میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۳
 
 
با لغو ممنوعیت واردات قوت گرفت
احتمال افزایش واردات برنج هندی
احتمال افزایش واردات برنج هندی
 

از سرگیری واردات برنج از سوی ایران ممکن است صادرات برنج باسماتی هند را افزایش دهد.
به گزارش ایسنا، ایران بزرگترین خریدار برنج باسماتی هند به شمار می‌رود و یک چهارم از حدود چهار میلیون تن صادرات سالانه این برنج معطر به مقصد ایران بوده است. ایران که ممنوعیت واردات فصلی را در نوامبر پایان داد، ثبت سفارش برای واردات برنج را آغاز کرده که از ۲۱ ژانویه تا ۲۱ ژوئن انجام می‌شود. ایران در سال‌های اخیر در فصل برداشت محصول داخلی به منظور حمایت از تولیدکنندگان و قیمت‌های داخلی، ممنوعیت موقتی برای واردات برنج برقرار کرده است.
بنابر این گزارش، به گفته دی‌کی سینگ، رئیس هیات مدیره سازمان توسعه صادرات محصولات غذایی فرآوری شده و کشاورزی هند، بر مبنای روند صادرات فعلی انتظار می‌رود صادرات باسماتی نسبت به سال گذشته بالاتر رود. باسماتی دومین محصول بزرگ در میان محصولات صادراتی این سازمان پس از گوشت بوفالو است و حدود ۲۲ درصد از مجموع ارزش صادرات را به خود اختصاص می‌دهد.
صادرات باسماتی هند در فاصله آوریل تا نوامبر سال میلادی جاری ۲۹ درصد رشد کرد و به ۲.۶۱ میلیارد دلار در مقایسه با ۲.۰۲ میلیارد دلار در مدت مشابه سال گذشته رسید. ارزش صادرات برنج باسماتی به روپیه ۲۴ درصد رشد کرد و به ۱۶ هزار و ۸۳۸ کرور در فاصله آوریل تا نوامبر در مقایسه با ۱۳ هزار و ۵۷۱ کرور در مدت مشابه سال گذشته رسید. صادرات برنج باسماتی هند در سال مالی ۲۰۱۷-۲۰۱۶ به ۳.۹۸ میلیون تن به ارزش بیش از ۳.۲۲ میلیارد دلار رسید.
با این‌ همه با در نظر گرفتن این حقیقت که صادرات برنج باسماتی هند با مشکلاتی مربوط به وجود آفت در صادرات به اتحادیه اروپا مواجه شده، صادرکنندگان هندی خوش‌بینی محتاطانه‌ای نسبت به دورنمای صادرات به ایران دارند. اما راجن ساندارسان، مدیر انجمن صادرکنندگان برنج هند اظهار کرد: انتظار می‌رود صادرات باسماتی امسال به میزان مشابه سال گذشته یا حتی بالاتر از آن باشد.

کد مطلب: 103028
 
Share/Save/Bookmark