میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵
 
 
پانزدهمین روز بررسی برنامه ششم در مجلس برگزار شد
رئیس مجلس پاسخ یاوه‌گویی کری را بدهد
رئیس مجلس پاسخ یاوه‌گویی کری را بدهد
 

پانزدهمین جلسه بررسی لایحه برنامه ششم در مجلس به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس برگزار شد.نمایندگان در این جلسه رسیدگی به لایحه برنامه ششم را در دستور کار خود دارند.
در همین حال حسینعلی حاجی‌دلیگانی از رئیس مجلس خواست در واکنش به اظهارات اخیر جان کری موضع‌گیری کند.
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس در نشست علنی دیروز پارلمان در جریان بررسی ماده ۹۲ لایحه برنامه ششم توسعه طی تذکری خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آقای لاریجانی! به جا بود با توجه به یاوه‌گویی‌های کری درباره ایران موضع‌گیری کنید. وی اضافه کرد: این سخنان علیه منافع ملت ایران مطرح شده و در آستانه تشکیل کمیسیون ۱+۵ بیان می‌شود. به همین دلیل باید موضع مجلس را مطرح کنیم که حقی از ملت ایران ضایع نشود.

وزارت بهداشت موظف به همکاری با سازمان پدافند غیرعامل در حوزه سلامت شد
در همین حال وزارت بهداشت، با همکاری سازمان پدافند غیرعامل کشور در جهت مصون‌سازی و افزایش توان بازدارندگی کشور موظف شد انواع تهدیدات حوزه سلامت را بررسی و اقدام لازم را جهت خنثی‌سازی و مقابله با آن‌ها مطابق قوانین مربوطه انجام دهد.
نمایندگان مجلس در اولین مصوبه خود از مواد لایحه برنامه پنج ساله ششم، ماده ۸۹ را با اصلاحاتی تصویب کردند. براساس بند الف این ماده، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف ارائه خدمات الکترونیکی سلامت مکلف شد ظرف دو سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به استقرار سامانه پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان و سامانه های اطلاعاتی مراکز سلامت با هماهنگی پایگاه ملی آمار ایران، سازمان ثبت احوال کشور با حفظ حریم خصوصی و محرمانه بودن داده‌ها با اذن آن‌ها و با اولویت شروع برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع اقدام کند.
همچنین وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مکلف شد با همکاری سازمان‌ها و مراکز خدمات سلامت و بیمه سلامت حداکثر ظرف مدت شش ماه پس از استقرار کامل سامانه فوق، خدمات بیمه سلامت را به صورت یکپارچه و مبتنی بر فناوری اطلاعات در تعامل با سامانه"پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان" ساماندهی کند.
نمایندگان در تبصره این بند، کلیه مراکز سلامت و واحدهای ذیربط اعم از دولتی و غیردولتی را موظف به همکاری در این زمینه کردند.

منابع پایدار مقابله با سوانح
به یک درصد افزایش یافت
مجلس مقرر کرد که در راستای تأمین منابع پایدار در زمینه مقابله با حوادث و سوانح، ۰/۵ درصد مندرج در قانون امور گمرکی به ۱ درصد افزایش یافته و منابع حاصله پس از واریز به خزانه در قالب بودجه سنواتی در اختیار جمعیت هلال احمر قرار گیرد. نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی به بررسی ماده ۹۲ گزارش کمیسیون تلفیق لایحه برنامه ششم توسعه پرداختند.
در جریان این ماده که به تصویب نمایندگان مجلس رسید، جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران به منظور افزایش ضریب ایمنی و تاب‌آوری جامعه، پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از حوادث و سوانح، ارائه خدمات بشردوستانه در قالب قوانین بودجه سنواتی به حفظ و ارتقای سرمایه اجتماعی با استفاده از توان و ظرفیت‌های مردمی و افزایش مشارکت‌های اجتماعی مردم کمک کرده و به توسعه و تقویت شبکه امداد و نجات کشور با هدف اقدامات پیشگیرانه و آمادگی برای پاسخگویی سریع و به موقع به حوادث و سوانح کشور بپردازد.
همچنین نمایندگان مجلس مقرر کردند که جمعیت هلال احمر در این راستا آگاهی‌های عمومی به ویژه آموزش‌های همگانی جهت کاهش خطرپذیری و افزایش تاب‌آوری جامعه در مقابل حوادث و سوانح را افزایش دهد.
به علاوه در راستای تأمین منابع پایدار در زمینه مقابله با حوادث و سوانح، ۰/۵ درصد مندرج در ماده(۱۶۳) قانون امور گمرکی به ۱ درصد افزایش پیدا نموده و منابع حاصله پس از واریز به خزانه در قالب بودجه سنواتی در اختیار جمعیت هلال احمر قرار می‌گیرد.

