میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۶
 
 
اروپا بیش از پیش، نگران بازبینی برجام توسط آمریکا است
اروپا بیش از پیش، نگران بازبینی برجام توسط آمریکا است
 

دیپلمات‌های اروپایی در حالی که بازبینی توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ توسط دولت کنونی آمریکا ادامه دارد، بر نگرانی‌های بیش از پیش اروپا از این بازبینی تاکید کردند.
به گزارش فارس، دیپلمات‌هایی اروپایی می‌گویند که بیش از پیش نگران آن هستند که دولت ترامپ به دنبال بازینی در توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ و با حذف مزایای اقتصادی آن برای ایران، توافق هسته‌ای را تضعیف کند.
وال استریت ژورنال با انتشار این خبر نوشت: «رئیس‌جمهور دونالد ترامپ در حمله به توافق سال ۲۰۱۵(برجام)، آن را "توفقی وحشتناک" برای آمریکا خوانده است».
این روزنامه آمریکایی ادامه داد: «مقامات اروپایی در محافل عمومی به این موضوع که آمریکا همچنان به عنوان یکی از طرف‌های توافق باقی می‌ماند، ابراز خوشبینی کرده‌اند اما دیپلمات‌ها، خصوصی درباره اینکه بازبینی(برجام توسط) آمریکا به چه سمتی در حرکت است، نگرانی‌های جدی ابراز کرده‌اند. آنها می‌گویند که واشنگتن بازخورد کمی به انها داده است و هیچ تاریخ قطعی برای پایان بازبینی(برجام) نداده و مشخص نکرده که چه کسی در حال ترسیم و شکل‌دهی به این فرایند است».
وال استریت می‌نویسد: «مقامات اروپایی هنوز هم معتقدند که دولت ترامپ توافق هسته‌ای را رها و ترک نخواهد کرد اما بسیایر نگرانند که واشنگتن مانع از پیشرفت و رو به جلو رفتن آن شود. آنها می‌گویند که چنین چیزی از طریق قانع کردن بانکها و سرمایه‌گذاران غربی به دور ماندن از ایران، سبب ممانعت از حصول به مزایای اقتصادی مورد انتظار ایران از توافق از طریق خواهد شد؛ بانک‌ها و سرمایه‌گذارانی که همین حالا هم محتاط هستند».
این روزنامه آمریکایی ادامه داد: «دیپلمات‌های اروپایی همچنین نگران هستند که اگر تعهد آمریکا(به برجام) نامشخص باقی بماند، ایران شاید با تلاش برای نقض کردن‌های محدود به آن پاسخ دهد».
طبق گزارش این رسانه، مقامات دولت ترامپ درباره این موضوع ابراز نگرانی کرده‌اند که پس از ۱۵ سال و انقضای مدت و زمان تعهدات برجامی ایران، محدودیت‌‎ها در بخش‌های مهم و کلیدی از تعهدات هسته‌ای ایران برداشته می‌شود و دیگر محدودیتهایی وجود ندارد.
مقامات این دولت، همچنین از اینکه برجام ایران را مقید و متعهد به «تغییر رفتار» در مسائلی از قبیل سوریه و حزب‌الله لبنان نکرده، انتقاد کرده‌اند.
وال استریت ژورنال در ادامه می‌نویسد: «مقامات آمریکایی می‌گویند که واشنگتن متحدانش را در جریان پارامترهای اصولی و اساسی بازبینی(برجام) قرار داده است. یک عضو ارشد دولت گفت که آمریکا "چندین نشست و ملاقات‌های دوجانبه با متح دان مختلف اروپایی" برای نشان دادن بازخورد(درباره بازبینی برجام) داشته است.
این روزنامه آمریکایی سپس به اظهارنظرهای مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص بازبینی برجام توسط دولت ترامپ می‌پردازد.
در گزارش آمده است: «خانم موگرینی ماه گذشته گفت که او معتقد است بازبینی آمریکا با "تصمیمات عاقلانه و هوشمندانه" پایان خواهد یافت. در محافف خصوص اما دیپلماتها درباره نتیجه بازبینی از اطمینان کمتری برخوردارند. یک دیپلمات ارشد اروپایی گفته که "من نرگان این موضوع هستم که امکان هر چیزی(درباره بازبینی برجام توسط آمریکا) وجود دارد"».
