میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۱۴
 
 
پکن ضمن تاکید بر پاسخ به اقدامات ضد چینی آمریکا هشدار داد
مدارا با قلدر سبب جسورتر شدنش می‌شود

همزمان با اقدام بانک مرکزی چین مبنی بر کنار نهادن سوئیفت با غرب، وزیر خارجه چین در تماس تلفنی با همتای فرانسوی اعلام کرد، پکن به اقدامات ضد چینی آمریکا پاسخ منطقی و قاطع خواهد داد چرا که «مدارا در برابر قلدر باعث جسورتر شدنش خواهد شد».
وزیر خارجه چین در رایزنی تلفنی با وزیر خارجه فرانسه ضمن اعلام آمادگی برای وجود «یک ارتباط منطقی» بین کشورش با آمریکا، بر عزم پکن برای پاسخگویی به رفتارهای هژمونی‌طلبی واشنگتن و لزوم اقدام جامعه بین‌المللی برای مقابله با «قلدری» واشنگتن تاکید کرد.وانگ یی وزیر خارجه چین در رایزنی با «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد، چین به اقدامات آمریکا پاسخ قاطع و منطقی خواهد داد.
طبق این گزارش، وزیر خارجه چین در گفت‌و‌گوی تلفنی روز سه شنبه با همتای فرانسوی خود موضع پکن درباره روابط کنونی چین و آمریکا را بیان کرد.وانگ یی اعلام کرد، وضعیت جاری روابط چین و آمریکا باعث دغدغه بسیاری از اعضای جامعه بین‌المللی شده است.وزیر خارجه چین با اشاره به تاکید و توسل مقام‌های آمریکایی بر شعار و استراتژی «اول آمریکا» طی سال‌های اخیر هشدار داد، این مواضع در حال حرکت به سمت یکجانبه گرایی و نقض مکرر تعهدات و وظایف بین‌المللی و تضعیف شدید نظم و قوانین بین‌المللی است.او به اقدام «تحریک‌آمیز و غیرقانونی» آمریکا در بستن کنسولگری چین در هیوستون آمریکا و پاسخ متقابل این کشور در بستن کنسولگری آمریکا در چنگدو اشاره کرد و گفت، قطعا این اقدام با «پاسخ مشروع و ضروری» پکن مواجه شد.در این میان گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی مدعی هستند چین تلاش می‌کند تا با استفاده از یک نرم‌افزار شبکه اجتماعی، بر انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر امسال در این کشور تاثیر بگذارد. در این میان دولت استرالیا با مهم توصیف کردن روابط کانبرا و پکن، پیشنهاد آمریکا برای گشت‌زنی در دریای جنوبی چین را رد کرد.«ماریس پین» وزیر امور خارجه و «لیندا رینولدز» وزیر دفاع استرالیا در دیدار با همتایان آمریکایی خود در واشنگتن، بر ادعای «تهدیدات چین دراقیانوس هند و آرام» تأکید کردند. از سوی دیگر اتحادیه اروپا با ابزار نگرانی در مورد تصویب قانون امنیت ملی پکن در هنگ‌کنگ تهدید کرده صادرات تجهیزات و فناوری به این منطقه خود مختار را محدود خواهد کرد.در ادامه واکنش‌های جهانی به تصویب قانون امنیت ملی چین در هنگ‌کنگ، اتحادیه اروپا در پاسخ به این اقدام قصد دارد محدودیت‌هایی را علیه این منطقه خودمختار اعمال کند.اتحادیه اروپا تهدید کرد در پاسخ به تصویب این قانون توسط چین، صادرات تجهیزات و فناوری به هنگ‌کنگ را متوقف خواهد کرد.
از سوی دیگر بانک مرکزی چین اعلام کرد که به واسطه تحریم‌های احتمالی آمریکا باید از شبکه پیام رسانی مالی بومی برای تراکنش‌های بانکی استفاده کنند. واحد سرمایه گذاری بانک مرکزی چین در گزارشی اعلام کرد: پکن باید با افزایش استفاده از شبکه پیام رسانی مالی بومی برای تراکنش‌های بانکی در چین، هنگ کنگ و ماکائو برای مقابله با تحریم‌های احتمالی آمریکا آماده باشد. این خبرگزاری پیشتر در این ماه اعلام کرد وام دهندگان دولتی چین با پیش بینی تصویب قانونی در آمریکا که بانک‌های خدمات دهنده به مجریان قانون امنیت ملی هنگ کنگ را مجازات می‌کنند، در حال بررسی طرح‌های اضطراری هستند.در این گزارش آمده است: استفاده بیشتر از " سامانه پرداخت بین بانکی فرامرزیِ" چین به جای استفاده از سامانه سوئیفت مستقر در بلژیک، موجب کاهش به خطر افتادن اطلاعات پرداخت‌های جهانی چین به آمریکا هم می‌شود. در این گزارش همچنین اقدامات بالقوه‌ای که اتخاذی از سوی آمریکا علیه بانک‌های چینی بررسی شده اند. قطع دسترسی بانک‌های چینی به سرویس پیام رسان مالی سوئیفت یکی از این اقدامات است. سوئیفت یک شبکه مهم است که بانک‌ها در سراسر جهان از آن برای انجام تراکنش‌های مالی استفاده می‌کنند.

کد مطلب: 114729
 
Share/Save/Bookmark