میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴
 
 
معاون گاز وزیر نفت مدعی شد؛
گاز گران نمی‌شود
گاز گران نمی‌شود
 

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه تاکنون درآمد صادرات گاز به عراق یورویی بوده است، گفت: صادرات ال.پی.جی متوقف نشده و محموله‌ها بارگیری و تحویل مشتری داده می‌شود.
حسن منتظر تربتی در نشست خبری درباره برنامه این مجموعه برای تمدید صادرات گاز به عراق که ۶ سال و همچنین صادرات گاز به ترکیه که ۶ سال به پایان آن باقی مانده است، گفت: عموماً برای مذاکره درباره تمدید قراردادهای صادراتی، ۲ تا ۳ سال آخر قرارداد وارد مذاکره می‌شویم؛ اما به طور کلی درباره صادرات گاز به عراق باید گفت که اکنون در ابتدای راه قرار داریم و صادرات به این کشور را از دو نقطه بصره به تازگی آغاز کرده‌ایم؛ بنابراین برای اظهارنظر و ورود به حوزه مذاکرات برای تمدید قرارداد صادرات به این کشور زود است؛ چراکه ممکن است تقاضای عراق برای گاز ایران در تابستان سال آینده که میزان مصرف برق آن افزایش می‌یابد، رشد قابل توجهی داشته باشد.
وی درباره احتمال جایگزینی گاز روسیه در مقابل ایران در بازار گاز ترکیه، توضیح داد: برای مذاکره درباره تمدید صادرات گاز به ترکیه، از شرایط صادرات گاز عراق پیروی می‌کنیم؛ به این ترتیب که در دو تا سه سال پایانی قرارداد، وارد مذاکره می‌شویم؛ اما به طور کلی باید در نظر داشت که هیچ کشوری مبداً صادراتی خود را محدود به یک کشور نمی‌کند و اینگونه نیست که روسیه بتواند جایگزین ایران در بازار گاز ترکیه شود.
این مقام مسئول درباره توقف صادرات ال.پی.جی به دلیل نبود کشتی ناقل تصریح کرد: در حوزه صادرات ال.پی.جی هیچ توقفی نداشته‌ایم و محموله‌های این محصول در حال بارگیری و صادرات است و کشورهای مقصد نیز محموله‌ها را تحویل می‌گیرد.
منتظر تربتی درباره نحوه دریافت و نوع درآمد صادرات گاز به عراق تصریح کرد: تاکنون عایدی حاصل از این صادرات براساس نوع ارز مذکور در قرارداد و به صورت یورویی بوده است و از این به بعد نیز، با توجه به شرایط تحریمی دریافت درآمد گازی کشور از صادرات گاز به عراق براساس توافق و تصمیم گیری بانک مرکزی ایران و عراق است که در این زمینه، بانک مرکزی ایران تصمیم گیرنده است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در ادامه دهه ۸۰ را به عنوان دوره انقلاب گازرسانی به صنعت کشور دانست و افزود: تاکنون به ۱۱۳۹ شهر، ۲۷ هزار روستا از مجموع ۴۵ هزار روستا را گازرسانی کرده‌ایم و این در حالی است که گازرسانی به ۵ هزار روستا با جمعیت بالای ۲۰ خانوار را در دستور کار داریم و تلاش می‌کنیم با سرعت بیشتری این امور انجام شود؛ البته به طور متوسط و در شرایط مناسب، سالیانه می‌توانیم ۳ هزار روستا را گازرسانی کنیم؛ پس باید گفت ۹۳.۶ درصد از کل جمعیت کشور تحت پوشش نعمت گاز قرار دارند.
معاون وزیر نفت در امور گازی توسعه و بهره‌برداری در صنعت گاز را ارمغان انقلاب اسلامی ایران عنوان کرد و ادامه داد: بخش عمده نیازهای این صنعت در داخل کشور تولید و تامین می‌شود و اعلام می‌کنم که تولید ماده بودارکننده گاز به طور کامل بومی شده و به زودی توسط رئیس‌جمهور در عسلویه افتتاح می‌شود. به این ترتیب، ایران پس از فرانسه و روسیه، سومین کشور تولیدکننده ماده بودارکننده گاز است. این در حالی است که پیش از این عمده نیاز خود را از کشور فرانسه تامین می‌کردیم.

