میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۴۹
 
 
دمشق گامی دیگر برای مبارزه با تروریسم و اخراج نیروهای آمریکایی برداشت
ادلب چشم‌انتظار پیروزی ارتش سوریه
ادلب چشم‌انتظار پیروزی ارتش سوریه
 

مبارزه با تروریسم همچنان اولویت سوریه و متحدانش است چنانکه، ارتش و نیروهای همپیمانش موفق شدند در جنوب شرق استان حلب و در درگیری با تروریستهای جبهه النصره دو روستای دیگر را آزاد کنند.
ارتش سوریه و نیروهای متحد آن بعد از درگیری‌های شدید با تروریست‌های «جبهه‌النصره» در ریف جنوب شرقی حلب، روستاهای «ام خان و ام العمد القبلی» را آزاد کردند. ام خان و ام العمد القبلی در غرب و شمال غرب «تل صبحه» واقع در جنوب غرب شهرک «خناصر» واقع شده است. با این پیشروی، فاصله تلاقی نیروهای سوری مستقر در استان‌های حلب، حماه و ادلب به کمتر از ۷ کیلومتر تقلیل یافت.
نیروهای مقاومت نیز روستاهای «حوارین»، «رملة»، «مزیعلة»، «نوارة» و «رسم الشیخ» را به همراه منطقه «تل الصبحه» واقع در غرب خناصر آزاد کردند. در جنوب استان ادلب نیز ارتش سوریه در ۲ کیلومتری فرودگاه نظامی «ابوالظهور» با تروریستها درگیر است. اگر ارتش سوریه بتواند این فرودگاه نظامی را آزاد کند، تروریست‌ها در منطقه شرق این فرودگاه با مسافتی بالغ بر ۲۰۰۰ کیلومتر محاصره خواهند شد. از سوی دیگر، نیروهای هوایی سوریه می‌تواند با استقرار دوباره در این فرودگاه از طریق هوایی، اقدام به اعزام نیروی گسترده به جبهه ادلب کنند.
تروریستهای جبهه النصره والحزب الترکستانی از صبح روز پنجشنبه عملیاتی در جنوب استان ادلب آغاز کردند و موفق شدند چند منطقه را اشغال کنند، ولی ارتش سوریه بلافاصله این مناطق را پس گرفت. خبر دیگر از سوریه آنکه فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه و هیأت همراه وی با رئیس جمهوری سوریه در دمشق دیدار و در مورد تحولات این کشور و منطقه گفت‌وگو کردند.
رئیس جمهور سوریه در این دیدار گفت که پیروزی‌های مهمی که ارتش این کشور به کمک روسیه و دیگر متحدانش در زمینه مقابله با تروریسم به دست آورد، عامل تعیین کننده‌ای در خنثی کردن طرح‌های هژمونی و تجزیه غرب و مزدوران آن در سوریه و منطقه بود.
این در حالی است که رئیس‌جمهور ترکیه در تماس با ولادیمیر پوتین، ضمن رد وجود ارتباط میان آنکارا و حمله پهپادی اخیر به نیروهای روس در سوریه، توقف حملات ارتش سوریه به معارضان مسلح در ادلب را خواستار شد. اردوغان در این تماس تلفنی به حملات ارتش سوریه به معارضان مسلح در استان ادلب و غوطه شرقی اشاره کرده و گفته، به بار نشستن تصمیمات نشست سوچی، مستلزم قطع این حملات است.
ادلب محل حضور معارضینی است که ترکیه از آنها حمایت می‌کند؛ ترکیه علاوه بر این حمایت چند ساله، اخیراً به عنوان ناظر اجرای مقررات کاهش تنش در این منطقه گمارده شده و حالا خواهان توقف حملات به شبه‌نظامیان تحت حمایت خود است.
در این میان منابع ترکیه‌ای اعلام کردند که یک گروه جدید از تروریست‌ها که عمدتا از نیروهای کرد تشکیل شده‌اند و تحت آموزش‌های پیشرفته آمریکا قرار گرفته‌اند قرار است به زودی در مرز با سوریه مستقر شوند. «جوزف ووتل» فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا ۲۲ دسامبر ۲۰۱۷ اعلام کرده بود که قرار است آمریکا نیروهای مرزی در سوریه مستقر کند تا از «شورش دوباره نیروهای داعش» جلوگیری کند. رئیس جمهور ترکیه با انتقاد از سیاست‌های نامتوازن آمریکا در خاورمیانه، تاکید کرد کسی نباید جرأت تاسیس یک دولت جدید در شمال سوریه داشته باشد.
از سوی دیگر وزارت خارجه سوریه ضمن انتقاد از حمایت فرانسه از جبهه النصره، تأکید کرد که ارتش سوریه در حال پاکسازی ادلب از تروریسم النصره است. یک منبع در وزارت خارجه سوریه تأکید کرد که دمشق از اصرار وزارت خارجه فرانسه بر گمراه کردن افکار عمومی این کشور در خصوص رخدادهای سوریه و بهانه قرار دادن مسائل انسانی که با هدف سرپوش نهادن بر سیاستهای خود انجام میدهد، بسیار متعجب است.
تروریستهای جبهه النصره در نبردهای اخیر «بیت جن» در ریف دمشق خود را از درعا به این منطقه رساندند ولی در برابر ارتش سوریه شکست خوردند و به درعا منتقل شدند؛ لذا احتمال دارد که در این منطقه با ارتش سوریه وارد درگیری شوند. روزنامه ینی شفق ترکیه در گزارشی اعلام کرد که سربازان انگلیسی و آمریکایی در شمال سوریه یونیفرم نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) را به تن کرده‌اند.
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، واشنگتن در منطقه التنف سوریه که به طور دوفاکتو توسط نیروهای آمریکایی اشغال شده است، محدودیت‌های بسیاری را برای جلوگیری از ارسال کمک‌های انسان دوستانه به این منطقه اعمال کرده است. خبر دیگر آنکه معاون وزیر خارجه سوریه ضمن انتقاد از حضور نیروهای آمریکایی و ترکیه‌ای در خاک این کشور، تأکید کرد که قانون اساسی سوریه باید در خاک این کشور تدوین شود.

کد مطلب: 102713
 
Share/Save/Bookmark