میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۲
 
 
آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه از کودتا در ونزوئلا حمایت و جهانیان محکوم کردند
مادورو محور مبارزه با امپریالیسم
مادورو محور مبارزه با امپریالیسم
 

آمریکا و برخی شرکای اروپایی‌اش در حالی کودتایی نرم را در ونزوئلا طراحی کردند که محکومیت جهانی این اقدام و حمایت از دولت قانونی ونزوئلا با دیگر این کشور را به کانون مبارزه با امپریالیسم مبدل کرد.
«خوان گوایدو» رئیس شورای ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور روز چهارشنبه خود را رئیس‌جمهور موقت این کشور معرفی و سپس سوگند یاد کرد که البته با استقبال ونزوئلایی‌ها همراه نشد. وزیر دفاع و فرماندهان ارتش ونزوئلا با حضور در برابر دوربین‌ها، از دولت قانونی این کشور حمایت کرده و از مخالفان خواستند از تلاش برای کودتا دست بردارند.
«ولادیمیر پادرینو لوپز» وزیر دفاع ونزوئلا روز پنج‌شنبه با رد درخواست‌ها برای پیوستن نظامیان این کشور به مخالفان دولت قانونی، بار دیگر به «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور این کشور اعلام وفاداری کرد و گفت اقدامات مخالفان برای کنار زدن دولت، کودتاگونه است. پادرینو لوپز که به همراه فرماندهان ارتش ونزوئلا در برابر دوربین‌ها صحبت می‌کرد، در مورد اعلام موجودیت یک دولت خودخوانده به رهبری «خوان گوایدو» رئیس مجلس ملی این کشور، گفت: «یک دولت دو فاکتو موازی، جایگاه قانونی و حمایت مردمی ندارد.»
رئیس ساختار نظامی ونزوئلا در مورد ادعای گوایدو که خود را رئیس‌جمهور مشروع ونزوئلا خوانده، با بیان اینکه نظامیان یک دولت دست‌نشانده را نمی‌پذیرند، گفت: «این مسئله انسان را به خنده می‌اندازد. اما این موضوع باید در عین حال مردم را در مورد خطری که وجود دارد، هوشیار کند.» رئیس‌جمهور ونزوئلا از قصد دولت این کشور برای تعطیل کردن سفارت ونزوئلا در آمریکا خبر داد.
در همین حال پوتین رئیس‌جمهور روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ونزوئلایی‌اش، بر حمایت مسکو از دولت قانونی ونزوئلا تأکید کرد. اما «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه که خود هفته‌هاست با اعتراضات گسترده مردم فرانسه روبروست، از آنچه اعتراضات مردمی در ونزوئلا خواند، حمایت کرد و گفت اروپا از «احیای دموکراسی» در این کشور حمایت می‌کند.
وی در توییتر نوشت: «بعد از انتخاب نامشروع "نیکلاس مادورو" در ماه می‌۲۰۱۸، اروپا از احیای دموکراسی [در ونزوئلا] حمایت می‌کند. من شجاعت صدها هزار ونزوئلایی را که برای رسیدن به آزادی به صحنه آمده‌اند را می‌ستایم.» اما وزارت خارجه کوبا با محکوم کردن تلاش برای راه‌اندازی کودتا در ونزوئلا، تأکید کرده است هاوانا به طور کامل از دولت و رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا حمایت می‌کند.
همچنین «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس همسو با آمریکا از رهبر مخالفان دولت قانونی ونزوئلا حمایت کرده و وی را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت» به رسمیت شناخت. هانت در بیانیه‌ای در این مورد گفت: «انگلستان معتقد است که "خوان گوایدو" شخص مناسبی برای پیش بردن ونزوئلا رو به جلو است. ما از ایالات متحده، کانادا، برزیل و آرژانتین برای تحقق این امر، حمایت می‌کنیم.»
از سوی دیگر گورترش دبیرکل سازمان ملل متحد از طرف‌های مختلف در ونزوئلا خواست به «گفت‌وگوی معتبر و فراگیر» برای پایان دادن به بحران سیاسی در این کشور متعهد شوند. وزارت خارجه سوریه ضمن اعلام حمایت قاطع از ملت و دولت ونزوئلا، مداخلات آشکار آمریکا در امور داخلی این کشور را محکوم کرد.
وزارت امور خارجه چین با صدور بیانیه‌ای ضمن حمایت از دولت «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا به عنوان دولت مشروع این کشور حمایت کرد. «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا با انتشار پیامی ویدئویی خطاب به مخالفان دولت ونزوئلا، ضمن «دیکتاتور» خواندن مادورو، صراحتا اعلام کرد که از هر آشوب و اغتشاشی برای سرنگون کردن دولت مادورو حمایت می‌کند. رئیس‌جمهور آمریکا چهارشنبه بعد از به رسمیت شناختن رهبر مخالفان ونزوئلا گفته که همه گزینه‌ها علیه این کشور روی میز است.
وزارت خارجه آمریکا به کارکنان غیرضروری خود در ونزوئلا دستور داده این کشور را ترک کنند و از شهروندانش در آنجا هم خواسته همین کار را انجام دهند. «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان گفت که کشورش از مجلس ملی ونزوئلا حمایت می‌کند. پیش‌تر «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس و «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه نیز از «خوان گوایدو» رهبر حزب مخالف ونزوئلا که رئیس مجلس ملی این کشور است، حمایت کرده بودند.
جنبش حماس در بیانیه‌ای کودتای نافرجام علیه نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلارا محکوم کرد. حزب‌الله لبنان با صدور بیانیه‌ای بر حمایت خود از نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا و دولت منتخب این کشور تأکید کرد.

کد مطلب: 107718
 
Share/Save/Bookmark