داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۱۱
 
 
اينترنت، شمشير دولبه در انقلاب هاي عربي
اينترنت، شمشير دولبه در انقلاب هاي عربي
 
سياست روز آنلاين ؛ اينترنت و وسايل مدرن ارتباط جمعي (مثل تلفن همراه) در شكل گرفتن انقلاب هاي كشورهاي عربي نقش بسيار موثري داشته اند. اين در حاليست كه ديكتاتورهاي منطقه هم از اينترنت و ابزارهاي مدرن ارتباطي براي سركوب مردم كمك گرفته اند.
به گزارش سياست روز آنلاين به نقل از «ميدل ايست آنلاين»، سازمان عفو بين الملل در گزارشي اعلام كرد اينترنت و ديگر ابزارهاي ارتباطي اكنون به يك شمشير دو لبه در كشورهاي ديكتاتوري تبديل شده اند. ابزاري كه هم به مردم كمك مي كند و هم به ديكتاتورها.
سازمان عفو بين الملل در گزارش ساليانه اش درباره وضعيت حقوق بشر در دنيا، از نقش موثر سايت هايي چون فيس بوك و توييتر در آگاه و متحد كردن مردم تقدير كرد و در عين حال نسبت به سوء استفاده رژيم هاي ديكتاتوري از ابزارهاي مدرن ارتباط جمعي هشدار داد.
«سليل شتي»، دبير كل عفو بين الملل گفت:«شكي نيست كه اينترنت و شبكه هاي اجتماعي نقش بسيار مهمي در سازماندهي و متحد كردن مردم داشته اند، ولي نبايد فراموش كرد كه حكومت هاي سركوبگر سعي دارند ابتكار عمل را در مورد اينترنت و شبكه هاي اجتماعي در دست خود بگيرند و از اين ابزارها براي سركوب مردم استفاده كنند.»
شتي افزود:«درست است كه انقلاب مصر و تونس پيروز شد، ولي در كشورهاي ديگر عربي، نظير ليبي ، يمن و بحرين، شاهد اين هستيم كه دولت هاي سركوبگر از اينترنت و ابزارهاي مدرن تكنولوژيك براي سركوب مردم و به دست آوردن اطلاعات برضد فعالان سياسي استفاده مي كنند.»
عفو بين الملل به شركتهاي بين المللي تلفن همراه و شركت هايي كه خدمات اينترنتي ارائه مي دهند اشاره كرده و از آنها خواسته امكانات خود را در اختيار حكومت هاي سركوبگر قرار ندهند.
شتي در اين رابطه مي گويد:«اين شركتها نبايد به سربازان پياده نظام حكومتهاي ديكتاتور بدل شوند و نبايد اجازه دهند كه اين حكومتها با استفاده از امكانات اين شركتها، در كار مردم و فعالان سياسي جاسوسي كرده و از اطلاعاتي كه به دست مي آورند براي سركوب مردم استفاده كنند.»
عفو بين الملل به اقدامات محدود كننده چين كه در ماههاي اخير تشديد شده هم اشاره و از فيلتر كردن سايت هاي سياسي در اين كشور انتقاد كرد.
کد مطلب: 64651
 
Share/Save/Bookmark