میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۴
 
 
در صحن علنی مجلس تصویب شد؛
طرح «پیگیری حقوقی دریافت غرامت از انگلیس»

نمایندگان مجلس یک فوریت طرح قانونی پیگیری حقوقی علیه دولت انگلیس برای جبران خسارت وارده به اتباع ایرانی (نسل کشی ۹ میلیون ایرانی) را به تصویب رساندند.
در ادامه جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی بررسی یک فوریت «طرح قانونی پیگرد حقوقی علیه دولت انگلیس برای جبران خسارت وارده به اتباع ایرانی» در دستور کار قرار گرفت. حسینعلی حاجی دلیگانی به عنوان طراح این طرح، گفت: یکصد سال از جنایت انگلستان علیه ملت ایران گذشته است. انگلستان یکصد سال پیش با قحطی اجباری ۹ میلیون ایرانی را نسل کشی کرد اما این جنایت از طرف امپراتوری خبری انگلیس مسکوت ماند.
وی ادامه داد: بسیاری از ایرانیان از این نسل کشی اطلاعات کمی دارند و فقط فیلم سینمایی «یتیم خانه ایران» در مورد این نسل کشی ساخته شده است. نماینده مردم شاهین شهر اظهارداشت: در این نسل کشی دو پنجم جمعیت ایران کشته شدند اما انگلستان تا امروز غرامتی پرداخت نکرده است، این طرح دولت را مکلف می کند با استفاده از راهکارهای حقوقی غرامت نسل کشی ۹ میلیون ایرانی را از دولت انگلستان بگیرد.
در ادامه جلسه، احد آزادیخواه نماینده مردم ملایر در مخالفت با این طرح، تأکید کرد: باید این طرح به صورت سه فوریتی در مجلس تصویب شود. سیدجواد ساداتی نژاد نیز در موافقت با این طرح، گفت: انگلستان در حال حاضر نیز سیاست های مکارانه خود را علیه ملت ایران ادامه می دهد. سفیر انگلیس در یک تجمع غیرقانونی حضور یافت و ما انتظار داشتیم سفیر انگلستان اخراج شود اما این اتفاق نیفتاد، باید این نسل کشی پیگیری قانونی شود. در پایان نمایندگان با ۱۴۰ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۲ نماینده حاضر در مجلس یک فوریت بررسی این طرح را به تصویب رساندند.سیدجواد ساداتی نژاد نماینده مردم کاشان و آران بیدگل اظهار داشت: این طرح با توجه به سابقه دولت انگلیس و خصومتی که با دولت و مردم ایران در طول تاریخ داشته و سفیر انگلیس هم در تجمع غیرقانونی خباثت این کشور را نشان داد، طرح خوبی است. وی ادامه داد: قحطی عامدانه و نسل‌کشی انگلیس خبیث در مورد مردم ایران هرگز فراموش نخواهد شد؛ هرچند انگلیس در ظاهر خود را طرفدار حقوق بشر نشان می‌دهد اما با قطحی عامدانه میلیون‌ها نفر از مردم ایران را قتل عام کرد و در دستور کار قرار گرفتن طرح مذکور حداقل اقدامی است که مردم ایران در یک اقدام قانونی بتوانند از طریق قانونی و بین‌المللی نسل‌کشی را پیگیری کنند هر چند شاید دیر باشد اما باید در دنیا نشان داد انگلیس چه خباثت‌هایی در حق ملت ایران انجام داده است. همچنین نماینده مردم ایلام در مجلس گفت: آمریکای جنایتکار با ترور سردار سپهبد سلیمانی به دنیا اثبات کرد منطق مذاکره را نمی‌داند.حجت الاسلام احد آزادی خواه در نشست علنی پارلمان در مخالفت با بررسی یک فوریت طرح قانونی پیگرد حقوقی علیه دولت انگلستان برای جبران خسارت وارده به اتباع ایرانی اظهار داشت: از اینکه ۱۰۶ نفر از نمایندگان بر آن شدند که در مورد نوع اعمال استبداد مستبد پیر، انگلیس خبیث حرکت و مطالبه‌گری حقوقی را انجام دهند تشکر می‌کنیم اما مخالف بررسی یک فوریت این طرح هستم و باید به صورت سه فوریتی مطرح می‌شد.

کد مطلب: 112622
 
Share/Save/Bookmark