میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۹
 
 
سوالات سیاست روز از سخنگوی دولت
سوالات سیاست روز از سخنگوی دولت
 

این هفته هم نشست خبری سخنگوی دولت بدون دعوت روزنامه سیاست روز برگزار شد و این چهارمین نشست خبری بدون حضور ماست که البته وعده داده شده براساس سطح‌بندی روزنامه‌ها (که نحوه این سطح‌بندی بعد از پرسش‌های مکرر ما صلاح دانسته نشد که اعلام شود) بالاخره در ماه‌‌های آتی دعوت شویم! اما از آنجایی که دولت تدبیر و امید تاکید فراوانی بر رعایت حقوق شهروندی داشته و منشور آن را نیز در همین دولت به نمایش درآمد، ما هم براساس حقی که داریم سوالاتمان را در روزنامه می‌پرسیم و البته به نکاتی که اگر در جلسه بودیم بیان می‌کردیم اشاره می‌کنیم تا زمانی که امکان گفت‌وگوی شفاف فراهم شود.
این را هم بگوییم که چون رئیس‌جمهوری محترم در آغاز دولت تدبیر پناه بردند به خدا از بستن دهان منتقد، ما سوالاتمان را بیان می‌کنیم که خدایی نکرده دعوت نشدنمان بستن دهان منتقد از سوی ایشان که جنبه نقدپذیری بالایی دارند تلقی نشود.
محمدباقر نوبخت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به این پرسش که موضوع دولت در برابر قراردادن سپاه پاسداران توسط آمریکا در زمره گروه‌های تروریستی چیست، گفت: موضع دولت نسبت به سپاه بسیار روشن است، سپاه یک ارگان انقلابی است و یکی از مولفه‌های قدرت و دفاع ملت بعد از انقلاب بوده است. این نهاد همچنان مورد احترام است و مردم هیچ‌گاه رشادت‌های سپاه در دفاع از کشور و مردم را فراموش نمی‌کنند و جهان باید با واقع‌بینی دفاع سپاه برابر تهاجم تروریستی داعش را تایید کند که می‌کند. سپاه مدافع ملت و مهاجم به تروریست‌هاست پس اگر آمریکا چنین واکنشی را در برابر سپاه داشته باشد خودش مثل همان تروریست‌هایی می‌شود که همین مواضع را نسبت به سپاه دارند.
اما سخنگوی دولت به طور اخص نگفتند که واکنش دولت به این اقدام امریکا چیست! قرار است مقابله به مثل شود، بیانیه صادر شود، نادیده گرفته شود و... .
سخنگوی دولت همچنین با بیان این‌که عزم دولت بر این است که برای تخصیص بودجه‌های جاری محدودتر عمل کند، گفت: اگر چنین عمل نکنیم برای تامین بودجه عمرانی با مشکل مواجه می‌شویم و تعهدات دولت بر این است. قرار بر این نداریم همان طور که حقوق بازنشستگان را می‌دهیم حقوق آن کارخانه‌ای که قبلا دولتی بوده و الان خصوصی شده است را بدهیم، البته ما وظیفه داریم که مشکلات آنان را حل کنیم. ما دوست داریم که بیکاری را رفع کنیم اما نه این گونه که بیاییم و در بخش دولتی که اشباع شده بازهم استخدام‌های بدون برنامه داشته باشیم.
لطفا بگویید وعده اشتغال‌آفرینی در دولت که جناب روحانی بیان کردند چطور با این شرایط محقق خواهد شد؟!
وی با بیان اینکه دولت در روزهایی که هنوز برجام به نتیجه نرسیده بود توانست نرخ تورم و ارز را کنترل کند اظهار کرد: نباید با حرف‌های ترامپ و تحت تاثیر گفته‌های او بازار خودمان را به هم بریزیم. ما کشوری بوده‌ایم که در منطقه پرآشوب خود با ثبات به حرکت ادامه داده‌ایم و من به عنوان کوچکترین خدمتگزار مردم عرض می‌کنم با تهدیدهایی از این دست هیچ اتفاقی نمی‌افتد، بلکه در واقع اتفاق زمانی می‌افتد که ما حرف فردی را که قصدش تشنج‌آفرینی است را جدی بگیریم و تحت تاثیرش قرار گیریم.
