میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۰
 
 
افزودن محرومیت‌های اقتصادی به نقض آزادی‌های اجتماعی و فرهنگی مسلمان
اسلام ستیزی فرانسه به غذای حلال رسید

طی هفته‌های اخیر در حالی در حوزه اجتماعی و فرهنگی محدودیت‌های گسترده‌ای علیه مسلمانان در فرانسه اعمال شده است که اکنون دامنه آن به حوزه اقتصادی نیز رسیده است چنانکه وزیر کشور فرانسه در اظهاراتی ضداسلامی از وجود بخش خاص برای محصولات «حلال» در فروشگاه‌های این کشور ابراز ناراحتی کرد.
فرانسه در جمع اولین ناقضان حقوق مسلمانان است که با ادعای وضع قوانین اجتماعی و فرهنگی، به اعمال محدودیت و محرومیت علیه مسلمانان می‌پردازد در حالی که در همین فرانسه اهانت به مقدسات اسلامی از جمله انتشار کاریکاتورهای موهن آزاد است. در حالی طی هفته‌های اخیر ماکون رئیس جمهور فرانسه رسما با ادعای حمایت از فرهنگ فرانسوی به مسلمانان تاخته و خواستار مقابله با آنها شده است که اکنون «جرالد دارمانین» وزیر کشور فرانسه در گفت‌و‌گو با یک شبکه محلی مخالفت خود را با وجود بخش مخصوص به محصولات حلال اعلام کرد.او گفت وجود بخش محصولات غذایی حلال او را «شوکه» می‌کند و او شخصا از وجود این بخش ناراحت است! به اعتقاد او نباید در این فروشگاه‌ها بخش‌هایی ویژه برای آن محصولات وجود داشته باشد. دارمانین که با هر چیزی که در کشورش اسلامی باشد مخالف است، در ادامه مدعی شد: مذهب‌گرایی یا فرقه‌گرایی به‌ این صورت آغاز می‌شود و سرمایه‌داری در این خصوص مسئول است.
سخنان وزیر کشور فرانسه پس از آن است که یک معلم فرانسوی کاریکتور‌هایی اهانت‌آمیز از پیامبر اکرم (ص) را برای دانش‌آموزان خود به نمایش گذاشت؛‌ اقدامی که احساسات یک جوان را جریحه‌دار کرد و باعث شد او با چاقو معلم خود را به قتل برساند. مظنون این حادثه که یک جوان ۱۸ ساله چچنی بود که به دست پلیس کشته شد.به دنبال اقدامات اسلام‌ستیزانه کشور فرانسه، وزیر کشور مدعی شد مسجدی در حومه پاریس به دلیل ترویج اسلام‌ستیزی بسته شد. این مسجد در شبکه اجتماعی فیس بوک ویدیویی را منتشر کرده که در آن از نحوه تدریس معلم مقتول انتقاد شده است. پاریس، طی سه سال گذشته، ۳۵۸ مکان از جمله چندین مسجد را بسته‌ و ۴۲۸ فرد غیرفرانسوی را که مدعی است مظنون به «فعالیت‌های افراطی» هستند مجبور به خروج از این کشور کرده‌ است.
لازم به ذکر است اخیر مکرون با رونمایی از این لایحه ادعا کرد که هدف آن مبارزه با افراط‌گرایان اسلامی در فرانسه است.رئیس جمهور فرانسه مدعی شد:‌ «اسلام دینی است که امروزه در تمام جهان در بحران به سر می‌برد. این مسئله را فقط در کشور خودمان شاهد نیستیم».او در ادامه ادعاهای خود گفت، هدف از اجرای این لایحه پس از به تصویب رسیدن، مواجه با مشکل افزایش افراط‌گرایی اسلامی در فرانسه و تقویت «توانایی ما در زندگی در کنار یکدیگر» خواهد بود.مکرون که پیش‌تر نیز بارها چهره اسلام ستیز خود را نشان داده است، افزود: «سکولاریسم پایه و اساس فرانسه‌ای متحد است».وی همچنین مدعی شد هر کس در فرانسه می‌تواند آزادانه دین خود را انتخاب کند اما به نمایش گذاشتن وابستگی‌های مذهبی تحت هیچ شرایطی در فضای عمومی و مدارس مجاز نخواهد بود.
رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه ادعاهایش گفت فرانسه به دنبال «رها کردن» دین اسلام در فرانسه از اثرگذاری‌های خارجی خواهد بود.این لایحه دولت فرانسه به طور کلی درخصوص تقویت سکولاریسم و جدا کردن نهادهای مذهبی از جمله کلیساها از دولت است اما مقابله با سرمایه‌گذاری خارجی برای ساخت مساجد و مدارس مذهبی خصوصی وتقابل با ائمه جماعت دارای تابعیت خارجی در فرانسه را نیز در بر می‌گیرد.
متولی مسجد «لیون» در پاسخ به این ادعا که هدف این لایحه مقابله با تفرقه‌گرایی در جامعه فرانسه است، گفت: «چه چیزی موجب تفرقه می‌شود؟ عامل آن مسلمانان نیستند، آن‌ها فقط خواستار وحدت هستند».
خبر دیگر آنکه حماس هرگونه ارتباط با یک جمعیت فرانسوی را که به ادعای پاریس در ماجرای قتل یک معلم فرانسوی دست داشته، رد کرد.جنبش حماس اعلام کرد، هیچ ارتباطی با جمعیت «شیخ یاسین» در فرانسه یا رئیس آن «عبدالحکیم الصفریوری» ندارد.

کد مطلب: 115818
 
Share/Save/Bookmark