میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۸
 
 
توافق برگزیت در پارلمان انگلیس رأی نیاورد و اروپا هم روی خوش نشان نداد
بحران‌های ناتمام ترزا
بحران‌های ناتمام ترزا
 

رای منفی پارلمان انگلیس به برگزیت و البته خط و نشان اروپا برای این کشور موجب شده تا ترزا می با بحران مشروعیت دولتش مواجه شده و هر روز سرنگونی دولتش قوت بیشتری بگیرد.
به دنبال رد توافق دولت انگلیس با اتحادیه اروپا در زمینه «برگزیت» با ۴۳۲ رای مخالف در برابر ۲۰۲ رای موافق، سرنوشت «ترزا می» نخست‌وزیر این کشور به نتیجه رای‌ عدم اعتماد پارلمان این کشور گره خورده است.
«ترزا می» با رأی‌گیری درباره برگزیت، متحمل سنگین‌ترین شکست دولت از پارلمان انگلیس از سال ۱۹۲۴ تاکنون شده است. «جرمی کوربین»، رهبر حزب کارگر بعد از این رأی‌گیری، طرح رأی عدم اعتماد به نخست‌وزیر را تقدیم پارلمان کرد. شبکه «بی‌بی‌سی» و همچنین «سی‌ان‌ان» صبح امروز چهارشنبه گزارش‌هایی درباره وضعیت متشنج کنونی سیاسی در انگلیس منتشر کردند و به گمانه‌زنی درباره نتیجه رای عدم اعتماد به ترزا می پرداختند.
شبکه «بی‌بی‌سی» گزارش داد: «دولت ترزا می بعد از رد توافق برگزیت توسط نمایندگان پارلمان، با رای عدم اعتماد مواجه است. حزب کارگر این طرح را برای به راه انداختن انتخابات سراسری مطرح کرده است».ترزا می بعد از شکست طرحش در پارلمان انگلیس، طی اظهاراتی گفته که او دوشنبه هفته آینده طرح جایگزین دولتش را در زمینه برگزیت به مجلس عوام ارائه خواهد داد اما او قبل از این کار باید بتواند از طرح عدم اعتماد را از سر بگذراند.
شبکه «سی‌ان‌ان» در گزارش خود درباره تحولات جاری در انگلیس خبر داد، طرح عدم اعتماد به ترزا می مورد حمایت حزب ملی اسکاتلند، حزب لیبرال دموکرات، حزب سوسیال دموکرات «پلاید کامری» ولز و همچنین حزب سبزها قرار دارد.
«نمایندگان عضو حزب محافظه‌کارِ حامی برگزیت، توافق نخست‌وزیر در زمینه خروج از اتحادیه اروپا را دوست ندارند اما آنها واقعا از دولت حزب کارگر تحت رهبری جزمی کوربینِ به شدت چپگرا تنفر دارند. نمایندگان پارلمان محافظه‌کارِ حامی برگزیت و حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی که ترزا می با اتکا به آنها اکثریت در مجلس عوام را کسب کرده، به وضوح اعلام کرده‌اند که آنها در رای عدم اعتماد روز چهارشنبه در حمایت از دولت رای خواهند داد». هرج و مرج سیاسی در انگلیس، در حالی صورت گرفته که این کشور از لحاظ حقوقی بایستی تا ۲۹ مارس (۹ فروردین ۱۳۹۸) از اتحادیه اروپا خارج شود.
در این میان ماکرون رئیس جمهور فرانسه در مراسم آغاز گفتگوی بزرگ ملی تاکید کرد در خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا بازنده اصلی انگلیسی ها هستند. ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، بعد از ردشدن توافقنامه برگزیت در پارلمان انگلیس، در پیامی در توئیتر نوشت: «از انگلیس می خواهم هر چه زودتر مقاصد خود را روشن کند. وقت تقریبا تمام شده است.» «خطر خروج توام با بی نظمی انگلیس افزایش یافته است.» در این میان «جان کلود جانکر» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و نخست وزیر بلژیک پس از رد توافق برگزیت توسط پارلمان انگلیس طی بیانیه‌ای اعلام کرد که اتحادیه اروپا آمادگی خود برای سناریویی که انگلیس اتحادیه اروپا را بدون توافقنامه خروج ترک کند، تشدید می‌بخشد.اولاف شولتز، وزیر دارایی آلمان که معاون صدراعظم کشورش نیز محسوب می‌شود، با اعلام این که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برکسیت) یک علامت هشدار است، تاکید کرد اتحادیه اروپا باید سیاسی‌تر از گذشته شود. همچنین نخست وزیر اسپانیا نسبت به خروج ناگهانی انگلیس از اتحادیه اروپا هشدار داد.

کد مطلب: 107619
 
Share/Save/Bookmark