میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۱۳
 
 
ارتش سوریه بعد از ۱۱۴۶ روز محاصره را شکست
پایان حیات تروریست‌ها در دیرالزور
پایان حیات تروریست‌ها در دیرالزور
 

دستاوردهای مقاومت همچنان ادامه دارد ارتش سوریه و مقاومت با پشتیبانی جنگنده‌های روسیه،‌ موفق شدند با رسیدن به مقر «تیپ ۱۳۷» در غرب دیرالزور، محاصره سه ساله این شهر را در شرق سوریه بشکنند.
ارتش سوریه و نیروهای مقاومت، دیروز موفق شدند محاصره سه سال و یک ماه و ۲۱ روزه داعش بر شهر دیرالزور، مرکز استان دیرالزور را بشکنند. بامداد شنبه نیروهای ویژه و پیشاهنگ سوریه موفق شده بودند خود را به مقر تیپ ۱۳۷ در غرب شهر برسانند، جایی که نزدیک نقطه تحت محاصره به نیروهای ارتش سوریه بود که در حال پیشروی به سوی شهر بودند. با فروپاشیدن صفوف دفاعی داعش در غرب شهر دیرالزور، ارتش سوریه موفق شد پیشروی چشمگیری طی سه روز اخیر به سوی غرب شهر انجام بدهد. طبق اعلام وزارت دفاع روسیه، ارتش سوریه موفق شد از دو روز گذشته نزدیک به ۲۰ کیلومتر به سوی غرب دیرالزور پیشروی کند؛ این سرعت پیشروی حکایت از وضعیت نابسامان داعش در شرق سوریه دارد.
پس از آزاد شدن شهر موصل در شمال عراق که به پایتخت داعش در این کشور مشهور بود و آزاد شدن بیش از ۶۰ درصد شهر رقه در شمال سوریه که به پایتخت داعش در شمال این کشور مشهور است،‌ دیرالزور مهم‌ترین مقر داعش در منطقه به شمار می‌رود.
استان دیرالزور به جز مرکز استان واقع در شرق سوریه، ۱۴ ژوئیه سال ۲۰۱۴ به اشغال داعش در آمد. بیش از ۶۵ هزار غیرنظامی که نیمی از آنان زن و کودک هستند، در محاصره داعش قرار داشتند و اکثر کمک‌های اساسی با هواپیما و از طریق آسمان برای آنان ارسال می‌شد. در واکنش به این پیروزی بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه با «رفیق شحاده» رئیس کمیته امنیتی دیرالزور، «حسن محمد» فرمانده یگان ۱۷ و «عصام زهرالدین» فرمانده لشکر ۱۰۴ گارد ریاست جمهوری تماس تلفنی گرفت. اسد در این تماس خطاب به این فرماندهان و نیروهای ارتش سوریه گفت: «با ایستادگی خود در برابر سخت ترین گروههای تروریستی در زمین ثابت کردید که وظیفه شناسید و به عهد خود پایبندید». اسد با تأکید بر اینکه این افراد برای نسل‌های بعد بهترین الگو هستند، تصریح کرد که آنان امانت دار و مدافع شهروندان بی‌دفاع هستند و وظیفه خود را به بهترین صورت انجام دادند.
از سوی دیگر رسانه‌های ترکیه‌ای اعلام کردند ارتش این کشور به زودی عملیات نظامی جدیدی را در شمال سوریه آغاز خواهد کرد. در این میان ارتش سوریه در مرز مشترک این کشور با اردن موفق شد پاسگاه‌های مرزی ۱۷۱ و ۱۷ را آزاد کند. نیروهای سوری چند روز پیش در درگیری با تروریست‌های «جیش أسود الشرقیة و قوات أحمد العبدو» - وابسته به ارتش آزاد سوریه - در همین منطقه موفق شده بودند کنترل چند پاسگاه را به دست گیرند. ارتش سوریه از آغاز ماه آگوست گذشته پیشروی مهمی در این منطقه داشتند و موفق شدند به حضور تروریست‌های معارض در مرزهای اداری استان «سویداء» پایان دهند.
وزارت دفاع روسیه نیز از هدف گرفتن مواضع داعش در سوریه توسط ناوگان دریایی این کشور در دریای سیاه با استفاده از موشک‌های کروز خبر داد. وزارت دفاع روسیه گفته است که ناوگان نیروی دریایی این کشور مستقر در دریای سیاه اهدافی را در نزدیکی «الشولا» که تحت تصرف تروریست‌های داعش بوده هدف گرفته است. فرمانده اتاق عملیات نیروهای همپیمان ارتش سوریه با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد که آمریکا حملات عمدی در دیرالزور به ارتش سوریه داشت و این مسئله سبب گسترش داعش شد. در این بیانیه تأکید شد که «اگر توطئه آنچه نیروهای ائتلاف و در رأس آنها آمریکا نامیده می‌شود، نبود، آزادسازی دیرالزور به تأخیر نمی‌افتاد». این فرمانده تصریح کرد که آمریکا حملات عمدی در دیرالزور به ارتش سوریه داشت و این مسئله سبب گسترش داعش و تلاش این گروه تروریستی برای سیطره کامل بر این شهر شد.
وی با اشاره به اینکه حمایت‌های خارجی از تروریست‌ها، کار را برای ارتش سوریه پیچیده کرد، اظهار داشت که با ادله محکم می‌توان همکاری ائتلاف و آمریکا با داعش را ثابت کرد. این فرمانده خاطرنشان کرد که آمریکا و ائتلاف طی ماه‌های گذشته شمار زیادی از سرکرده‌ها و مسئولان داعش را به مناطق خارج از درگیری منتقل کردند.
در پایان این بیانیه تأکید شد که صبر زیاد ملت، ایستادگی اسطوره‌ای ارتش و حکمت رهبری سوریه و حمایت دوستان این کشور زمینه را برای این پیروزی‌های بزرگ فراهم کرد و «متعهد شده‌ایم که به مبارزه ادامه دهیم. ما به عنوان هم‌پیمان سوریه به تصمیمات حکومت سوریه پایبندیم و به ملت سوریه می‌گوییم که پیروزی را بسیار نزدیک می‌بینیم».

کد مطلب: 100814
 
Share/Save/Bookmark