میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
اعتراض‌ها به گردهم آیی خیانتکاران به فلسطین در بحرین شدت گرفت
فروش عزت و دین در نشست منامه
فروش عزت و دین در نشست منامه
 

نشست فروش فلسطین توسط برخی کشورهای عربی در بحرین در حالی از دیروز آغاز شده که موج گسترده مخالفت با این نشست و معامله قرن همچنان در حال گسترش است و جهانیان این نشست را برابر با فروش عزت و دین دانسته‌اند.
در بعدی از اعتراض به فلسطین فروشی سعودی و شرکایش، فلسطینی ها در اعتراض به نشست منامه، در کرانه باختری و غزه دست به اعتراض و اعتصاب زده و عکس های ترامپ را آتش زدند. در بیت لحم فلسطینیها با برگزاری تظاهراتی در مرکز شهر، پلاکاردهایی در محکومیت نشست منامه حمل کردند و تصاویر ترامپ را به آتش کشیدند. هزاران نفر در نابلس با حمل پرچمهای فلسطین، پرچم رژیم صهیونیستی و آدمک ترامپ را به نشانه ابراز خشم به آتش کشیدند. شرکت کنندگان در این تظاهرات شعارهایی از قبیل فلسطین فروشی نیست و قدس فروشی نیست سر دادند. جهاد رمضان از مسئولان جنبش فتح در نابلس گفت: ملت فلسطین به اینجا آمده تا بگوید که معامله ترامپ و نشست بحرین راه به جایی نمی برد. از سوی دیگر غزه شاهد اعتصابات فراگیر است. بانکها و مراکز تجاری، دانشگاهها ودیگر ارگانها تعطیل هستند.
در همین حال رهبر نهضت اسلامی بحرین در سخنانی گفت که معامله قرن به معنای فروش عزت و دین است و می‎خواهد وجدان امت‌ها را آزمایش کند. ، شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی شیعیان بحرین در سخنانی گفت که تنها یک راه برای مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی وجود ندارد و امت یا باید بین آزادگی یا بندگی معامله قرن، یکی را انتخاب کند. وی اعلام کرد که هیچ گزینه‌ای به جزء مقاومت برای حفظ سرزمین جهان اسلام وجود ندارد. شیخ عیسی قاسم تاکید کرد که معامله قرن به معنای فروش عزت و دین است. وی خاطرنشان کرد: «معامله قرن» و نشست منامه دو نوع جنایت به شمار می‎روند و اگر بخواهند شعور امت اسلامی را محک بزنند، قطعاً شکست می‌خورند.
از سوی دیگر ۲۵ انجمن و کنگره اسلامی از جمله اتحادیه جهانی علمای مسلمان هشدار دادند که کنفرانس اقتصادی بحرین توطئه‌ای خطرناک علیه مسأله فلسطین با هدف نابودی آن است. در بیانیه این انجمن‌ها و نهادها آمده است که برخی سران عرب به جای مخالفت با این توطئه و مقابله با آن، با مال و برگزاری کنفرانس‌ها از جمله کنفرانس اقتصادی بحرین، برای خدمت به دشمنان امت با هم رقابت می‌کنند. همچنین ساکنان اردوگاههای فلسطینی‌ در لبنان در مخالفت با نشست بحرین و طرح آمریکایی - صهیونیستی موسوم به معاله قرن دست به اعتصاب سراسری زدند.
اردوگاه‌های پناهجویان فلسطینی در منطقه صور واقع در جنوب لبنان از جمله اردوگاه‌هایی است که در اعتراض به معامله قرن و نشست بحرین دست به اعتصاب سراسری زده‌اند و مدارس وابسته به آژانس امداد رسانی و کاریابی پناهجویان فلسطینی (انروا) و همه مؤسسات و مغازه‌ها تعطیل شده است. همچنین یک تجمع اعتراض آمیز در برابر ساختمان سازمان ملل در مرکز بیروت در اعتراض به معامله قرن و کنفرانس بحرین نیز برگزار شد. همچنین عضو شورای مرکزی حزب الله اظهار داشت: نشست بحرین طرحی خصمانه و خیانتی تاریخی به فلسطین و قدس است.
"شیخ نبیل قاووق" گفت: هرگز از قدس و فلسطین دست برنمی داریم و در مسیر مقاومت باقی خواهیم ماند و آن را ادامه خواهیم داد زیرا از تمام رژیم های خائن بیزاریم. وی تاکید کرد: مواضع شجاعانه ایران و رهبری حکیمانه این کشور باعث خفت و خواری "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا شده است. در این میان کوشنر مشاور ارشد کاخ سفید دستیابی به توافق میان رژیم صهیونیستی و فلسطینیان را در چارچوب طرح صلح اعراب غیر ممکن خواند.
جارد کوشنر، کمی پیش از برگزاری نشست بحرین که وی قرار است در آن درباره بخش اقتصادی طرح پیشنهادی واشنگتن برای صلح اعراب و اسرائیل توضیح دهد، گفت دستیابی به توافق براساس خطوطی که طرح صلح اعراب تحت رهبری سعودی ترسیم می کند، امکان پذیر نخواهد بود. خبر دیگر آنکه یک رسانه بلژیکی که تمرکز آن انتشار اخبار مربوط به اتحادیه اروپا است، خبر داد که «نماینده ویژه» این اتحادیه در موضوع مذاکرات سازش در نشست منامه درباره فلسطین شرکت می‌کند. همچنین شورای عالی سیاسی یمن در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن برخی اقدامات برای عادی‌سازی روابط با دشمن صهیونیستی، طرحی چند ماده‌ای برای حمایت از فلسطین ارائه کرد. از سوی دیگر برخی منابع دیپلماتیک عالی‌رتبه کویت از تصمیم این کشور برای عدم مشارکت در نشست اقتصادی منامه که نخستین مرحله اجرای طرح موسوم به «معامله قرن» است، خبر دادند. نمایندگان پارلمان کویت این دولت این کشور خواستند تا مواضع قاطعی را برای تحریم آن اتخاذ کنند. بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا تصریح کرد که رئیس جمهوری این کشور نسبت به کنفرانس منامه خوش‌بین است.

کد مطلب: 109590
 
Share/Save/Bookmark