میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
صهیونیست‌ها تنها کسانی بودند که از همه‌پرسی وحدت‌شکنانه شادمان شدند
تنفس‌مصنوعی بارزانی به داعش
تنفس‌مصنوعی بارزانی به داعش
 

همه پرسی وحدت شکنانه مناطق کردنشین عراق دیروز در حالی برگزار شد که مردم و سیاسیون عراق و بسیاری از کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای این اقدام را اشتباه محاسباتی بارزانی دانسته‌اند که زمینه‌ساز تنفس مصنوعی برای داعش خواهد شد.
غرب آسیا همچنان کانون اصلی تحولات جهانی است بگونه‌ای که هر تحولی در این منطقه می‌تواند بر کل ساختار نظام بین الملل تاثیر گذار باشد. تروریسم در طول سالهای اخیر مولفه مهم در این روند بوده بگونه‌ای که نظام سلطه و شرکای منطقه‌ای آن تلاش داشتند تا از آن برای نابودی و در نهایت احیای سلطه کامل بر منطقه بهره گیرند.
هر چند در ابتدا این طرح با موفقیت‌هایی همراه بود اما ورود جبهه مقاومت این روند را متوقف و روند معکوسی را در آن ایجاد کرد بگونه‌ای که سایر کشورهایی نیز که در مسیر مبارزه با تروریسم بودند رویکرد به جبهه مقاومت را مولفه‌ای مهم در تحقق این امر دیدند که حضور روسیه در سوریه نمودی از آن است.
به رغم تمام حمایت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای از تروریسم، جبهه مقاومت توانست روزهای پایانی این تهدید بزرگ امنیت منطقه را رقم زند بگونه‌ای که بسیاری اذعان دارند که در دو سه ماه آینده پرونده داعش بسته خواهد شد. با توجه به پیامدهای این مسئله دشمنان منطقه به دنبال مولفه‌ای دیگر برای بحران هستند و متاسفانه برخی افراد و جریان‌ها با تصور رسیدن به قدرت گرفتار این بازی شده‌اند که نمود عینی آن اقدامات بارزانی و برگزار کنندگان همه پرسی چند پاره سازی عراق است که می‌توان از آن با عنوان تنفس مصنوعی بارزانی به داعش یاد کرد.
همزمان با برگزاری همه‌پرسی وحدت‌شکنانه در اقلیم کردستان عراق، رسانه‌های اسرائیلی از بنیامین نتانیاهو نقل کردند که علت حمایت تل‌آویو از جدا شدن کردها از عراق این است که آنها یک ذخیره استراتژیک برای اسرائیل به حساب می‌آیند.
شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این رژیم یک ماه قبل به اعضای کنگره آمریکا گفته بود که یک علت قانع‌کننده برای وی و اسرائیل جهت حمایت از کردها وجود دارد و آن عبارت از اینکه کردها طرف‌های هم‌پیمان اسرائیل هستند و در منطقه میان عراق و ترکیه، سوریه و ایران قرار دارند و این مساله یک ذخیره استراتژیک برای اسرائیل به حساب می‌آید. حمایت‌های اسرائیل از همه‌پرسی کردستان عراق تنها مربوط به نتانیاهو نمی‌شود چراکه گدعون ساعر از برجسته‌ترین رقبای نتانیاهو برای رهبری لیکود اظهار امیدواری کرده است که اسرائیل کردستان عراق را به رسمیت بشناسد!
در همین حال روزنامه عبری زبان معاریو از یک نیروی موساد در کردستان عراق در سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۷۵ نقل کرده است «کردها مردمی هستند که از ۲۰۰۰ سال قبل حضور داشتند. آنها قبل از عراقی‌ها ترک‌ها و سوریه‌ای‌ها نیز بوده‌اند. آنها حق تشکیل کشور مستقل را دارند.
ده‌ها اسرائیلی دارای اصالت کردی نیز اخیرا در خارج از سرکنسولی ایالات متحده در قدس اشغالی جمع شدند و حمایت خود را از تشکیل کشور کردها در عراق اعلام کردند. در میان مخالفت‌های کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی با برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، ده‌ها اسرائیلی به حمایت از این تصمیم کردها دست به تظاهرات زدند. رویترز تصاویری از اسرائیلی‌ها را منتشر کرده که طی آن تظاهرکنندگان پرچم‌های اقلیم را در کنار پرچم اسرائیل همراه با موسیقی محلی در دست داشتند. همچنین با شروع همه‌پرسی استقلال کردستان عراق شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد، اسرائیل تنها دولتی در جهان است که حمایت علنی خود را از این همه‌پرسی اعلام کرده است.
