میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۳
 
 
فلسطینیان تظاهرات جمعه از غزه تا حیفا را برگزار کردند
تبدیل قدس به پادگان نظامی
تبدیل قدس به پادگان نظامی
 

فلسطینیان به روند آماده سازی خود برای مشارکت در برنامه‌های دهمین جمعه تظاهرات حق بازگشت با عنوان "جمعه از غزه تا حیفا؛ خون مشترک، سرنوشت مشترک" ادامه دادند در حالی که ارتش صهیونیستی نیز قدس و حیفا را به پایتخت نظامی مبدل ساخت.
شهر حیفا در اراضی اشغالی سال ۱۹۴۸ فلسطین دیروز همزمان با نوار غزه شاهد برگزاری تظاهرات همبستگی و خشم به نشانه همبستگی با غزه و به دعوت جنبش جوانان "همراه غزه خشمت را ابراز کن" بود. این در حالی است که نهمین جمعه تظاهرات حق بازگشت شاهد مشارکت و همراهی گسترده فلسطینیان بود و صدها نفر از جوانان فلسطینی با آتش زدن لاستیک‌های خودروها، سعی کردند دید نظامیان ارتش صهیونیستی را کاهش داده و جلوی تیراندازی آنها به سمت تظاهرات کنندگان را بگیرند. پلیس رژیم صهیونیستی در قدس در سومین جمعه ماه رمضان نیروهای خود را به حال آماده باش درآورد و با استقرار نیروها و تشدید تدابیر امنیتی، شهر را تبدیل به یک پادگان نظامی کرده است. رژیم صهیونیستی تدابیر امنیتی در شهر اشغالی حیفا را که دیروز برای اعلام همبستگی با فلسطینیان شرکت کننده در «راهپیمایی بزرگ بازگشت» در نوار غزه آماده می شود، تشدید کرد.
در همین حال شاخه‌های نظامی گروه‌های مختلف فلسطین در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی «دست بسته» نخواهند نشست. از سوی دیگر کابینه امنیتی و مقامات فعلی و پیشین رژیم صهیونیستی با اشاره به پایان یافتن درگیری‌ها در مناطق مرزی غزه، اذعان کردند که تل‌آویو هیچ برنامه و تمایلی به تصرف مجدد نوار غزه و آغاز جنگ ندارد.
خبر دیگر آنکه رئیس شورای امور اسرا و آزادشدگان گفت که صدها اسیر اداری در اوایل هفته آینده اعتصاب غذای خود را به تدریج و به طور منظم شروع می کنند و همزمان به تحریم دادگاه های رژیم اشغالگر ادامه می دهند. جالب توجه آنکه "نیکی هایلی"، سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد کشورش طرح قطعنامه ای را که کویت به شورای امنیت داده و خواستار حمایت از فلسطینی های غزه و کرانه باختری است، حتما وتو خواهد کرد.
در همین حال صهیونیست‌ها تحرکات منطقه‌ای خود را نیز تشدید کرده‌اند چنانکه کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد رئیس‌جمهور روسیه و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره سوریه گفت‌وگو کرده‌اند. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به متحدان این رژیم اعلام کرده در صورتی که نیروهای ایرانی سوریه را ترک کنند، تل‌آویو با ماندن «بشار اسد» در قدرت مخالفتی ندارد. لازم به ذکر است بشار اسد در گفت و گویی با بیان اینکه نیروهای ایرانی در سوریه حضور ندارند، تأکید کرد: «هیچ گاه نیروهای ایرانی [در سوریه] حضور نداشتند؛ این مسئله را نمی‌توان پنهان کرد، و از اینکه بگویم چنین نیروهایی در سوریه هستند، خجالت نمی‌کشیم.
ما می‌توانستیم از ایرانی‌ها بخواهیم [که به سوریه بیایند]. بله ما افسران ایرانی داریم که به ارتش سوریه کمک می‌کنند. ولی ایران نیرویی در سوریه ندارد». او در واکنش به سؤالی در مورد ادعاهای رژیم تل‌آویو که مدعی است نیروهای ایرانی در سوریه حضور داشته و هدف حملات این رژیم این نیروهاست نه سوریه گفت که این حقیقت که در حملات اخیر رژیم صهیونیستی چندین شهروند سوری کشته و زخمی شده‌اند و هیچ نیروی ایرانی در بین آن‌ها نبوده، خود ادعاهای صهیونیست‌ها را تکذیب می‌کند.
در این میان سایت تحلیلی میدل ایست مانیتور نوشت، آژانس‌های اطلاعاتی غربی معتقدند که رژیم صهیونیستی در حال فروش و ارسال اطلاعات اتمی به عربستان سعودی است. این در حالی است که از درون عربستان خبر می رسد دستگاه‌ قضایی سعودی یک نویسنده عربستانی را به ۵ سال زندان و یک معترض شیعی در قطیف را به ۲۹ سال زندان محکوم کرد.

کد مطلب: 104612
 
Share/Save/Bookmark