میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۲۴
 
 
ضرورت برنامه‌ریزی ‌شهری

با نزدیک شدن به روی کار آمدن تیم جدید شورای شهر در همه شهرها و استان‌ها، بر آن شدیم تا درباره ضرورت تدوین برنامه‌ریزی دقیق شهری برایتان ترجمه کنیم.
برنامه‌ریزی شهری کلیدی برای ساختن مکان‌هایی که در اجتماع و اقتصاد، برای خوب زندگی کردن و دیدن موفقیت‌های مدیران شهری باید صورت گیرد. گفته شده که برنامه‌ریزی شهری در ساختن شناسایی یا هدایت اجتماع ضروری است چراکه این برنامه در احساسی که شهروند از شهر می‌گیرد تاثیر بسزایی دارد و می‌تواند به ارائه بهتر سرویس‌های عمومی کمک کند. همچنین برنامه‌ریزی شهری به انجام ارزش و یا مقدار پول در یک توسعه جدید کمک می‌کند. همچنین در برنامه‌ها و تحقیقات علمی ثابت شده که دقت در برنامه‌ریزی شهری به کاهش جرایم و رفتار ضداجتماعی منجر خواهد شد.
برنامه‌ریزی و تسهیل کارها
برای پاسخ به این پرسش باید چند مولفه را ذکر کرد، نخست آنکه برنامه‌ریزان شهری توسعه "دید" برای مکان‌ها و استفاده خلاقیت و تصور برای اختراع و نوآوری محیط‌هایی که ما زندگی و کار می‌کنیم را مدنظر دارند. همچنین آنها برنامه‌ریزی ساخت فضاها - از همه شهرها و محله‌ها با خیابان‌ها یا چهارراه‌های منفرد، مشاوره برای برنامه‌ریزی توسعه و پروژه‌های نسل‌های بعدی را نیز مدنظر قرار می‌دهند.
در کنار این موراد پژوهش و آنالیز مکان‌ها و مردم برای درک فیزیکی، سیاسی، اقتصادی، فضایی و متن روانشناسی در برنامه شهری مدون مورد بررسی قرار می‌گیرد.
گفته شده تاثیر بر مردم با استفاده از مهارت‌های آنها و دانشی که برنامه‌ریزها برای کمک کردن به اخذ تصمیم‌های بهتر بهره می‌گیرند نیز مورد توجه قرار گرفته است در کنار این موارد اما توسعه راهنمایی و خط‌مشی‌های بیان برای ساخت محیط، مشاوره اجتماعی برای کمک عمومی برای گرفتن قسمتی در طراحی و برنامه‌ریزی محله و همچنین ارائه گرافیکی از کروکی و کشیدن تکنیکی برای استفاده از برنامه‌ریزی کامپیوتری نیز از دیگر مزایای داشتن برنامه‌ریزی شهری مدون است.

آینده‌نگری
شهرها و روستاها پیوسته در راه‌هایی که غیرقابل پیشرفت هستند در حال تغییرند این که در زندگی و کار لذت بردن‌مان در سال‌های آینده چگونه خواهد بود ضرورتی است که بیشتر ما را مجاب می‌کند تا درباره برنامه‌ریزی شهری مجاب شویم. این نکته بدین معنی است که ما به برنامه‌ریزی نیاز داریم که قالبی انعطاف‌پذیر داشته باشد و بتواند خود را با تغییرات هماهنگ کند.
ما نیاز به فهمیدن اقتصاد محلی و شرایط تجاری داریم و همچنین نیاز به شناخت مردمی که در آن منطقه زندگی می‌کند، چگونگی زندگی‌شان، چگونگی کارکردنشان، چگونه در منطقه جابه‌جا می‌شوند و چه امیدواری‌هایی برابر آینده منطقه دارند.

مانعی برای سیاسی‌کاری
برنامه‌ریزان شهری چه علایقی دارند؟ هر توسعه شهری شبیه و تحت تاثیر قراردادن مردم مختلف با روش‌های مختلف است. توسعه‌دهنده علایق خاص دارد. مردمی که در ساختمان‌ها زندگی خواهند کرد نظرات دیگری نیز دارند. مردمی که ساختمان را نادیده می‌گیرند و از فضاهای همجوار استفاده می‌کنند رغبت‌های خودشان را دارند. پس بر این اساس اولویت نخست در این‌باره توجه به علایق شهروندان است.
علاقه عمومی مردم فقط دو زاویه‌ای خاص نیست. بلکه شاید همچنین در دیگر قسمت‌های جهانی که ممکن است در نتایج استفاده از منابعمان تاثیر داشته باشد. علاقه‌های عمومی نه تنها مردم را فقط امروز فوراً در آینده نگران نمی‌کند بلکه نسل‌های آینده مجبور خواهند شد از تصمیماتمان نتیجه بگیرند. آشتی دادن این درگیری علاقه‌ها، افرادی را برای یک چالش جذب خواهد کرد. در یک حکومت دموکراسی سیاسیون نیز به اهمیت دادن حقوق شهروندی در شهر اهمیت می‌دهند و از سیاسی‌کاری در شهر پرهیز می‌کنند چراکه تعداد زیادی از بهترین برنامه‌ریزان شهری یک برجستگی سیاسی حاد دارند.

اقناع ضرورت برنامه‌ریزی شهری
برنامه‌ریزی شهری یک هدف عالی متنوع را پیشنهاد می‌کند اگرچه شغلتان می‌تواند برای شما در سراسر جهان کار ایجاد کند. اما نکته بزرگتر این است که از یادگیری مهارت‌های جدید غافل نشوید.

مترجم: زهرا شبانی - دبیر جغرافیا منطقه خان‌میرزا

کد مطلب: 99842
 
Share/Save/Bookmark