وال استریت ژورنال می‌نویسد: «مقامات اروپایی بارها اعلام کرده‌اند که فارغ از آنکه اقدام آمریکا چه خواهد بود و تا زمانی که تهران به مفاد توافق پایبند بماند، تحریم‌های اروپا علیه ایران را دوباره اعمال نخواهند کرد».
این رسانه آمریکایی تصریح کرد: «در ابتدا مقامات اروپایی اینطور مطلع و آگاه شدند که بازبینی(برجام توسط آمریکا) تا اواسط ماه جولای(که سه شنبه یازدهمین روز آن است) انجام خواهد شد اما حالا انتظار دارند که بازبینی امکان تداوم در ماه تابستان وجود دارد. آنها هیچ نوعی از تضمین‌هایی مبنی بر اینکه قبل از اتخاذ هرگونه تصمیمی به آنها هشدار داده خواهد شد، دریافت نکرده‌اند».
ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از سیاست‌های تحریمی آمریکا در قبال برجام درحالی مطرح شده که به تازگی اندیشکده دفاعی و امنیتی انگلیس، «موسسه خدمات متحده پادشاهی» در گزارشی اختلافات روزافزون آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر هماهنگی سیاست‌های تحریمی در قبال ایران و روسیه در پرتو برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) را مورد بررسی قرار داده است.
«در حالی که تحریم‌های سازمان ملل موضوعی است که به خوبی اثبات‌شده، سیاست‌گذاران در آمریکا و اروپا معمولاً برنامه‌های تحریمی مختص خودشان را پیگیری می‌کنند. این در حالی است که میان دو طرف درباره اهداف، طراحی، اجرا و رفع نهایی تحریم‌ها هماهنگی‌های موثری صورت نمی‌گیرند.»
در گزارش اندیشکده مطرح انگلیسی آمده است: «علی‌رغم هماهنگی‌هایی که اخیراً برای تحریم‌ روسیه و ایران اعمال شده، هنوز در دیدگاه آمریکا و اتحادیه اروپا درباره تحریم‌ها ناهمگونی‌هایی مشاهده می‌شود. فرایندهای متفاوت سیاست‌گذاری در دو سوی آتلانتیک، طراحی، اجرا و رفع نهایی نظام تحریم‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند.»
«موسسه خدمات متحده پادشاهی» یافته این تحقیق ۵۰ صفحه‌ای را اینطور خلاصه می‌کند: «این مقاله به این نتیجه رسیده که اتحادیه اروپا رویکردی باریک‌اندیشانه به طراحی و اجرای تحریم‌ها دارد و این باعث می‌شود که آن تحریم‌ها با گذشت زمان، کمتر انعطاف‌پذیر و قابل تغییر باشند.»
«در مقابل، رویکرد آمریکا به مقوله طراحی و اجرای تحریم‌ها وسیع‌تر بوده و اجازه اعمال تغییرات در آن در طول زمان را می‌دهد، اما به ایجاد چارچوب‌هایی منجر می‌شود که اجرا و در نهایت رفع آنها پیچیده‌تر است.»
مطابق این تحلیل، چالش‌های یاد شده همزمان با تلاش انگلیس برای ایجاد یک چارچوب سیاست‌گذاری تحریمی خارج از ساختار اتحادیه اروپا برجسته‌تر خواهند شد.
انگلیس از کشورهای پیشرو در کمک به سیاست‌های تحریمی اتحادیه اروپا بوده و نوعاً با نگاهی نزدیک‌تر به آمریکا مقوله تحریم‌ها را پیگیری کرده است.
اندیشکده انگلیسی تأکید می‌کند: «بنابراین، برگزیت نه تنها از پتانسیل تغییر دادن سیاست‌های یکجانبه تحریمی انگلیس برخوردار است، بلکه می‌تواند روش‌های گسترده‌تر اروپا را دستخوش تغییرات کرده و هماهنگی دو سوی آتلانتیک در این عرصه را پیچیده کند.» گفتنی است آمریکا خواهان متعهد شدن به توافق هسته ای نیست.

کد مطلب: 100021
 
Share/Save/Bookmark