میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۲
 
 
توصیه لاریجانی به مقامات آمریکایی
تعیین نحوه حمایت از افشاکنندگان فساد و ...

عذرخواهی نماینده ارومیه به خاطر حواشی بازی‌های اخیر فوتبال، ارجاع طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین‌ دادرسی دیوان عدالت اداری به کمیسیون قضایی، تصویب کلیات لایحه اصلاح موادی از قانون اصل ۴۴، اظهارات ۶ نماینده درمورد پذیرش خارج از ظرفیت دانشجو در دانشگاه آزاد، ارجاع استفساریه قانون جامع مبارزه با دخانیات به کمیسیون، اعلام وصول سوال از وزرای ارتباطات و کشور از مهمترین اخبار جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی بود.
جلسه علنی مجلس به ریاست علی لاریجانی برگزار شد و طرح‌ اصلاح موادی‌ از قانون تشکیلات ‌و آیین دادرسی‌ دیوان‌ عدالت‌ اداری، ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد پذیرش خارج از ظرفیت دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی و طرح یک فوریتی استفساریه تبصره (۱) ماده (۱۳) قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات در دستور کار نمایندگان قرار گرفت. درآغاز این جلسه علی لاریجانی با تشکر از مهمان نوازی کریمانه مردم و دولت عراق از زائران اربعین گفت: این موضوع نشان داد ملت ایران و عراق یک پیوند قلبی عمیق با یکدیگر دارند. همین امر باعث شد دسیسه‌های مختلف معاندین در دهه‌های اخیر بر دشمن دو ملت بسته شود. رییس مجلس افزود: سخنان رئیس جمهور آمریکا پرده از چهره ضد مردمی این رژیم بر می‌دارد. لازم نیست سایر مقامات آمریکا برای مردم ایران دلسوزی کنند بهتر است فکری به حال دهان آقای ترامپ کنند که آنگونه سیاست‌های ضد بشری و استعماری آنها را نزد جهانیان آشکار می‌سازد.
همچنین نماینده مردم ارومیه در مجلس به خاطر حواشی بازی اخیر تراکتور - استقلال و ماشین‌سازی- پرسپولیس از هواداران فوتبال عذرخواهی کرد.
نماینده نوشهر هم از ارسال نامه‌ی وزیر نیرو به مجلس با محتوای امکان ناپذیر بودن انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی خبر داد و گفت که احتمال متنفی شدن استیضاح وزیر نیرو وجود دارد. طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آیین‌دادرسی دیوان عدالت اداری با رای مجلس شورای اسلامی و برای بررسی بیشتر به کمیسیون قضایی ارجاع شد.
همچنین نمایندگان مجلس کلیات لایحه اصلاح مواد ۱، ۷ و ۳۰ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی را با ۱۶۳ رای موافق،۱۷ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۲۴ نماینده حاضر در مجلس تصویب کردند. در ادامه جلسه علنی شش نماینده مجلس با اشاره به گزارش کمیسیون آموزش در خصوص سنجش و پذیرش خارج از ظرفیت دانشجو در دانشگاه آزاد نکاتی را مطرح و بر ضرورت جلوگیری از تکرار مجدد این وقایع تاکید کردند.
نمایندگان در جریان رسیدگی به لایحه اصلاح و تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد بند (۲) ماده واحده این لایحه را جهت رفع ایراد شورای نگهبان اصلاح و نحوه حمایت از افشاکنندگان فساد را مشخص کردند. همچنین نمایندگان تقاضای دو فوریت طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری را بررسی کرده و در نهایت با ۱۸۰ رای موافق، ۱۴ رای مخالف و ۴ رای ممتنع با دو فوریت این طرح موافقت کردند.
استفساریه تبصره یک ماده ۱۳ قانون جامع مبارزه با دخانیات در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار گرفت که پس از تذکر محمدرضا صباغیان، نماینده مهریز در خصوص مغایرت این استفساریه با اصل (۱۱۰) قانون اساسی و تأیید رییس مجلس ارجاع این استفساریه به کمیسیون به رای مجلس گذاشته شد. نهایتا این استفساریه و پاسخ کمیسیون با رأی ۱۴۲ نفر از نمایندگان به کمیسیون مربوطه ارجاع شد. علی اصغر یوسف‌نژاد عضو هیات رئیسه مجلس در جلسه علنی ۳سوال از وزرای کشور و ارتباطات اعلام وصول کرد. همچنین تعدادی از معلمان حق التدریس و نهضت سواد آموزی با تجمع در مقابل مجلس خواستار تعیین تکلیف وضعیتشان شدند. جمعی از نیروهای شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ هم با استقرار در راهروهای مجلس خواستار پرداخت قبوض الکترونیکی برق از اپلیکیشن‌های مجاز پرداخت قبوض شدند. در جلسه علنی عصر امروز محمدجواد ظریف در پاسخ به سوال محمد جواد ابطحی "مبنی بر این که علت اظهارات وزیر خارجه در باب پولشویی به میزان ۳۰ هزار میلیارد تومان در ایران و انفعال در برابر وقت کشی سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس چیست؟" تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران بیشترین تلاش برای حرکت غربی‌ها برای مقابله با پولشویی را انجام داده است.
در جریان طرح سوال محمدجواد ابطحی از وزیر امور خارجه، ظریف پس از طرح اظهارات خود و پیش از پایان صحبت‌های نماینده سوال کننده جلسه علنی مجلس را ترک کرد و گفت که باید در جلسه شورای عالی امنیت ملی حاضر شود که این امر با اعتراض برخی از نمایندگان مواجه شد.
مسعود پزشکیان که اداره جلسه نوبت عصر را برعهده داشت پس از اعتراضات برخی نمایندگان به ترک جلسه علنی مجلس از سوی ظریف گفت:کاری که آقای ظریف انجام داد اشتباه بود. این که ایشان ۸ دقیقه بیشتر می‌ماند مشکلی برایش ایجاد نمی‌کرد و کار ایشان قابل قبول نیست.

کد مطلب: 111425
 
Share/Save/Bookmark