میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۲۵
 
 
رئیسی در جمع سربازان گمنام امام زمان (عج):
گاهی نفوذ، تأثیرگذاری بر مسئول برای تغییر محاسبات او به نفع دشمن است

رییس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم پرهیز از جناح و جناح‌بازی در وزارت اطلاعات تأکید کرد: در وزارت اطلاعات فقط یک جناح وجود دارد و آن هم جناح انقلاب و ولایت است.
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی که به مناسبت هفته بزرگداشت سربازان گمنام امام زمان (عج) در جمع مدیران و کارکنان وزارت اطلاعات سخن می‌گفت از عملکرد ۴۰ ساله وزارت اطلاعات در تأمین امنیت کشور و صیانت از امنیت ملی تقدیر کرد. رییس قوه قضاییه با بیان اینکه بالاترین نعمت‌های خدا نعمت ولایت است و هیچ نعمتی مانند آن نیست، تصریح کرد: جمهوری اسلامی از بدو تأسیس برای حاکمیت دین و ارزش‌های الهی حرکت کرده، اما از اول پیروزی انقلاب دشمنان تلاش کرده‌اند تا جامعه دینی در ایران شکل نگیرد. رئیسی افزود: از روز اول که حضرت امام فرمود می‌خواهیم مردم بنده خدا باشند و در جامعه قسط و عدل اجرا شود و جامعه مبتنی بر ارزش‌های دینی شکل بگیرد فتنه‌ها و توطئه‌های دشمنان نیز آغاز شد. وی گفت: جنگ امروز «جنگ روایت‌ها» است و ما باید در برابر روایت‌هایی که دشمن از تاریخ انقلاب ما ارائه می‌دهد روایت درستی را برای نسل امروز و فردا داشته باشیم و اجازه ندهیم تحریف تاریخی صورت گیرد و یکی از مجموعه‌هایی که می‌تواند در این زمینه پیشگام باشد وزارت اطلاعات است. رییس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: وزارت اطلاعات می‌تواند با تبیین فتنه‌ها و توطئه‌های دشمن برای اهل تحلیل تصویر دقیقی از تلاش‌های مذبوحانه دشمن در مقاطع مختلف از جمله مرحله شکل گیری انقلاب، تاسیس نظام اسلامی و تثبیت آن و ممانعت از توسعه پیام این انقلاب
به ملت‌ها ارائه دهد.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش وزارت اطلاعات را مجموعه‌ای فراقوه‌ای و متعلق به کل نظام اسلامی دانست و گفت: این وزارتخانه، هر چند به صورت شکلی زیرمجموعه دولت تعریف می‌شود، اما وزارت اطلاعات کل جمهوری اسلامی است و جایگاه، اندیشه، انگیزه و برنامه‌ها و طرح‌ها و چشم‌انداز آن باید ناظر بر همه مسائل و لایه‌های نظام باشد. رییس دستگاه قضا «حفظ و صیانت از نظام اسلامی» را «اوجب واجبات» و مهم‌ترین وظیفه و ماموریت مجموعه‌های اطلاعاتی و امنیتی و به ویژه وزارت اطلاعات دانست. وی با اشاره به اینکه بدنه وزارت اطلاعات، دلداده به انقلاب و بدنبال تحقق اهداف آن است، گفت: اندیشه‌های این مجموعه اندیشه ناب و اصیل انقلاب اسلامی و راهبرد‌های امامین انقلاب اسلامی که مسیری ممتد و لاینقطع است داشته باشد که بحمدالله تاکنون چنین بوده است.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به پیچیده‌تر شدن تهدیدات در دنیای امروز، اظهار داشت: اگر دیروز دشمن تلاش داشت تا از مراکز نظامی ما جاسوسی کند، امروز تلاش آن‌ها برای افزایش تهدیدات به گستردگی همه داشته‌های جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف، سیاسی، فرهنگی، صنعتی و امثال آن است. رئیسی به تلاش دشمن برای نفوذ در تمامی این عرصه‌ها اشاره و تاکید کرد: نفوذ فقط این نیست که چند جاسوس وارد یک مجموعه شده و اقدام به جاسوسی و خرابکاری کنند بلکه گاهی تأثیرگذاری بر مسئولان برای تغییر محاسبات آن‌ها به نفع دشمن نیز نفوذ است. رییس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: اگر کشوری در دنیا در اقتصاد و سیاست پیشرفت داشته به خاطر آن بوده که همه اجزای آن نظام نسبت به راهبرد کلانی که برای آن کشور تعیین شده، احساس مسئولیت کرده و پای کار آن آمده‌اند.
رئیسی با اشاره به تعیین راهبرد‌های کلان نظام توسط مقام معظم رهبری، افزود: همه نظام باید مجری سیاست‌هایی باشند که توسط مقام معظم رهبری تأیید و ابلاغ می‌شود که برای همه لازم‌الاجرا است. وی گفت: برخی می‌گویند دولت جدید در آمریکا با دولت قبلی تفاوت دارد، اما آمریکایی‌ها همواره دنبال برنامه‌های استکباری نسبت به ملت ایران بوده‌اند و هر دولتی که در آنجا بر سر کار آمد این سیاست را دنبال کرد و اگر امروز مدعی خلاف این رویه هستند باید در عمل این مسئله مشخص شود. رئیسی با بیان اینکه پیشرفت کشور‌ها در گرو همدلی و همراهی همه بخش‌ها در پیگیری و اجرای سیاست‌های راهبردی است، نامگذاری سال ۱۴۰۰ به عنوان سال پشتیبانی از تولید و مانع‌زدایی‌ها را نامگذاری هوشمندانه مبتنی بر نیاز کشور دانست و گفت که همه اجزای نظام از جمله وزارت اطلاعات باید برای تحقق این شعار وارد عمل شود.
رئیسی در پایان با ابراز خرسندی از رویش‌های ارزشمند در وزارت اطلاعات، نیرو‌های کارآمد، ولایتمدار، مخلص و ایثارگر این وزارتخانه را سرمایه‌های اصلی این مجموعه دانست و با تأکید بر لزوم حفظ این سرمایه و استفاده از تجارب ارزشمند نیرو‌های باسابقه، ابراز امیدواری کرد اقدامات مجموعه دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی بیش از پیش موجب امیدواری مردم و ناامیدی دشمنان شود.
پیش از سخنان رییس دستگاه قضا حجت الاسلام والمسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات گزارشی از فعالیت‌های این وزارتخانه در حوزه‌های مختلف از جمله مبارزه با تروریسم و مبارزه با مفاسد اقتصادی و همچنین مباحث مربوط به امنیت سیاسی و فرهنگی و امنیت نرم ارائه کرد.

کد مطلب: 117519
 
Share/Save/Bookmark