیز بهبود یابد.
وزیر خارجه روسیه همچنین با اشاره به اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درباره خروج از سوریه، گفت این اظهارات تعهد وی به مواضعش را نشان می‌دهد و آمریکا بعد از شکست کامل داعش، سوریه را ترک می‌کند. لازم به ذکر است در واکنش به اخراج دیپلمات های روس از کشورهای غربی، مسکو تعدادی از دیپلمات‌های کشورهای اروپایی و آمریکایی را از این کشور اخراج کرده و به آنها یک هفته برای خروج از روسیه مهلت داده است. سفیر هلند در روسیه اعلام کرد، مسکو ۲ دیپلمات هلندی را از این کشور اخراج کرده است. آمستردام هشدار داده که اقدامات بیشتر علیه مسکو را مد نظر قرار خواهد داد.
وزارت خارجه فنلاند در ادامه گفت که مسکو اخراج یک دیپلمات فنلاندی را به این کشور ابلاغ کرده است. از سوی دیگر وزارت خارجه لهستان نیز بیانیه‌ای منتشر کرد و از اخراج ۴ دیپلمات لهستانی از روسیه خبر داد. بنا بر اعلام وزارت خارجه لهستان، دیپلمات‌های اخراج شده از روسیه تا ۷ آوریل فرصت دارند تا این کشور را ترک کنند. یک وابسته نظامی استونی، یک دیپلمات لتونی، سه دیپلمات لیتوانی و یک دیپلمات سوئد نیز از روسیه اخراج شده‌اند. شبکه «اسکای نیوز» گزارش کرد، وزارت خارجه جمهوری چک از اخراج سه دیپلمات خود از روسیه خبر داده است.
وزیر خارجه آلمان تأیید کرد که روسیه ۴ دیپلمات آلمانی را از این کشور اخراج کرده است. یک دیپلمات گرجستان، ۱۳ دیپلمات اوکراین، ۳ دیپلمات مولداوی و یک دیپلمات رومانیایی نیز در فهرست دیپلمات‌های اخراج شده از روسیه قرار دارند.
وزارت خارجه روسیه درباره بلژیک، مجارستان و مونته‌نگرو نیز اعلام کرده که مسکو از این حق برخوردار است تا به اقدامات این کشورها در رابطه با موضوع مسمومیت جاسوس روس‌تبار در انگلیس پاسخ دهد. مونته‌نگرو و مجارستان قبلا اعلام کرده بودند که قصد دارند دیپلمات‌های روس را اخراج کنند.
تلویزیون دولتی نروژ اعلام کرد، وزارت خارجه روسیه یک دیپلمات نروژی را اخراج کرده است. منابع اسپانیا نیز از اخراج دو دیپلمات اسپانیایی از روسیه خبر داده‌اند. خبر اخراج یک دیپلمات کرواسی و ۲ دیپلمات دانمارک نیز اعلام شده است.شبکه دولتی ایرلند «RTE» به نقل از وزارت خارجه این کشور تأیید کرد که مسکو یک دیپلمات ایرلندی را در واکنش به اخراج یک دیپلمات روس از این کشور اخراج کرده است.
«هایکو ماس» وزیر خارجه المان در واکنش به اخراج ۴ دیپلمات آلمانی از روسیه گفت، این تصمیم مسکو «غیرقابل انتظار نبود و در برلین به آسانی از کنار این اقدام نخواهیم گذشت».
وزیر امور خارجه کانادا نیز تأیید کرده که روسیه ۴ دیپلمات کانادایی را از این کشور اخراج کرده است. مسکو تا این لحظه ۴۵ دیپلمات از ۱۷ کشور اروپایی و یک وابسته نظامی کشور استونی و ۴ دیپلمات کانادایی را از روسیه اخراج کرده است.
وزارت خارجه روسیه ۱۰ فروردین ماهدیپلمات‌های کشورهای غربی را که اقدام به اخراج دیپلمات های روس در جریان افزایش تنش‌های میان مسکو و لندن، کرده بودند، احضار کرد تا اقدامات تلافی‌جویانه روسیه علیه این کشورها را به نمایندگان آنها ابلاغ کند. «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه متعهد شده بود که دیپلمات‌های ۲۵ کشوری که اقدام به اخراج دیپلمات‌های روس کرده‌اند را اخراج کند.
پس از مسمومیت «سرگئی اسکریپال» افسر سابق روسیه و دختر وی در سالزبری انگلیس و متهم شدن مسکو به انجام این اقدام، لندن ۲۳ دیپلمات روسیه را از این کشور اخراج کرد. این اقدام لندن علیه مسکو با اخراج متقابل ۲۳ دیپلمات انگلیسی از روسیه دنبال شد و واکنش دیگر کشورهای غربی را نیز به دنبال داشت به طوری که تا کنون ۲۵ کشور اروپایی و آمریکایی در همراهی با لندن حدود ۱۵۰ دیپلمات روس را اخراج کردند. دولت روسیه دست داشتن در مسمویت اسکریپال را رد کرده و از انگلستان خواسته تیم تحقیق مشترکی درباره این حادثه تشکیل شود. با این وجود، لندن از ارائه شواهد در این رابطه و همکاری با مسکو خودداری کرده است.
از سوی دیگر سفارت روسیه در لندن در خصوص افزایش احساسات روس‌ستیزانه در میان مردم انگلیس و امکان بالای رفتار نامناسب مأموران قانون در جزیره به اتباع روس هشدار داده و از آنها خواسته تا حد امکان، به جایی غیر از انگلیس سفر کنند. در بیانیه سفارت که توسط خبرگزاری «اسپوتنیک» منتشر شده، از کلیه شهروندان روسی خواسته شده که در برنامه خود برای سفر به انگلیس و یا در اعزام فرزندان خود به این کشور برای تحصیل، تجدیدنظر کنند. «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که بریتانیا باید بیش از ۵۰ دیپلمات را از روسیه خارج کند. در ادامه موج اخراج دیپلمات‌های روسی از کشورهای اروپایی، دولت گرجستان نیز به دیگر همتایان خود پیوست. وزیر خارجه و نخست‌وزیر نیوزیلند در بیانیه‌ای مشترک از ممنوعیت ورود دیپلمات‌های اخراج شده روسیه از تمام کشورهای جهان به این کشور اقیانوسیه خبر دادند.
در این میان نخست وزیر انگلیس و صدر اعظم آلمان در گفت‌وگوی تلفنی درباره لزوم همکاری مشترک برای مقابله با خشونت‌های روسیه، توافق کردند.وزیر خارجه لوگزامبورگ در اقدامی اعتراضی در جریان پرونده مسمومیت جاسوس روس‌تبار در انگلیس که به مسکو نسبت داده شده، سفیر این کشور را از روسیه فراخوانده است. سازمان آتلانتیک شمالی اعلام کرد ۷ دیپلمات روس را اخراج و از اعطای روادید به ۳ دیپلمات دیگر روس خودداری می‌کند. وزیر امور خارجه ایرلند از تصمیم دوبلین برای اخراج یک دیپلمات روس در ادامه افزایش تنش‌ها میان لندن و مسکو خبر داد. وزیر امور خارجه انگلیس در تمجید از همراهی کشورهای اروپایی و غربی در اخراج دیپلمات‌های روسیه، اقدام آمریکا در اخراج ۶۰ دیپلمات روس را «قابل توجه» توصیف کرد.

کد مطلب: 103767
 
Share/Save/Bookmark