میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۷
 
 
شکست حقارت بار انگلیس با راهبرد مقاومت تهاجمی
یک اصل در روابط دنیا وجود دارد که اگر مقابل کشور و رژیمی ضعیف کوتاه بیایید او جسارت به خرج داده و پیشروی می‌کند...

یک اصل در روابط دنیا وجود دارد که اگر مقابل کشور و رژیمی ضعیف کوتاه بیایید او جسارت به خرج داده و پیشروی می‌کند، حال اگر چنین رفتاری مقابل کشور و رژیمی به ظاهر قوی اتفاق بیفتد چه می‌شود؟
ماجرای توقیف که بهتر است بگوییم دزدی دریایی نفتکش حامل نفت ایران در جبل الطارق به دست نیروی دریایی انگلیس، یک اقدام غیرقانونی از سوی لندن بود که حتی رسانه‌های این کشور هم در تحلیل‌ها و بررسی‌های کارشناسی خود نتوانستند از مطرح کردن اقدام غیرقانونی بریتانیا چشم پوشی کنند. اعتراف به غیرقانونی بودن اقدام انگلیس خود مؤکد آن است که رژیم‌هایی چون انگلیس به قوانین بین الملل پایبند نیستند و هر آنچه که در راستای قوانین جاری که در مجامع بین المللی به تصویب رسیده، تنها موضوعی است برای این که دیگران تحت فشار قرار گیرند به ویژه کشورهایی که مقابل زورگویی‌های نظام سلطه ایستادگی می‌کنند و واکنش نشان می‌دهند.
ابتدا هم، روشن بود که بازنده ماجرای جنگ نفتکش‌ها، انلگیس و آمریکا خواهد بود اما با این وجود لندن دست از لجاجت خود برنداشت و همین همراهی و همسویی آن با آمریکا باعث شکستی مفتضحانه برای رژیم سلطنتی انگلیس شد.
اگر جمهوری اسلامی ایران نسبت به دزدی دریایی انگلیس مقابله به مثل نمی‌کرد، باید شاهد توقیف‌های بعدی نفتکش‌های ایران می‌بودیم، اما هشدار جدی رهبر معظم انقلاب اسلامی به رژیم خبیث بریتانیا پس از چند روز عملیاتی شد و نفتکش انگلیسی از سوی نیروی دریایی سپاه پاسداران به شکلی قانونی توقیف شد تا ثابت کند که «زمان بزن و در رویی» پایان یافته است.
نفتکش حامل نفت ایران در جبل الطارق رفع توقیف شد، اما نفتکش انگلیسی همچنان در توقیف جمهوری اسلامی ایران است و این اتفاق در ابعاد گوناگون آن از جمله نظامی، سیاسی و حتی اقتصادی شکست برای انگلیس و پیروزی برای جمهوری اسلامی ایران است.
بدون شک دست یافتن به پیروزی تنها از راه مقاومت فعال ممکن است، مقاومتی که باعث می‌شود حتی ابرقدرت‌های دنیا که تا پیش از این در منطقه جولان می‌دادند و یکه تازی می‌کردند، مقهور انقلاب اسلامی شوند، راهبرد مقاومت که اکنون به مقاومت تهاجمی تبدیل شده است، می‌رود تا هژمونی پوشالی و خود ساخته رژیم‌هایی همچون آمریکا و انگلیس را از بین ببرد.
اکنون منطق حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرموده بودند «هزینه سازش و تسلیم به مراتب از هزینه مقاومت بیشتر است» برای همگان آشکارتر و قابل فهم تر شده است، به ویژه برای آنهایی که تصور می‌کردند، گفت‌‌وگو، مذاکره و توافق می‌تواند مشکلات را حل کند.
اگر ایران مقابل دزدی دریایی انگلیس واکنش نشان نمی‌داد، هیچ یک از کشتی‌های نفتکش جمهوری اسلامی ایران و حتی دیگر کشتی‌های کشورمان در هیچ آبراهی امنیت نداشت و این پیروزی‌هایی که در چند روز گذشته به دست آمده است به خاطر راهبردهایی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی تبیین کرده و نیروهای مؤمن انقلابی نیز آن را اجرا کرده اند. معادلات، تا پیش از روند برجام به زیان جمهوری اسلامی ایران بود اما از زمانی که آمریکا برجام را زیر پا گذاشت و رسماً از آن خارج شد و اروپا نیز با بدعهدی‌های خود عملاً به تعهدات در توافق هسته ای پایبند نبود، دست جمهوری اسلامی ایران برای پاسخ به اقداماتی که علیه کشورمان می‌شد بسته بود چرا که نگران نابودی برجام بود، اما اکنون با نبود این توافق بی دستاورد، جمهوری اسلامی ایران بدون نگرانی از آن، نسبت به حملات دشمنان واکنش نشان می‌دهد و حتی در محاسبات و معادلات خود بدون هراس پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی را با موشک سوم خرداد هدف قرار می‌دهد و سرنگون می‌کند و همگان می‌بینند که آمریکای ابرقدرت! حتی جرأت پاسخ هم ندارد.
اگر تا پیش از این به خاطر برجام حتی کمک‌های انسان دوستانه ایران به مردم مظلوم یمن با درخواست جان کری وزیر خارجه دوران ریاست جمهوری اوباما از مسیر خود باز می‌گشت، اکنون سخنگوی انصار الله یمن که جنبشی برآمده از اکثریت مردم این کشور است با حضرت آیت الله خامنه ای دیدار می‌کند و در این دیدار نوید پیروزی است که به جهان مخابره می‌شود.
زمان ملاحظات سیاسی به پایان رسیده است، اکنون اقتدار و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران است که حرف اول را در منطقه می‌زند و این سیاست، تنها راهبردی است که پیروزی‌های بزرگی را برای ایران اسلامی رقم خواهد زد و شکست‌های سنگینی را برای دشمنان به همراه خواهد داشت. 

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 110363
 
Share/Save/Bookmark