میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۸
 
 
رئیس اتاق بازرگانی ایران:
ماه عسل نفتی تمام شد؛ باید نقطه تمرکز همه بر اقتصاد مقاومتی باشد
ماه عسل نفتی تمام شد؛ باید نقطه تمرکز همه بر اقتصاد مقاومتی باشد
 

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: تاکنون بر درآمدهای نفتی و فروش منابع خدادادی چنان تکیه داشتیم که بحث اقتصاد پویا به حاشیه رفته بود. با پایان یافتن این ماه عسل مشکلات جدی اکنون خود را نشان می‌دهد.
غلامرضا شافعی در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با حضور وزیر کشور اظهار کرد: دلیل بسیاری از گرفتاری‌های فعلی اقتصادی کشور قرار نگرفتن آن در اولویت امور کشور است؛ اقتصاد و توسعه آن باید بیشتر در کشور مورد توجه قرار گیرد تا از این طریق امنیت و اقتدار کشور بیش از پیش تأمین شود.
وی افزود: توجه به اقتصاد یکی از مؤلفه‌های مهمی است که می‌تواند امنیت کشور را تأمین کرده و اقتدار جهانی کشورمان را افزایش دهد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: تاکنون بر درآمدهای نفتی و فروش منابع خدادادی چنان تکیه داشتیم که بحث اقتصاد پویا که تضمین‌کننده اشتغال و سودآوری پایدار به حاشیه رفته است که با پایان یافتن این ماه عسل مشکلات جدی اکنون خود را نشان می‌دهد.
وی گفت: توجه به مزیت‌های منطقه‌ای در برنامه‌ریزی‌های کشور امری ضروری است؛ از رؤسای اتاق‌های سراسر کشور خواسته می‌شود که در شورای برنامه‌ریزی استانها بیشتر حضور یابند و همچنین بیشتر از آنها استفاده شود تا توسعه منطقه‌ای فراهم شود.
شافعی گفت: رویه بی‌توجهی به توسعه منطقه‌ای در گذشته که حاصل آن توسعه غیرمتوازن کشور است اینک امری ضروری است و باید موضوع مشارکت استانها که اخیراً مورد توجه قرار گرفته در دستور کار بیشتر قرار گیرد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران یادآور شد که با یک نسخه واحد که از مرکز صادر می‌شود نمی‌توان به‌درستی به اداره کشور پرداخت.
وی نسخه واحد در اداره کشور را از عوامل بروز بحران‌های آمایشی دانست و گفت: منطقه‌بندی کشور باید جدی‌تر در برنامه‌ریزی‌ها مورد توجه قرار گیرد.
شافعی تصریح کرد: توسعه منطقه‌ای در اتاق بازرگانی ایران نیز شکل می‌گیرد و دولت دوازدهم نیز باید گام‌های مهمتری در این باره بردارد.
وی افزود: به نظر می‌رسد در این مقطع بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری باید ذهن حاکمان و شهروندان در باب مهمترین هدف کشور باز شود که نقطه تمرکز و توجه همه بر اقتصاد مقاومتی و توسعه اقتصادی امری لازم و واجب است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: در این شرایط، امید است هر کسی کار خود را انجام دهد و اقتصاد به مردم واگذار شود و امید است در این شرایط حساس، اذهان حاکمان و شهروندان ایرانی در باب مهمترین هدف کشور باز شود و لزوم توجه بر اقتصاد و تحقق توسعه اقتصادی در کشور پررنگ‌تر از قبل مورد توجه قرار گیرد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران در پایان صحبت‌های خود خواستار برگزاری جلسات ۶ماهه استانداران به‌عنوان رئیس شورای گفت‌وگو و دبیران این شورا در تهران برای رایزنی بهتر برنامه‌ها شد.
شافعی در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: بسیاری از مناطق محروم کشور دچار در دور باطل فقر و توسعه‌نیافتگی شده‌اند، و باید مشخص شود که چگونه می‌توان آنها را از این دور باطل رهایی داد و چگونه می‌توان به‌جای مزیت‌های نسبی، خلق مزیت‌‌های جدید داشت و آیا توسعه نباید در روستاها شروع شود؟

کد مطلب: 102290
 
Share/Save/Bookmark