میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۹
 
 
سوری‌ها همچنان قربانی تروریست‌ها و ائتلاف آمریکایی
سوری‌ها همچنان قربانی تروریست‌ها و ائتلاف آمریکایی
 

گروه‌های وابسته به معارضان سوری گزارش دادند که در مناطق تحت اشغال جبهه النصره در ادلب ۱۰۳۹ اردوگاه وجود دارد که ساکنان آن با وضعیتی بغرنج روبه‌رو هستند در حالی که همزمان بمباران مناطق مختلف توسط آمریکا جان سوری‌ها را تهدید می‌کند.
خبرها از شمال سوریه بویژه استان ادلب از وخامت وضعیت آوارگان در مناطق تحت اشغال گروه تروریستی «جبهه النصره» حکایت دارد. روزنامه الوطن سوریه به نقل از گروه موسوم به «منسقو الاستجابه» گزارش داد که در منطقه تحت اشغال النصره در ادلب ۱۰۳۹ اردوگاه وجود دارد که در آن بیش از ۷۷۸ هزار نفر زندگی می‌کنند. بیشتر این اردوگاه‌ها در منطقه «حارم» واقع در شمال ادلب قرار دارد به نحوی که ۵۷۵ اردوگاه در آن واقع شده که بیش از ۱۰۰ هزار خانواده در آن حضور دارند. در این مناطق اردوگاههای زیادی تخریب شده است؛ به گونه‌ای که ۲۵ درصد از این اردوگاه‌ها باید تعویض شوند و ۲۰ درصد نیز نیازمند تعمیر است. ۹۴ درصد هم نیازمند عایق‌های ضد باران است.
منسقوا الاستجابه که نزدیک به معارضان سوری است اعلام کرد که ساکنان اردوگاه‌ها روزانه به ۲۰ هزار لیتر نفت و ۵۱۰ هزار کلیوگرم هیزم نیاز دارند. اردوگاه‌های واقع در مناطق شمال سوریه که در اشغال تروریست‌ها قرار دارد، در فصل زمستان با وضعیت بغرنجی روبه‌روست و دشواری‌های زیادی دارند از جمله کمبود وسایل گرمایشی و نبود سرویس‌های بهداشتی. در همین راستا، «بریان مولر» رئیس گروه موسوم به «پزشکان بدون مرز» اعلام کرد که این نهاد از «۳۰ نوامبر همه فعالیت‌ها و حمایت خود در شمال سوریه را متوقف خواهد کرد».
این در حالی است که این نهاد که یک نهاد غیردولتی فرانسوی است، در شمال سوریه به ویژه مناطق تحت تسلط گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» - تحت حمایت آمریکا - حضور دارد. در این میان غرب همچنان به سیاست منفی علیه سوریه ادامه می‌دهد چنانکه یک دادگاه در فرانسه برای سه نفر از مقامات ارشد سوریه حکم بازداشت بین‌المللی صادر کرده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد طی ۴۸ ساعت ترکیه بیش از هزار عنصر از گروه‌های مسلح وابسته به خود را به مناطق مقابل تحت تسلط «نیروهای دموکراتیک» در دیرالزور فرستاده است.
در راستای عمل به اظهارات اردوغان، گروه موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» -نزدیک به معارضان گزارش داد که طی ساعات آتی شمار زیادی از عناصر گروه‌های مسلح تروریستی حاضر در سوریه که تحت‌الحمایه ترکیه هستند، به شرق فرات انتقال خواهند یافت. دیده‌بان می‌گوید که قرار است بیش از ۵۰۰ عنصر مسلح از شمال سوریه وارد ترکیه شده و از آنجا مستقیما به محورهای مقابل شرق فرات اعزام شوند. در این میان گروه موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» اعلام کرد که نیروهای ائتلاف بین‌المللی در شهر «هجین» از بمب‌های فسفری استفاده کردند و در جریان این درگیری‌ها ۲۰ عنصر کُرد نیز کشته شدند. نیروهای ائتلاف که در کنار نیروهای دموکراتیک قرار دارند در ریف دیرالزور و در جریان بمباران شهر «هجین» از بمب‌های آتش‌زایی استفاده کردند که به گفته دیده‌بان در زمره بمب‌های فسفری به شمار می‌رود.

کد مطلب: 106728
 
Share/Save/Bookmark