میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۰۲
 
 
آمریکا تجهیزات نظامی بیشتری از عراق و سوریه به کابل منتقل می‌کند
بازگشت روزهای خونین افغانستان
بازگشت روزهای خونین افغانستان
 

در مواضعی که نشانگر رویکرد دوباره آمریکا به تشدید کشتار و نظامی‌گری در افغانستان است فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان اعلام کرد که با فروکش کردن جنگ در عراق و سوریه، تجهیزات نظامی بیشتری به افغانستان ارسال می‌شود.
آمریکا پس از ۱۶ سال حضور در افغانستان همچنان سیاست نظامی گری را در این کشور دنبال می‌کند که نتیجه آن کشتار و آوارگی مردم این سرزمین بوده است. در ادامه نظامی گری آمریکایی، ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان گفت که در حملات اخیر به مواضع طالبان از بمب‌افکن «B-۵۲» و جنگنده «F-۲۲» استفاده شده که ارتش آمریکا معمولا در عراق و سوریه از آن استفاده می‌کند.
این ژنرال آمریکایی افزود: بمب‌افکن «B-۵۲» از پایگاه نظامی آمریکا در قطر و جنگنده‌های «F-۲۲» از پایگاه نظامی آمریکا در امارات در عملیات هوایی اخیر مورد استفاده قرار گرفته بود. وی در ادامه اعلام کرد که با فروکش کردن جنگ در سوریه و عراق انتظار داریم تا تجهیزات جنگی بیشتری به افغانستان برسد. نیکلسون اظهار داشت که این روند انتقال تجهیزات نظامی تا بهار سال آینده ادامه خواهد داشت.
فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در حالی از تشدید آتش جنگ در افغانستان خبر می‌دهد که نیروی هوایی آمریکا از آغاز سال‌جاری میلادی تا تاریخ ۳۱ اکتبر، ۳ هزار و ۵۵۴ موشک و بمب را در افغانستان استفاده کرده است. وی اظهار داشت: رهبران اصلی طالبان در پاکستان و نیروهای سطح پایین این گروه در افغانستان مستقر هستند. نیکلسون گفت: انتظار داریم پاکستان در مبارزه با تروریسم همکاری کند اما به هر حال حملات هوایی برای سرکوبی طالبان را افزایش خواهیم داد.
اخیرا واشنگتن فشارها را بر پاکستان به دلیل آنچه که حمایت این کشور از شبه‌نظامیان طالبان با دادن پناهگاه‌های امن به آنها خوانده افزایش داده است. اسلام‌آباد واشنگتن را تهدید و اعلام کرده است اگر آمریکا بازهم بخواهد در داخل خاک پاکستان حملات پهپادی انجام دهد با واکنش سخت اسلام‌آباد روبرو خواهد شد.
علاوه بر این پاکستان نه دخالت هند و نزدیک شدن بیش از اندازه افغانستان به این کشور را خواهد پذیرفت و نه اجازه می‌دهد آمریکا یا هر کشور دیگری در مورد منافع مشترک اسلام‌آباد و پکن به خصوص کریدور اقتصادی چین و پاکستان صحبت کند. وزیر دفاع آمریکا چندی پیش گفت: قبل از اینکه ترامپ به گزینه‌هایی روی آورد که مربوط به حمایت پاکستان از تروریسم است بار دیگر همکاری با این کشور درخصوص افغانستان را امتحان خواهیم کرد.
چندی پیش «آلیس ویلز» نماینده ویژه آمریکا در جنوب آسیا گفت: اسلام‌آباد باید با اقدام عملی علیه تروریسم ظرف چند هفته به هر قیمت که شده طالبان را به پای میز مذاکره بیاورد. «استیو لینک» سربازرس وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت دولت ترامپ به عنوان بخشی از استراتژی جنوب آسیا با هند و پاکستان برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان تلاش می‌کند.
وی تصریح کرد: رویکرد ما در جنوب آسیا و به ویژه افغانستان، کشورهای هند و پاکستان را نیز شامل می‌شود. سربازرس وزارت خارجه آمریکا افزود رویکرد جدید در قبال این کشورها به منظور مقابله با پناهگاه امن گروه‌های تروریستی است. براساس این گزارش، هدف اصلی رویکرد جدید آمریکا ایجاد شرایط برای صلح با طالبان و حمایت از دولت افغانستان برای تامین امنیت است و در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره اولویت‌های اقتصادی‌اش در سال مالی جدید بر این موضوعات تاکید شده است.
در این گزارش آمده است مشکلات زیادی برای نظارت بر طرح مبارزه با تروریسم در پاکستان وجود دارد، زیرا وزارت خارجه آمریکا کارمندی را برای تایید عملکرد رضایت‌بخش در زمینه مبارزه با تروریسم و یا گزارش‌های مورد نیاز ندارد.
این در حالی است که واشنگتن پیش از این اسلام‌آباد را به حمایت از تروریسم علیه دولت افغانستان متهم کرده بود و پس از آن نیز کمک‌های اقتصادی خود را به دولت اسلام‌آباد به حالت تعلیق درآورده بود. پس از آن نیز «خواجه آصف» وزیر خارجه پاکستان خواستار قطع ارتباطات هوایی و زمینی با واشنگتن شد. در این میان سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای امنیتی افغان و نیروی هوایی آمریکا از گروه تروریستی داعش در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان حمایت می‌کنند.
در حالی که مقامات افغان از درگیری شدید بین گروه تروریستی داعش و طالبان در شرق افغانستان خبر داده‌اند، «ذبیح‌الله مجاهد» نیروهای امنیتی افغان و آمریکایی را به حمایت میدانی از گروه تروریستی داعش متهم کرد. سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد از سه روز گذشته تاکنون گروه داعش به مناطقی از شهرستان «خوگیانی» حمله کرده است. مجاهد در این بیانیه‌ تاکید کرد طالبان عملیاتی را برای پاکسازی این مناطق از گروه تروریستی داعش آغاز کرده است اما نیروهای امنیتی افغان و جنگنده‌های آمریکایی در حمایت از داعشی‌ها مواضع طالبان را هدف قرار داده‌اند.

کد مطلب: 102029
 
Share/Save/Bookmark