میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۵
 
 
سیاست مجازی
صیاد شیرازی قهرمان ملی

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشت: ترور فرمانده دلیر و بسیجی ارتش جمهوری اسلامی به دست منافقین و با دستور صدام حسین صورت گرفت. آن‌ها قصد داشتند از رزمندگان ایرانی انتقام بگیرند. این ترور، مهمترین سند جنایت و تروریست بودن آن‌ها در برابر افکار عمومی جهان است. صیاد شیرازی با شهادتش در دل‌های ملت ما محبوبیت بیشتری یافت و به عنوان قهرمانی ملی در تاریخ پر افتخار ایران ثبت شد.

ایران پاسخ می‌‌دهد
«عاموس یادلین» رئیس سابق اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی در چند پیام، درباره تحولات سوریه و پاسخ ایران به حمله به پایگاه هوایی تی‌فور در سوریه اظهارنظر کرد.
وی نوشت: «اکنون شاهد دو تحول مهم در مرزهای شمالی هستیم: بحث‌ها در آمریکا درباره پاسخ به استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه، و بحث‌ها در ایران درباره پاسخ به حمله اسرائیل به پایگاه هوایی تی‌فور. این دو مسئله مستقل از یکدیگر به نظر می‌آیند؛ اما می‌توانند با یکدیگر تلاقی پیدا کنند و جبهه‌ای واحد تشکیل دهند. احتمالا ایرانی‌ها به حمله هوایی نسبت داده شده به اسرائیل واکنش نشان خواهند داد، حتی اگر این پاسخ بلافاصله نباشد. ایران این‌بار اقدامات متقابلی را در قبال حمله به نیروهای خود بررسی می‌کند تا در این صورت اسرائیل را از حمله به نیروهای ایرانی در سوریه باز دارد. اسرائیل بار دیگر اهداف راهبردی خود را جلوگیری از استقرار نیروهای نظامی ایران در سوریه و اصلاح و حتی لغو برجام اعلام کرده است. اسرائیل باید آماده مراحل بعدی این درگیری‌ها باشد. در صورت افزایش درگیری‌ها، پای روسیه نیز به این میان باز خواهد شد و آن هنگام است که اسرائیل نیازمند کمک آمریکا خواهد بود. از آنجا که اسرائیل و آمریکا در این‌باره منافع مشترکی دارند، هماهنگی استراتژیک بین آن‌ها حیاتی خواهد بود.ترامپ پاسخ‌های احتمالی متفاوتی را به استفاده از تسلیحات شیمیایی (ادعایی) در سوریه در نظر دارد. وی می‌تواند مانند سال گذشته، تنها به سوریه یک حمله انجام دهد. اما بازدارندگی قابل اعتماد تنها هنگامی تحقق خواهد یافت که آمریکا اهداف استراتژیک خود در سوریه را به مبارزه علیه داعش محدود نکند.»

تنش‌های اجتماعی ناشی از خطای پارادایمی
ابوالفضل ظهره‌وند نوشت: متاسفانه در تطبیق این توصیه پارادایمی با رفتار دولتمردان کشور شاهد رفتاری متضاد هستیم. چنانکه در انجام امور کمترین عاقبت‌اندیشی و براورد فرجام کار دیده نشده و در دلبستن به مصادر و مناصب امور گویی قرار است تا آینده‌های دور خود و وابستگانشان بر آنها تکیه زده و حکمرانی نمایند. تداوم چنین رویکردی و منشی در طی ۴ دهه گذشته سبب گردیده تا کشور همواره از دستیابی به فرصت‌های خود محروم و در مقابل با فشارهای بیرونی و داخلی مواجه و در نتیجه متحمل پرداخت هزینه‌های نابجا گردد. حتی در دوره دولت عدالت‌خواه نیز به دلیل اتخاذ رویکردهای اخرالزمانی در حوزه سیاست خارجی و مواضع اعلانی از یک‌سو و نوع رفتار و مدیریت در حوزه دولتداری به شیوه اول‌الزمانی از سوی دیگر علی‌رغم دستاوردهای درخور توجه در حوزه‌های مختلف موجب تمرکز و تهاجم تهدیدات بیرونی و داخلی شده و نهایتا اینکه همان دستاوردها نیز ذایل و کشور با حجم بیشتری از ناکارامدی در دولت یازدهم و دوازدهم مواجه گردید. که بحران ارزی چند روز قبل نمونه بارز آن می‌باشد.

کد مطلب: 103929
 
Share/Save/Bookmark