میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۷
 
 
معاون وزیر جهاد اعلام کرد
تدابیر دولت برای تنظیم بازار شب عید

معاون وزیر جهاد از وجود ذخایر کافی کالاهای اساسی برای تنظیم بازار شب عید خبر داد و گفت: مرغ منجمد درجه ۱ با قیمت هر کیلوگرم ۶۲۰۰ تومان به مصرف‌کنندگان عرضه خواهد شد.
به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، علی‌اکبر مهرفرد با اشاره به وجود ذخایر کافی کالاهای اساسی برای تنظیم بازار شب عید اظهار داشت: مرغ منجمد درجه ۱ با قیمت هر کیلوگرم ۶۲۰۰ تومان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعاونی‌های مصرف کارکنان و میادین میوه و تره‌بار برای مصرف‌کننده به هر میزان که لازم باشد، عرضه می‌شود.
وی قیمت مصوب گوشت مرغ گرم را هر کیلوگرم ۷۵۰۰ تومان عنوان کرد و افزود: قیمت گوشت مرغ گرم در بازار بین ۷۲۰۰ تا ۷۹۰۰ تومان در نوسان است. مهرفرد با اشاره به تامین کسری تولید گوشت گوسفندی از خارج، گفت:گوشت گوسفندی گرم استرالیایی باکیفیت به صورت نیم‌شقه سردست با قیمت هر کیلوگرم ۳۲ هزار تومان، نیم شقه ران با قیمت هر کیلوگرم ۳۴ هزار تومان، به صورت فله فروشی لاشه هر کیلوگرم ۳۳ هزار تومان، گوشت گوسفندی سردست بسته بندی با قیمت هر کیلوگرم ۴۲ هزار و ۷۹۰ تومان، گوشت گوسفندی ران بسته‌بندی با قیمت هر کیلوگرم ۴۳ هزار و ۲۹۰ تومان در مراکز عرضه یاد شده توزیع می‌شود.
وی افزود: توزیع هر شانه تخم‌مرغ نیز با قیمت ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین و میوه تره‌بار ادامه دارد.

تعادل در بازار
از سوی دیگر مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام، از ورود ۱۰ هزارتن تخم‌مرغ با قیمت هر شانه ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان به بازار خبر داد و گفت: توزیع این محصولات، از اول اسفند آغاز شده است.
حمید ورناصری با اشاره به اینکه واردات تخم‌مرغ به منظور تنظیم بازار و جلوگیری از نوسان قیمت این محصول پروتئینی انجام شده است افزود: پس از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و کاهش میزان تولید تخم‌مرغ در کشور شاهد افزایش قیمت این محصول بودیم بنابراین وزارت جهاد کشاورزی مجوز واردات ۳۵۰۰ تن تخم‌مرغ را با همکاری بخش خصوصی صادر کرد.
وی گفت: با توجه به افزایش تقاضا در بازار شب عید و با مجوز وزارت جهاد کشاورزی شرکت پشتیبانی امور دام ۱۰ هزار تن تخم‌مرغ وارد کرده که در حال ورود و توزیع به بازار است.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: بخش دیگری از نیاز بازار از محل تولید مازاد تخم‌مرغ که در سنوات گذشته صادر می‌شد تامین خواهد شد.
ورناصری گفت: وزارت جهاد کشاورزی به منظور حمایت از تولیدکنندگان و مرغداران کشور برنامه‌های حمایتی از واحدهایی که به علت شیوع آنفلوآنزا از مدار تولید خارج شدند اجرا می‌کند و عملیات جایگزینی جوجه‌های تخم گذار در این واحدها در حال اجراست. وی تاکید کرد: از اول اسفند عرضه وسیع تخم‌مرغ با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار در سراسر کشور آغاز می‌شود و محدودیتی نیز برای واردات وجود ندارد.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: با شروع فصل گرما میزان تقاضا برای تخم‌مرغ کاهش می‌یابد و به نظر می‌رسد وارداتی که تاکنون انجام شده است پاسخگوی نیاز بازار باشد.ورناصری همچنین گفت: در بازار تهران با توجه به میزان تقاضای بالای روزانه ۱۰۰ تا ۱۱۰ تن تخم‌مرغ توزیع می‌شود. وی میزان ذخایر گوشت مرغ را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: گوشت مرغ منجمد براساس تقاضای بازار هر استان تعیین شده است و در میادین میوه و تره‌بار و صنوف عرضه می‌شود.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام گفت: قیمت هر کیلو گوشت مرغ منجمد بصورت عمده ۵۸۰۰ تومان و قیمت هر کیلو گوشت مرغ منجمد برای مصرف کننده ۶۲۰۰ تومان تعیین شده است.
ورناصری افزود: براساس بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهور ارگان‌ها و سازمان‌ها باید نیاز خود را از ذخایر گوشت مرغ شرکت پشتیبانی امور دام تامین کنند و این شرکت برای تامین نیاز آمادگی کامل دارد و بازار گوشت مرغ آرام و متعادل است.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام درباره بازار شب عید گوشت قرمز گفت: گوشت قرمز منجمد و گوشت تازه گوسفندی وارداتی موجود است و مصرف‌کنندگان می‌توانند هر کیلو لاشه را با قیمت ۳۳ هزار تومان از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره‌بار تهیه کنند.
ورناصری افزود: گوشت تازه وارداتی علاوه بر لاشه به صورت قطعه‌بندی در ظرف‌های بسته‌بندی شده نیز با قیمت مصوب توزیع می‌شود و هیچگونه محدودیتی برای عرضه گوشت قرمز وجود ندارد.

لبنیات به قیمت قبل برگشت
بعد از افزایش قیمت غیرقانونی برخی واحدهای تولیدکننده لبنیات، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از بازگشت قیمت‌ها به میزان قبل خبر داد و از مردم خواست موارد گران‌فروشی را گزارش کنند.
گران‌فروشی برخی لبنیات پرمصرف مانند شیر، ماست و پنیر که در گروه کالایی یک قرار دارند و مشمول قیمت‌گذاری اجباری می‌شوند، توسط برخی برندها در هفته‌های گذشته با شکایت مردمی همراه بود.
همین موضوع باعث ورود نهادهای نظارتی و کنترل بازار شد که متعاقب آن سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اطلاعیه‌ای که در اختیار ایسنا گذاشت، از کاهش قیمت این دسته از محصولات و بازگشت آنها به حالت قبل خبر داد.
در این اطلاعیه اعلام شده که "متعاقب افزایش غیرقانونی محصولات پرمصرف لبنی (شیر، ماست و پنیر) توسط برخی واحدهای تولیدی طی هفته‌های گذشته و اقدامات نظارتی این سازمان و همچنین همراهی اغلب واحدها، منجر به برگشت قیمت‌ها شد".
بر این اساس سازمان حمایت اعلام کرده "واحدهایی که محصولات لبنی را همچنان گران می‌فروشند، پرونده تعزیراتی خود را سنگین‌تر خواهند کرد؛ بنابراین از مردم خواسته تا از واحدهای متخلف خرید نکنند و هرگونه تخلف را از طریق سامانه ۱۲۴ به سازمان‌های نظارتی گزارش کنند".

کد مطلب: 103325
 
Share/Save/Bookmark