پس چرا برجام را حلال مشکلات کشور اعلام کردید؟
سخنگوی دولت در بخش دیگری از نشست خبری خود با بیان اینکه برجام هر چه نداشت لااقل آن اتهام‌هایی که در دوره‌های گذشته به ما زده می‌شد برداشته شد، اظهار کرد: همان آژانس انرژی اتمی که می‌گفت فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظامی است،‌ امروز می‌گوید این فعالیت‌ها صلح‌آمیز است و همان رئیس آژانس انرژی اتمی که می‌گفت اقدامات ایران شبهه‌ناک است امروز می‌گوید صلح‌آمیز است. ما به جهانیان حقانیت خودمان را ثابت کردیم و امروز جهانیان می‌دانند که ما حقانیتمان ثابت شده است و پیمان‌شکن ما نیستیم، بلکه کشوری دیگر است.
لطفا بگویید این اقرار به صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای چه عایدی‌ای برای ملت ایران داشته؟! و چرا حالا صحبت از بازدید از مراکز نظامی که در هیچ‌یک از کشورهای دنیا سابقه ندارد عنوان می‌شود؟!
نوبخت در پاسخ به این پرسش که موضع دولت در مقابله با فساد چیست؟ اظهار کرد: واقعا رئیس‌جمهوری بسیار نسبت به موضوع مقابله با فساد حساس است و به مدیران دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی تاکید کرده است که اگر کوچکترین فسادی در بدنه دولت می‌بینند به ایشان منتقل کنند تا بدون اغماض با فرد خاطی برخورد شود که در این زمینه هیچ خط قرمزی هم قائل نیستند همانطور که تاکنون نیز همین را دیده‌ایم.
سخنگوی دولت ادامه داد: همه قوا باید با فساد مقابله کنند، اما انتظاری که ما از بخش قضایی داریم این است که اجازه دهیم آنان به کار خود عمل کنند و به آنان اعتماد کنیم و فرصت دهیم که با استقلال روند رسیدگی به فساد و ریشه‌کن کردن آن، این پدیده غیرانسانی را انجام دهند. قطعا در این زمینه دولت نیز به آنان کمک می‌کند.
وی تاکید کرد: قوه قضاییه یک قوه مستقل است و کنش و واکنش و اقدامات قضائی‌اش باید به گونه‌ای باشد که شبهه سیاسی بودن به آن نخورد که اگر چنین شود، هم بخش قضایی ماجرا تضعیف می‌شود و هم اینکه ممکن است اختلافاتی را ایجاد کند و امروز نیز هیچ‌کسی نمی‌خواهد بین روسای سه قوه اختلافی وجود داشته باشد آن هم در شرایطی که ما از خارج از مرزهای کشور با مشکلاتی مواجهیم و کشورهای سلطه‌گر سعی می‌کنند به ما فشار وارد کنند تا بحث و منازعاتی در کشورمان ایجاد شود که اگر چنین تلقی از منازعات سیاسی در بین فعالان اقتصادی اثر بگذارد، این تاثیر منفی خواهد بود و آنان به دنبال با ثبات کردن سرمایه خود می‌روند که نمونه‌اش تبدیل سرمایه‌هایشان به دلار است که این موضوع خود سبب افزایش قیمت دلار هم می‌شود.
سخنگوی دولت تاکید کرد: قوه قضاییه یک قوه مستقل است و باید با استقلال به پرونده‌هایی که می‌خواهد رسیدگی کند و از طرفی هم باید این اتفاق بیفتد که شبهه سیاسی بودن در اقدامات قوه قضاییه وجود نداشته باشد که البته این موضوع از سوی ما پذیرفته نیست و معتقدیم که قوه قضاییه در اقداماتش سیاسی عمل نمی‌کند، اما تاکیدی که انجام می‌دهیم از این جهت است که این موضوع حساسیت فراوانی دارد و باید با مراقبت نسبت به آن عمل کرد.
لطفا بفرمایید با نجومی‌بگیرانی که رهبری تاکید کردند عزل شوند و مبالغ به بیت‌المال بازگردد و متخلفان به قوه قضاییه معرفی شوند چه کردید؟ تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان چه شد؟
نوبخت در پاسخ به پرسشی در زمینه موضع دولت درباره پرونده مهدی جهانگیری اظهار کرد: لازم است از روح بزرگ و خویشتندار آقای اسحاق جهانگیری تقدیر کنم که با سعه‌صدر با این موضوع برخورد کردند وبا صراحت این موضوع را مطرح کردند که فردی که از آن نام برده شد ارتباطی با دولت ندارد و قبل از دولت یازدهم آنچه که امروز به آن رسیدگی می‌شود را انجام داده است و از خانواده جهانگیری را که دو شهید را به انقلاب تقدیم کرده است جز این انتظار نمی‌رود که خویشتنداری کنند و اجازه دهند که همه قوا با آرامش به مسائلی که می‌خواهند، رسیدگی کنند.
