میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۱
 
 
پس از مکرون فرانسوی مقامات آمریکایی، آلمانی و عربی راه بیروت را در پیش گرفتند
لشگر‌کشی دیپلماتیک برای مصادره کیک لبنان
لشگر‌کشی دیپلماتیک برای مصادره کیک لبنان
 

دخالت‌های غربی و عربی در حالی به سقوط دولت و تشدید بحران سیاسی و امنیتی در لبنان منجر شده است که پس از سفر بحران‌ساز مکرون رئیس جمهور فرانسه، مقامانی از آمریکا، آلمان و برخی کشورهای عربی برای سهم خواهی از کیک لبنان راهی این کشور شده‌اند.
لبنان که با انفجار سوال برانگیز بندر بیروت با صدها کشته و زخمی و میلیاردها دلار خسارت در وضعیت بحرانی قرار گرفته و نیازمند کمک‌های جهانی است که برخی از کشورهای غربی و عربی برای سهم خواهی و سوء استفاده از شرایط بحرانی این کشور راهی بیروت شده‌اند که نتیجه آن تشدید ناآرامی‌های بیروت خواهد بود بویژه آنکه اصلاحات مورد نظر آنها زمینه سازی به زیر سلطه رفتن لبنان است. یک روز بعد از اعلام استعفای «حسان دیاب» نخست‌وزیر لبنان، منابع رسانه‌ای خبر دادند که هیات آمریکایی به ریاست «دیوید هیل» معاون امور سیاسی وزیر خارجه این کشور برای دیدار با مقام‌های لبنانی به بیروت سفر می‌کند.
نشنال نوشت: «استعفای کابینه دیاب برای مقام‌های آمریکایی یک موضوع شگفت آور نبود چرا که آنها در حال رصد تحولات میدانی بیروت بودند و از سه شنبه هفته قبل (زمان قوع انفجار بیروت) در حال همکاری و هماهنگی با دولت فرانسه بوده‌اند». از سوی دیگر وزیر خارجه آلمان که قرار است امروز به بیروت سفر کند، اظهار کرد: اوضاع لبنان نمی‌تواند به این شکل ادامه پیدا کند.هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان یک هفته پس از فاجعه بیروت به بیروت سفر خواهد کرد تا در دیدار با مسؤولان لبنانی اجرای اصلاحات واقعی و مبارزه با فساد را به عنوان شرط اصلی آزادسازی کمک‌های مالی بیشتر به لبنان خواستار شود.ماس در مصاحبه‌ای با رادیو "صدای آلمان" گفت: به نظر می‌رسد فاجعه (انفجار) بیروت نتیجه سوءمدیریت و اهمال کاری بوده است.وزیر خارجه آلمان افزود: در آنجا فسادی وجود دارد که باید با آن مبارزه شود سپس باید اصلاحات اقتصادی که از مدت‌ها قبل درباره آنها گفت‌وگو شده، محقق شوند.او در ادامه گفت: تنها مساله‌ای که کاملا برای تمامی لبنانی‌ها روشن است، این است که شرایط به این شکل نمی‌تواند ادامه یابد. سوء مدیریت و فساد گسترده موجب رنج و مشکلات مردم لبنان شده‌اند و از این پس مردان و زنان معترض در لبنان هرگز این مساله را قبول نخواهند کرد. کلام ماس همان جملات مکرون و مقامات آمریکایی که بیانگر تبانی غرب برای سلطه بر لبنان است.
از سوی دیگر سامح شکری وزیر خارجه مصر در دیدار با رئیس‌جمهور لبنان بر تلاش قاهره برای کمک به لبنان و بازسازی آن در پی انفجار بندر بیروت تأکید کرد.خبر دیگر آنکه ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن که به لبنان سفر کرده است پس از دیدار با میشل عون اعلام کرد که امان با تمام امکانات در کنار لبنان قرار دارد.
خبر دیگر از لبنان آنکه ایلی الفرزلی معاون رئیس پارلمان لبنان هدف آشوب‌های کنونی در این کشور را ساقط کردن «میشل عون» رئیس‌جمهور خواند و افزود این موضوع به جنگ داخلی منجر می‌شود.وی به شبکه «المیادین» گفت: مواخذه [و سوال از] دولت خواست تمام قوای سیاسی بود و دعوت حسان دیاب به برگزاری انتخابات زودهنگام بدون مشورت با احدی اعلام شد. لازم به ذکر است در پی انفجار بیروت و هشدار درباره اتمام نان در لبنان ظرف هفته‌های آتی، سازمان ملل اعلام کرد برنامه جهانی غذا ۵۰ هزار تن آرد گندم به لبنان ارسال می‌کند.دادستان کل دادگاه فرجام خواهی لبنان با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت ۱۹ فرد مظنون به دست داشتن در انفجار بندر بیروت خبر داد. از سوی دیگر میشل نجار وزیر خدمات عمومی و حمل و نقل در دولت پیشبرد امور لبنان در سخنانی گفت: بندر «طرابلس» می‌تواند بندرِ تجاری اول لبنان باشد.

کد مطلب: 114891
 
Share/Save/Bookmark