میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۴
 
 
رئیس‌جمهور:
دولت پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند
دولت پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند
 

حسن روحانی گفت: قانونی که مجلس درباره هسته‌ای تصویب کرده دولت قانون را اجرا خواهد کرد؛ یکی از مواد آن می‌گوید از ۵ اسفند از پروتکل الحاقی خارج شویم و بین ما و آژانس آنچه اجرا می‌شود براساس پادمان خواهد بود.
حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در نشست هیات دولت ضمن تقدیر از حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲بهمن و گرامیداشت روز ۲۹ بهمن‌ماه اظهار داشت: اگر قیام ۲۹ بهمن نبود این قیام بزرگ منقطع شده بود و کار تبریز اتصال حرکت بود و مردم تبریز اربعین را درست کردند چون ۲۹ بهمن اربعین ۱۹ دی بود و مبتکر اربعین‌ها مردم تبریز بودند. قیام مردم تبریز موج بلندی در نهضت اسلامی ایجاد و رژیم را مایوس کرد و اگر قیام مردم تبریز نبود شاید به آن صورتی که در ۲۲بهمن سال بعدی پیروز شد، دست نمی‌یافتیم.
روحانی ضمن تشکر از مجلس به دلیل تصویب اصلاحیه بودجه سال۱۴۰۰ گفت: همه می‌دانیم که بودجه یکی از لوایح بسیار مهم سالانه دولت‌هاست و امسال ویژگی‌های خاص خود را دارد، چون آخرین سال این دولت و اولین سال این مجلس است و همچنین در آستانه سال ۱۴۰۰ و پایان قرن هستیم و بنابراین مهم است که بودجه را به سامان برسانیم.
رئیس جمهور با اشاره به موضوع هسته‌ای گفت: در موضوع هسته‌ای به چند نکته مهم اشاره می کنم و اول اینکه همانطور که بارهای گفته‌ایم در برنامه دفاعی کشور ما جایی برای سلاح کشتار جمعی و بخصوص هسته‌ای وجود ندارد و نخواهد داشت و این تصمیم قاطع نظام است.
وی خاطرنشان کرد: جمهور اسلامی ایران نمی‌خواهد دارنده و نگه دارنده سلاح هسته‌ای باشد و نمی‌خواهد از آن استفاده کند و از سال۱۳۷۰ بارها خدمت مقام معظم رهبری و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و در شورای عالی امنیت ملی صحبت کردیم و همیشه نظر واحد بوده که دنبال سلاح هسته ای نخواهیم بود اما دنبال فناوری های صلح‌آمیز هسته‌ای خواهیم بود و این حق ما هست.
روحانی افزود: ما عضو NPT هستیم و با آژانس بصورت پادمان قرارداد داریم و پادمان را اجرا کرده‌ایم و می‌کنیم و نمی‌خواهیم فعالیت مخفی هسته ای داشته باشم و آمریکا، اروپا و سازمان ملل بخواهند یا نخواهند این تصمیم قاطع جمهوری اسلامی ایران است و اگر همه دنیا هم بگویند ایران سلاح هسته ای داشته باشد،‌ نظر ما تغییر نمی‌کند و نظر ما نظری است که مقام معظم رهبری به عنوان فتوا صادر کرده‌اند و این همان عهدی است که در ان پی تی و پادمان بسته‌ایم و از این عهد خارج نخواهیم شد.
رئیس‌جمهور افزود: ما برجام را به همان شکل ۲۰۱۵ قبول داریم و برجام به شکل ۲۳تیر ۱۳۹۴ را تغییر نمی‌دهیم و بر تعهد خودمان هم ایستاده‌ایم.
وی افزود: حرف ما کاملا روشن است و از سال ۹۲ منطق و مسیرمان را تغییر ندادیم و چیزی که پذیرفته شده قابل مذاکره نیست ولی در نحوه اجرایش می‌توان مذاکره کرد.
روحانی با تاکید بر اینکه فارغ از اینکه نظر دولت چه چیزی هست چون امروز به صورت قانون هست دولت قانون تصویب شده مجلس را در چارچوب آیین‌نامه مصوب کرده و اجرا خواهد کرد، اظهار داشت: بند ۶ این قانون می‌گوید از پنجم اسفند ما از پروتکل الحاقی که داوطلبانه قبول کرده بودیم خارج می شویم و آنچه بین ما و آژانس اجرا می شود برمبنای پادمان خواهد بود.
رئیس جمهور با اشاره به تبلیغات رسانه های بین‌المللی علیه خروج ایران از پروتکل الحاقی بیان داشت: اگر این بند اجرا شود مسئله مهمی به وجود نمی‌آید و علیرغم تبلیغات‌های خارجی نه تنها ما بازرس آژانس رابیرون نمی‌کنیم، بلکه مدیرکل آژانس که درخواست آمدن به ایران را داده می تواند به ایران بیاید و می‌تواند مذاکره کند.
رئیس جمهور ادامه داد: مقررات پادمان اجرا می‌شود و بازرسان آژانس هستند و می‌توانند نظارت کنند، ولی سخن اصلی این است که ما از اردیبهشت ۱۳۹۷که‌ آمریکا از برجام خارج شد و اروپایی ها درخواست مهلت کردند، ما مهلت چند هفته‌ای دادیم و آن‌ها بارها با ما تماس گرفتند و گفتند تمدید کنید و ما این مهلت را یک سال تمدید کردیم و برای اینکه هیچ حجتی باقی نماند و هم بدانند ما پای عهد هستیم، یک سال صبر کردیم و اینها نتوانستند و یا نخواستند کاری کنند.

کد مطلب: 117212
 
Share/Save/Bookmark