حذف یارانه ثروتمندان ادامه می‌یابد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی ماده ۹۴ لایحه برنامه ششم مصوب کردند یارانه پردرآمدها حذف شود و به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی اختصاص یابد. نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی نوبت دیروز به بررسی ماده ۹۴ گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه برنامه ششم توسعه پرداخته و آن را تصویب کردند.
طبق این ماده، دولت موظف است در طول اجرای قانون برنامه هر سال حداقل مستمری مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی را علاوه بر یارانه موجود متناسب با سطح محرومیت ۲۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار و از محل منابع هدفمندسازی یارانه‌ها و حذف خانواده های پردرآمد در ردیف بودجه خاص سنواتی تامین و از طریق سازمانهای مذکور پرداخت نماید.

مجلس تصمیم‌گیری درباره تکالیف دولت برای کاهش آسیب‌های اجتماعی را
به تلفیق واگذار کرد
نمایندگان مجلس در ماده مربوط به تکالیف دولت برای پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی در برنامه ششم توسعه را برای رفع برخی ایرادات مجدداً به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.
به گزارش فارس، نمایندگان مجلس در نشست دیروز پارلمان در ادامه رسیدگی به لایحه برنامه ششم توسعه، ماده ۹۵ این لایحه را مورد بحث و بررسی قرار داده و بدون رأی‌گیری این ماده را برای رفع برخی ایرادات به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.

سامانه خدمات رفاه و تأمین اجتماعی ایجاد می‌شود
نمایندگان مجلس در برنامه ششم توسعه مصوب کردند که ساماندهی منابع و مصارف مربوط به یارانه‌های اجتماعی و دسترسی عادلانه به خدمات از طریق ایجاد سامانه و پنجره واحد خدمات رفاه و تأمین اجتماعی صورت پذیرد.
نمایندگان مجلس در ادامه رسیدگی به لایحه برنامه ششم توسعه، ماده ۹۶ این لایحه را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند.
به موجب مصوبه مجلس، دولت مکلف شد در اجرای بند ۴۰ سیاست‌های کلی برنامه، نسبت به برقراری، استقرار و روزآمدسازی نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی چند لایه مشتمل بر حوزه‌های امدادی، حمایتی و بیمه‌های اجتماعی به جزء سلامت با رعایت سطح‌بندی خدمات در سطوح پایه، مازاد و مکمل براساس غربالگری اجتماعی و آزمون وسع و نیازمندیابی فعال و مبتنی بر سطح دستمزد و یا درآمد افراد و خانواده اقدام نماید. به منظور ساماندهی منابع و مصارف مربوط به یارانه‌های اجتماعی، رفع هم‌پوشانی‌ها، دسترسی عادلانه به خدمات، اجرای این نظام از طریق ایجاد پایگاه اطلاعات، سامانه و پنجره واحد خدمات رفاه و تأمین اجتماعی و مبتنی بر شکل‌گیری پرونده الکترونیک رفاه و تأمین اجتماعی با در نظر گرفتن پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان موضوع ماده ۸۹ همین قانون برای تمامی آحاد جامعه صورت می‌پذیرد و تمامی سازمان‌ها، صندوق‌ها، نهادها و دستگاه‌های اجرایی فعال در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی که به هر نحوی از انحاء از بودجه‌های دولتی و عمومی استفاده می‌کنند و یا از دولت مجوز فعالیت دریافت می‌نمایند، مکلفند از این نظام تبعیت کنند.

روسای قوا از رسانه‌ای کردن اختلافات پرهیز کنند
نماینده مردم خوی و چارپاره در مجلس شورای اسلامی گفت: روسای قوا از رسانه‌ای کردن اختلافات پرهیز کنند.
تقی کبیری در نشست علنی پارلمان طی تذکر شفاهی، خطاب به وزیر آموزش و پرورش، اظهار داشت: از دکتر آشتیانی می‌خواهم که براساس قانون مطالبات معلمان حق‌التدریسی و نهضتی را پرداخت کند. وی افزود:‌ به وزیر نفت متذکر می‌شوم که برای گازرسانی به روستاهای خوی اقدام عاجل کند تا این مردم در فصل سرما برای تأمین نیازهای خود مجبور به طی کردن مسیرهای طولانی و تهیه کپسول نباشند.
همچنین به وزیر نیرو برای اجرایی کردن سد خاکی تاج خاتون و به وزیر راه برای ساماندهی سه‌راه قره ضیاءالدین تذکر جدی می‌دهم.
کبیری همچنین تصریح کرد: به روسای قوا تذکر می‌دهم که از رسانه‌ای کردن اختلافات پرهیز کنند و مسائل را در میان خود حل نمایند.

