میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۶
 
 
افزایش ۳۸ درصدی کسری بودجه دولت آمریکا
چالش اقتصادی ترامپ رکورد می‌زند

ناکامی های اقتصادی ترامپ به رغم وعده‌هایش ادامه دارد چنانکه دفتر بودجه کنگره آمریکا از افزایش ۳۸ درصدی کسری بودجه این کشور در هفت ماهه نخست سال مالی ۲۰۱۹ خبر داد.
دفتر بودجه کنگره آمریکا اعلام کرد کسری بودجه دولت فدرال از آغاز ماه اکتبر سال گذشته میلادی تا پایان آوریل سال جاری میلادی (سال مالی) به ۵۳۱ میلیارد دلار رسیده است. این درحالی است که این رقم در سال گذشته میلادی ۳۸۵ میلیارد دلار بود. همچنین میزان مصرف بودجه هم در ۷ ماهه نخست سال مالی ۲۰۱۹ با ۱۷۸ میلیارد دلار افزایش همراه بوده است. دفتر بودجه کنگره آمریکا در گزارش خود اعلام کرد: علت آن است که در حال حاضر نرخ بهره برای بدهی‌های کوتاه مدت در مقایسه با سال گذشته میلادی بالاتر است؛ زیرا در کل بدهی‌های فدرال هم در مقایسه با یک سال پیش بالاتر رفته است.
نتایج یکی از پژوهش‌های جدید دفتر بودجه کنگره آمریکا نشان داد در صورتی که سیاست‌های پولی و مالیاتی آمریکا به همین شکل باقی بماند، بدهی‌های این کشور تا سال ۲۰۲۹ به ۱۰۵ درصد از تولید ناخالص داخلی می‌رسد که این رقم تنها ۱ درصد کمتر از رقمی است که در سال ۱۹۴۶ پس از جنگ جهانی دوم ثبت شد. در این میان در ادامه سیاست بحران سازی برای برهم زدن ثبات جهانی، اعتراضات آمریکا به مفاد بیانیه مشترک درباره تغییرات محیط زیست، مانع امضای این بیانیه از سوی کشور‌های حاشیه قطب شمال شد. هیئت‌های حاضر در یک نشست سران در فنلاند اعلام کردند اعتراضات آمریکا به مفاد یک بیانیه مشترک در خصوص تغییرات محیط زیست، مانع از آن شد که کشور‌های حاشیه قطب شمال این بیانیه را امضا کنند. از زمان تاسیس «شورای قطب شمال» در سال ۱۹۹۶, این نخستین بار است که بیانیه‌ای از این دست، لغو می‌شود. یک عضو هیئت فنلاند گفت: «هیئت‌های حاضر در این نشست احساس می‌کردند نمی‌توانند جملات این بیانیه در خصوص تغییرات آب و هوایی را تعدیل کنند.»
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سال ۲۰۱۷, از توافقنامه آب و هوایی پاریس خارج شد. حدود دویست دولت جهان سال ۲۰۱۵ این توافقنامه را امضاء کردند. این توافقنامه در تلاش است مانع از افزایش دمای هوای جهان شود. از سوی دیگر ویلبر راس وزیر بازرگانی آمریکا در اخطاری به هند اعلام کرد که وضع هرگونه تعرفه های متقابل گمرکی برای کالاهای آمریکایی در پاسخ به تصمیم آمریکا برای لغو برخی از امتیازهای تجاری هند می تواند برای این کشور عواقب داشته باشد. مقامات هندی پیش از این اعلام کرده بودند که اگر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سخنان خود را در خصوص خارج کردن هند از «نظام عمومی ترجیحات» (GSP) عملی کند، دهلی نو نیز در مقابل تعرفه های گمرکی متقابل برای ۲۰ کالای آمریکایی وضع خواهد کرد. از آنجا که هند به‌طور میانگین در حدود ۵.۶ میلیارد دلار کالا بدون احتساب حقوق گمرکی به آمریکا صادر می‌کند، به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور منطقه جنوب آسیا در جهان به‌حساب می‌آید که از توافق برنامه «نظام عمومی ترجیحات» (GSP) منفعت می برد.

کد مطلب: 108816
 
Share/Save/Bookmark