خبر دیگر اینکه منابع عراقی از توقف پخش برنامه شبکه وابسته به کردهای مخالف حکومت بارزانی توسط مقامات کرد خبر دادند. مدیر یک مؤسسه سازمان غیردولتی، محقق و حامی حقوق کردهای منطقه کردستان عراق، از توزیع برگه‌های جهت‌دار چند ساعت قبل از آغاز روند همه‌پرسی در برخی مناطق رای‌گیری خبر داد. بیم در ادامه افزود: «افراد کارمند در مناطق دیگر نیز تهدید شده‌اند که در صورت عدم شرکت در همه‌پرسی اخراج می‌شوند».
خبر دیگر آنکه دولت ترکیه با بستن گذرگاه مرزی با کردستان، عبور و مرور از عراق به ترکیه را مسدود کرد. وزارت خارجه ترکیه نسبت به شروع همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان از عراق هشدار داد.
لازم به ذکر است در ادامه رفتارهای وحدت‌شکنانه، «مسعودبارزانی» رئیس منطقه کردستان که با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی، بر ضرورت برگزاری همه‌پرسی جدایی در روز ۲۵ سپتامبر تاکید داشت، شاهد باز شدن مراکز رای‌گیری بود. رئیس حزب «الاتحاد‌الاسلامی» در منطقه کردستان نیز با حضور در پای صندوق رای، در همه‌پرسی جدایی شرکت کرد. عمار حکیم رئیس ائتلاف ملی عراق با انتقاد از همه‌پرسی جدایی در کردستان عراق، تأکید کرد که مردم کردستان بیش از همه، از این همه‌پرسی متضرر خواهند شد.
دولت عراق در بیانیه‌ای از اقلیم کردستان این کشور خواست همه‌ گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌های این منطقه را تحویل بغداد دهد. گردان‎های حزب‎الله عراق در بیانیه‎ای اعلام کرد که همه‌پرسی برای جدایی منطقه کردستان از عراق را به رسمیت نمی‎شناسد، زیرا نتایج آن به نفع اسرائیل و شخص بارزانی خواهد بود. گزارش‌ها از عدم استقبال مناطق ترکمان نشین از همه‌پرسی جدایی کردستان عراق حکایت دارد.
«ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه ضمن مردود دانستن همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق از دولت مرکزی، تأکید کرد: ما با هر اقدامی که منجر به تجزیه عراق شود، مخالف هستیم.
رئیس پارلمان عراق در سخنانی اعلام کرد که نتیجه همه‌پرسی اقلیم کردستان هیچ گونه اثر قانونی نخواهد داشت. منابع خبری از هجوم گسترده مردم در اقلیم کردستان عراق به فروشگاه‌های مواد غذایی و همچنین جایگاه‌های سوخت و به وجود آمدن موج نگرانی و وحشت درپی بسته‌شدن گذرگاه‌های مرزی خبر دادند.
وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه‌ای از وحدت کردستان عراق حمایت کرد. هواپیمایی «قطر ایرویز» در حالی که رسانه‌ها در حال انتشار اخبار همه‌پرسی جدایی کردستان از عراق هستند، به مدت دو روز پروازهایش را به این منطقه لغو کرده است.
اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه فقط رژیم صهیونیستی از تشکیل دولت کُردی در شمال عراق حمایت می‌کند، تاکید کرد: همه‌پرسی جدایی کردستان از بغداد غیرقانونی و بی‌اعتبار است. مالکی معاون رئیس‌جمهور عراق خواهان تحریم گسترده دعوت‌کنندگان به برگزاری همه‌ّ‌‌پرسی جدایی اقلیم کردستان شد.
دیده‌بان حقوق بشر عراق اعلام کرد که مقامات امنیتی اقلیم کردستان عراق بر خانواده‌های آواره در کرکوک برای شرکت در همه‌پرسی فشار زیادی آوردند. العامری دبیرکل سازمان بدر عراق، با بیان اینکه برگزاری همه‌پرسی توطئه بزرگی علیه وحدت عراق محسوب می‌شود، بر مقابله با آن تأکید کرد.

کد مطلب: 101129
 
Share/Save/Bookmark