متوجه نشدیم یعنی هر خانواده هر فردی که بازداشت می‌شود حق دارد اعتراض کند و اگر اعتراض نکند و پاسخ ندهد خویشتن‌دار است؟! اگر جناب جهانگیری خویشتن‌داری نمی‌کردند چه کاری می‌توانستند انجام دهند که هم‌راستای قانون باشد؟
نوبخت در پاسخ به این پرسش که آیا ایران با آمریکا درباره موضوعاتی که نگرانی‌های مشترکی نسبت به آن در میان دو کشور وجود دارد مذاکره می‌کند یا خیر، اظهار کرد: همانطور که آقای روحانی،آقای ظریف و مقامات عالی نظام گفتند به هیچ وجه موضوع قدرت موشکی ایران قابل مذاکره نیست و ما برای افزایش توان دفاعی‌مان هرچه که لازم باشد انجام می‌دهیم و اما درباره مذاکره با آمریکا درباره سایر موارد باید گفت کسی که ادعا و زمینه سازی برای خروج از برجام را طرح‌ریزی می‌‌کند، ترامپ و همفکران او هستند و این در حالی است که اروپا و روسیه بر برجام پافشاری می‌کنند پس ما جبهه ترامپ را قوی جلوه ندهیم چراکه بقیه این طرف هستند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه تصریح کرد: اصل موضوع این است که یک کشور که آن ‌هم در درون خودش با مخالفت‌های حزب مقابلش و حتی برخی از هم‌حزبی‌هایش مواجه است، می‌خواهد موضوعی را مطرح کند و موضع او را موضع کل جهان تلقی نکنیم. او اگر بازهم اشتباهی کرد ما در موضع عقلانیت و منطق و مطابق با اثربخشی آن، بسیار مستحکم ومحکم جواب می‌دهیم و ذره‌ای هم از منافع ملی‌مان عقب‌نشینی نمی‌کنیم وجهان هم می‌داند که اگر لازم باشد به شرایط پیش ازبرجام بازمی گردیم و قدرتش را داریم.
با فرضی که مطرح کردید که فقط ترامپ و هم پیمانانش بر خروج از برجام توصیه می‌کنند، مواضع رئیس سابق موساد و توصیه‌اش به ترامپ برای باقی ماندن در تعهد برجام و توصیه نتانیاهو در این زمینه را چطور تفسیر می‌کنید؟
نوبخت در پایان تاکید کرد: درباره مذاکره با آمریکا در هر موضوعی این مقامات عالی نظام هستند که باید تصمیم بگیرند اما با مواضعی که الان دولت آمریکا دارد که یک دولت هرزه‌گوی غدار ناپایدار است، هیچ زمینه‌ای برای گفت‌وگو دیده نمی‌شود و ما البته اصل گفت‌وگو را محترم می‌شماریم.
آیا اگر دولت امریکا به فردی مانند اوباما تحویل داده شود، با وجودی که رهبر معظم انقلاب هر دو رئیس‌جمهور را یکسان و با نیات مشابه می‌بینند، برای گفت‌وگو مهیا می‌شوید و نظرتان مثبت می‌شود؟
نوبخت در پاسخ به اینکه گفته می‌شود دولت معتقد است نرخ واقعی دلار ۵ هزار تومان است و تصمیم دارد قیمت ارز به این نرخ نزدیک کند، گفت: خیر ما دلار را با این قیمت قبول نداریم.
دوست داشتیم از جناب نوبخت درباره چندنرخی بودن ارز و وعده تک‌نرخی شدن آن توسط دولتی‌ها بپرسیم که ماجرا به کجا رسید؟! و قیمت واقعی ارز چطور محاسبه می‌شود و شما چه قیمتی را قیمت واقعی ارز می‌‌دانید؟
در نهایت باز هم امیدواریم که در ادامه جلسات سخنگویی علی‌رغم میلمان به انتشار یک‌طرفه سوالاتمان نپرداخته و مجالی برای پرسیدن سوالات در جلسه سخنگویی فراهم شود تا منصفانه نوشته و پاسخ سوالاتمان را بشنویم.

نویسنده: سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 101327
 
Share/Save/Bookmark