برای صادرات گاز به پاکستان آماده‌ایم
وی درباره صادرات گاز به پاکستان (خط لوله صلح) گفت: ایران آمادگی کامل برای صادرات گاز به پاکستان را دارد اما این پاکستانی‌ها هستند که باید درباره دریافت گاز از ایران و احداث خط لوله در خاک خود تصمیم بگیرند؛ البته برخی از شرکت‌های خصوصی این کشور قصد دارند تا به این پروژه ورود کنند؛ ضمن اینکه درباره خط لوله تاپی نیز باید گفت که مسیر ایران برای انتقال این گاز امن‌ترین مسیر است.
این مقام مسئول در بخش دیگری از گفته‌های خود درباره دریافت گاز از ترکمنستان نیز توضیح داد: برای دریافت گاز از این کشور در شمال شرق به منظور انجام صادرات به هر نقطه‌ای که ترکمنستان مدنظر داشته باشد، هیچ مشکلی وجود ندارد، حتی در سال اول نیازی به تاسیس خط لوله‌ای جدید وجود ندارد.
منتظر تربتی درباره افزایش قیمت انشعاب‌ها و هزینه هر مترمکعب گاز نیز اظهار داشت: تعیین و تصمیم گیری برای افزایش نرخ گاز در دست مجلسی شورای اسلامی است و ما برای افزایش نرخ گاز و همچنین انشعابات برنامه‌ای نداریم.
وی همچنین درباره گازرسانی به منطقه مکران در سواحل دریای عمان به منظور توسعه صنعت گفت: ۳۰ کیلومتر از این خط لوله احداث شده است اما به طور کلی پروژه احداث این خط لوله به بخش خصوصی واگذار شده که اجرای آن در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز میزان رشد مصرف داخلی را به طور سالانه ۶ درصد اعلام کرد و ادامه داد: در حال حاضر تولید گاز به طور روزانه ۸۰۰ میلیون مترمکعب است که این رقم، معادل ۵ میلیون بشکه نفت در روز است و از این میزان، ۳۷ درصد مربوط به حوزه نیروگاهی، ۲۵ درصد بخش خانگی، ۳۰ درصد حوزه صنعت و ۴ درصد مربوط به تامین نیاز بخش سی.ان.جی است که این رقم ۴ درصدی، معادل صرفه‌جویی ۲۰ تا ۲۳ میلیون لیتر بنزین در روز است.
این مقام مسئول میزان ظرفیت انتقال گاز کشور را ۷۵۰ میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: تا پایان امسال و ابتدای سال آینده، به این ظرفیت ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون مترمکعب اضافه می‌شود.
منتظر تربتی سوآپ گاز ترکمنستان را در دست بخش خصوصی دانست و گفت: توان سوآپ گاز با حجم بالا را داریم اما ممکن است به دلیل تغییرات فصلی در حال حاضر میزان سوآپ گاز ترکمنستان کاهش داشته باشد؛ اما چند شرکت بخش خصوصی در حال مذاکره با شرکت گاز این کشور است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درباره گازرسانی به منطقه ماسوله توضیح داد: میراث فرهنگی اجازه حفاری در این منطقه را به دلیل احتمال آسیب رسیدن به بافت فرهنگی - تاریخی به ما نداده است؛ اما ما توان کافی برای گازرسانی در این منطقه را داریم و در حال حاضر، نیاز این منطقه به انرژی از طرق دیگر همانند ال.پی.جی، نفت سفید و... برطرف می‌شود.
این مقام مسئول در ادامه این نشست از طرح ۶۰۰ میلیون یورویی برای توسعه و احداث مخزن در منطقه شوریجه خراسان خبر داد و گفت: مذاکرات این طرح در حال انجام است.

گازرسانی به زاهدان سرعت می‌گیرد
منتظر تربتی در توضیح اولویت استفاده از صادرات گاز به عنوان محصولی که تاثیر کمتری نسبت به نفت از تحریم‌ها می‌پذیرد، گفت: در حال حاضر میانگین هر مترمکعب گاز صادراتی در حوزه بین‌المللی بیش از ۲۰ سنت است. این در حالی است که احداث خط لوله برای صادرات گاز کاملاً اقتصادی است اما منافاتی با صادرات نفت خام ندارد، صادرات نفت که بازار آن متنوع تر بوده و تابع محدودیت خاصی نیست، ندارد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پایان گفت: در حال حاضر در زاهدان ۱۳۵۰ کیلومتر شبکه داخلی طراحی شده که از این میزان ۴۷۳ کیلومتر آن اجرایی شده و گاز به آن تزریق شده است. این در حالی است که به طور کلی خصوصی سازی شبکه گازرسانی و حتی پالایشگاه هایمان را در دست بررسی داریم. البته خبر خوش درباره زاهدان این است که سال آینده گازرسانی به این شهر که تاکنون با محدودیت‌های ترافیکی شهری مواجه بود، با شتاب بیشتری انجام می‌شود. در این زمینه با شهرداری این شهر هماهنگی‌های لازم انجام و مجوزهای مورد نظر دریافت شده است.

کد مطلب: 107565
 
Share/Save/Bookmark