میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۳
 
 
پس از فرانسه و کانادا این بار تیراندازی در لاس وگاس صدها کشته و زخمی برجای گذاشت
امنیت، قربانی منفعت‌طلبی ‌دولتمردان غرب
امنیت، قربانی منفعت‌طلبی ‌دولتمردان غرب
 

هنوز غرب از شوک حمله تروریستی در مارسی فرانسه و کانادا خارج نشده بود که تیراندازی مرگبار در لاس وگاس آمریکا ۲۵۰ کشته و زخمی برجای گذاشت تا سندی دیگر بر استمرار پیامدهای منفی منفعت‌طلبی‌های دولتمردان غربی باشد.
سران غرب همواره حمایت از کارخانه‌های اسلحه سازی را مولفه‌ای برای رسیدن به قدرت و البته تجارت می‌دانند لذا هرگز با ممنوعیت حمل سلاح موافقت نمی‌کنند. آنها همچنین دلبسته حمایت از تروریسم برای رسیدن به اهداف جهانی خود بوده‌اند چنانکه این گروه‌ها در مراکز اطلاعاتی کشورهایی مانند آمریکا، فرانسه و انگلیس شکل گرفته‌اند و کشورهایی مانند کانادا و آلمان از آنها حمایت کرده‌اند. جالب توجه آنکه با گسترش تهدید تروریسم در جهان آنها به جای رویکرد به مبارزان با تروریسم یعنی جبهه مقاومت و متحدانش همچنان به سیاست‌های گذشته ادامه داده‌اند. روندی که موجب تشدید بحران امنیت در کشورهای غربی بویژه پس از کوچ تروریست‌های شکست خورده در غرب آسیا به کشورهای غر بی به عنوان زادگاه خود شده است.
مجموع منفعت‌طلبی‌های سران غرب و پیامدهای آن را این روزها در امنیت این کشورها می‌توان مشاهده کرد چنانکه در تیراندازی در «لاس وگاس » بیش از ۵۰ نفر کشته و بیش از 500 تن زخمی شدند.
به گفته پلیس آمریکا در تیراندازی لاس‌وگاس بیش از ۵۰ تن کشته شده‌اند. برخی طرفداران داعش نیز در توییتر با گذاشتن پیام‌هایی از این اقدام استقبال کرده‌اند. شبکه خبری ان‌بی‌سی هویت مهاجم را مردی ۶۴ ساله به نام "استفن پداک" اعلام کرد. براساس گزارش‌ شاهدان، مرد مسلح از طبقه سی و دوم هتل به سوی جمعیتی که پایین بودند، شلیک می‌کرد. در هنگام تیراندازی یک فستیوال موسیقی در آن منطقه در حال برگزاری بود. در این تیر اندازی براساس تازه‌ترین گزارش‌ها دستکم ۵۰ تن کشته و نزدیک به ۲۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. البته بنابر اعلام مقامات لاس‌وگاس ۴۰۶ تن برای درمان به بیمارستان‌ها مراجعه کردند که از این تعداد اکثرا سرپایی درمان شده و بستری نشدند. کلیپ‌های ویدیویی از محل حادثه نیز نشان می‌دادند که صدها نفر در حال فرار از محل و تلاش برای زیر دست و پا نماندن هستند.
براساس آخرین گزارش‌ها مهاجم از پای درآمده و پلیس اعلام کرده خانم ماریلو دنلی، شریک زندگی و یا هم‌ خانه پداک ۶۴ ساله را برای بازجویی دستگیر کرده است.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در واکنش به این حمله در توییتی تاسف و تسلیت خود را اعلام داشت و نوشت: با قربانیان تیراندازی وحشتناک لاس‌وگاس ابراز همدردی کرده و به آنها تسلیت می‌گویم. خدا رحمتشان کند. بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس نیز در واکنش به این حمله گفت که از حمله به یک فستیوال موسیقی که ۵۰ کشته برجای گذاشته وحشت کرده و کشورش آماده کمک به هر فردی است.
جانسون در بیانیه‌ای اعلام کرد: من از حمله وحشتناک به فستیوال موسیقی در لاس‌وگاس وحشت کردم. بریتانیا در کنار مردم آمریکا و در مقابل این گونه خشونت‌ها ایستاده است. فکر من با تمام کسانی است که در این حمله گیر افتادند. دفتر امور خارجی و کشورهای مشترک‌المنافع وزارت امور خارجه با مقام‌های لاس وگاس برای کمک به قربانیان احتمالی انگلیسی در این حمله تماس گرفته است. ما آماده کمک هستیم. بسیاری این تیراندازی را مشابه حمله بوستون در دوران اوباما می‌دانند که صدها کشته و زخمی برجای گذاشت.
این حوادث خونین در داخل آمریکا در حالی روی می‌دهد که سران آمریکا همچنان به دنبال نظامی‌گری در خارج از مرزها هستند. فرماندهی ارتش آمریکا در منطقه آتلانتیک اعلام کرد، چندین واحد تازه نفس شامل تیپ زرهی و هوابرد آمریکا شامل شش هزار سرباز برای پشتیبانی از عملیات‌های ناتو در منطقه مستقر می‌شوند.
لازم به ذکر است در روزهای اخیر اروپا نیز شاهد حملات تروریستی بوده است چنانکه حمله تروریستی در مارسی ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت. یک منبع آگاه و نزدیک به پلیس مارسی - که نخواست نامش فاش شود - اعلام کرد: عامل حمله تروریستی به ایستگاه راه‌آهن مارسی دو روز قبل از وقوع حادثه، از سوی نیروهای پلیس لیون به اتهام سرقت بازداشت شده بود؛ اما به دلیل فقدان مدارک کافی علیه او آزاد شد.در کانادا نیز روز یک شنبه روزی خونین رقم خورد. پلیس کانادا اعلام کرد فردی که درپی حمله شهر ادمونتون بازداشت شد یک تبعه سومالی است که درپی کسب پناهندگی در کانادا بوده است.

کد مطلب: 101192
 
Share/Save/Bookmark