میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۱۰
 
 
پرستاران همیشه در حاشیه!
وقتی وسط اخبار تشییع شهدای پلاسکو شنیدیم که جشن روز پرستار برگزار شده و اتفاقا پرستاران...

وقتی وسط اخبار تشییع شهدای پلاسکو شنیدیم که جشن روز پرستار برگزار شده و اتفاقا پرستاران از عدم حضور چندباره رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت گلایه داشته‌‌اند نمی‌دانستیم از جامعه مظلوم پرستاری چطور دفاع کنیم وقتی برنامه‌ریزی مدیران برای برگزاری این روز که حداقل سالی یکبار باعث می‌شد به این قشر زحمتکش بها داد شود طوری تنظیم شده بود که دقیقا با تشییع شهدا در یک روز قرار داشت! آن هم وقتی تولد حضرت زینب(س) در تقویم چهار روز بعد ثبت شده است!
با این روند معلوم می‌شود که حتی مدیران مربوطه و ترتیب‌دهندگان این جشن هم انگار برای پرستاران عزیز احترام قائل نبودند که باعث شدند امسال همان یکباری که باعث می‌شد رسانه‌ها و مسئولان پای درد دل پرستاران بنشینند، با وجود چنین تقارنی از دست برود و در واقع حتی خبر برگزاری این روز هم با توجه به حجم وسیع توجه مردم و رسانه‌ها به فداکاری آتش‌نشان‌ها در لابه‌لای خبر تشییع آتش‌نشان‌ها محو شود. به نظر می‌رسد امسال باید از بی‌درایتی و بی‌تدبیری نظام پرستاری و وزارت بهداشت در تدوین برنامه روز پرستار در روزی که کمترین بازخورد را برای انعکاس زحمات، درددل پرستاران عزیز داشت آن هم وقتی می‌شد با توجه به مناسبت در چهار روز آتی آن را در روز دیگری برگزار کرد، گلایه کنیم که باعث شد امسال روپوش سفیدهای دوست داشتنی جامعه از نگاه مسئولان و مردم محو شوند. اما با وجود این گلایه‌های به حق که شاید درد دل جامعه پرستاری هم باشد می‌خواهیم به این قشر زحمتکش تبریکی به مناسبت روز پرستار گفته و یادآوری کنیم که درست است که امسال به دلیل بی‌تدبیری صورت گرفته کمتر در رسانه‌ها حضور داشتید اما به احترام همه شب بیداری‌ها و نگهداری از بیماران و کمک به بهبود شرایطشان روز پرستار را به همه شما تبریک می‌گوییم و امیدواریم که مسئولانتان هم گام‌های مثبتی برای خروج این قشر از حاشیه و آمدن در متن بردارند.
همیشه گفته می‌شود چاقودسته خود را نمی‌برد و هیچ سرپرستی خانواده خود را رها نمی‌کند اما انگار این مثل در زمانی که همه چیز رنگ سیاسی‌کاری و البته انتخاباتی می‌گیرد صادق نیست و گاها مشاهده می‌شود که ساختارها برای حفظ منافع برخی افراد و یا جناح‌های سیاسی اقداماتی مغایر با این اصول را اجرا می‌کنند. مسئله‌ای که نحوه برگزاری جشن روز پرستار آن را در ذهن ایجاد کرده است که البته امیدواریم چنین برداشتی نادرست باشد و اقدام صورت گرفته در روز پرستار امسال صرفا یک اشتباه و یا برگرفته از فضای احساسی اخیر حاکم بر جامعه پس از حادثه پلاسکو باشد.
یکی از شائبه‌هایی که باعث می‌شود به این بی‌تدبیری سهل‌انگارانه نگاه نکنیم، این است که با توجه به نزدیکی این مناسبت به انتخابات ریاست جمهوری و عملی نشدن وعده‌های مسئولان از استخدام تا افزایش حقوق این قشر زحمتکش و البته بحث‌هایی که این روزها با افشای فیش‌های نجومی حقوق برخی پزشکان که البته بسیاری از آنها دارای سمت‌های قابل توجهی در عرصه وزارت بهداشت و سلامت هستند، وجود داشته شاید مسئولان مربوطه‌ای که برنامه روز پرستار را تنظیم می‌کردند بدشان نمی‌آمده با توجه به حجم گلایه‌های پرستاران و تاثیری که این صحبت‌ها می‌توانسته در افکار عمومی گذارد طوری این جشن را برنامه‌ریزی کنندکه کلا تبعات آن محو شده و مورد توجه رسانه‌‌ها قرار نگیرد.
البته شائبه‌های دیگری نیز می‌تواند مطرح شود از جمله عدم موفقیت طرح تحول سلامت و یا افزایش خطاهای پزشکی که زمینه‌ساز آن شده است که نگاه جامعه به اقدامات وزارت بهداشت دولت روحانی علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته منفی شود. 

مائده شیرپور

کد مطلب: 98401
 
Share/Save/Bookmark