تسریع در اعلام موضع وزارت خارجه درخصوص اظهارات نخست‌وزیر انگلیس
نمایندگان ارومیه، تهران و اسدآباد در تذکری به وزیر امور خارجه خواستار تسریع در اعلام موضع منطقی وزارت امور خارجه درخصوص اظهارات نخست‌وزیر انگلیس شدند.
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور در جلسه علنی دیروزاز سوی هیأت رئیسه قرائت شد که این تذکرات به شرح زیر است:
جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت در تذکری به رئیس‌جمهور خواستار توضیح علت عدم رعایت عدالت در اجرای قانون بودجه شد.
شهرام کوسه‌غراوی و رامین نورقلی‌پور نمایندگان مینودشت و بندر گز در تذکری به وزیر امور خارجه خواستار پیگیری موضوع آزادی زندانیان محبوس در کشور ترکمنستان شدند.
حسن سلیمانی نماینده مردم کنگاور در تذکری به وزیر اقتصاد خواستار توضیح علت برداشت غیرقانونی یارانه افراد توسط بانک‌های ملی، ملت و صادرات در حوزه انتخابیه وی تحت عنوان وصول مطالبات شد.
پروانه مافی نماینده مردم تهران در تذکری به رئیس‌جمهور خواستا توضیح عدم تعیین تکلیف اجرای سند امنیت زنان و کودکان در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی شد.
نادر قاضی‌پور، علیرضا محجوب و علیرضا رنجبرزاده نمایندگان ارومیه، تهران و اسدآباد در تذکری به وزیر امور خارجه خواستار تسریع در اعلام موضع منطقی وزارت امور خارجه درخصوص اظهارات نخست‌وزیر انگلیس شدند.

یکصد هزار نفر از سوی کمیته امداد
و سازمان بهزیستی شاغل می‌شوند
نمایندگان مجلس در لایحه برنامه ششم توسعه کمیته امداد امام‌خمینی(ره) و سازمان بهزیستی را موظف کردند سالانه یکصد هزار نفر به ترتیب ۷۰ درصد کمیته امداد و ۳۰ درصد سازمان بهزیستی را صاحب شغل کند.
نمایندگان در ادامه جلسه پارلمان رسیدگی به لایحه برنامه ششم توسعه را ادامه داده و ماده ۹۸ این لایحه را پس از بحث و بررسی با ۱۴۸ رأی موافق، ۱۰ رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از ۲۰۱ نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رساندند.
طبق این مصوبه، کمیته امداد امام‌خمینی(ره) و سازمان بهزیستی موظف شدند برای توانمندسازی افراد تحت پوشش خود، سالانه ۱۰۰ هزار نفر به ترتیب ۷۰ درصد کمیته امداد و ۳۰ درصد سازمان بهزیستی را صاحب شغل کند و دولت طبق بودجه سنواتی تسهیلات قرض‌الحسنه لازم را جهت تحقق این امر در نظر خواهد گرفت.
همچنین وکلای ملت ماده ۹۷ لایحه برنامه ششم را پس از بحث و بررسی برای رفع برخی ایرادات مجدداً به کمیسیون تلفیق برنامه ششم ارجاع دادند.
در ماده ۹۷ لایحه برنامه ششم آمده بود: در صورتی که نرخ رشد دستمزد اعلام شده بیمه‌پردازان صندوق‌های تأمین اجتماعی، کشوری و لشگری در ۲ سال آخر خدمت آنها بیش از نرخ رشد طبیعی دستمزد بوده و با سال‌های قبل سازگار نباشد، مشروط به آنکه افزایش دستمزد به دلیل ارتقای شغل و تغییر کارگاه نباشد صندوق‌های مذکور علاوه بر دریافت مابه‌التفاوت میزان کسور سهم کارفرما و کارگر به نسبت دستمزد واقعی و دستمزد اعلام شده سال‌های قبل از کارفرمای ذیربط، خسارت وارده به صندوق‌ها را براساس آیین‌نامه‌ای که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، از کارفرمایان اخذ خواهد کرد.

کد مطلب: 98131
 
Share/Save/Bookmark