میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۲۹
 
 
گزارشی از چهارمین کنفرانس بین‌المللی افق نو
دنیای غرب در لبه پرتگاه
دنیای غرب در لبه پرتگاه
 

بسیاری از نخبگان و اندیشمندان فرهیخته اروپایی و آمریکایی در کشور خود آزادانه نمی‌توانند عقاید خود را مطرح کنند و آن را به میان مردم خود ببرند،‌ نمونه‌های زیادی در این زمینه وجود دارد، ‌روژه گارودی نمونه‌ای از یک اندیشمند فرانسوی است او درباره هلوکاست با ارائه اسناد مدارک مستند ثابت کرد که ادعای صهیونیست‌‌ها در کشتار میلیونی یهودیان به دست هیتلر دروغ است.
روژه گارودی به خاطر این موضوع در دادگاه‌های فرانسه محاکمه شد به زندان و محرومیت از فعالیت‌های تحقیقاتی و تاریخ محکوم شد حتی او را هنگام ورود به دادگاه مورد ضرب و شتم قرار دادند، اما او بر سر حرف خود ایستاد.
اروپای به ظاهر متمدن و آزاد چه تفاوتی با دوران قرون وسطایی دارد که فردی همچون گالیله که یک دانشمند بود و اعتقاد داشت زمین گرد است و به دور خورشید می‌چرخد، ‌در دادگاه کلیسا محاکمه شد تا دست از اعتقادات خود بردارد. او می‌گفت زمین مرکزیت جهان نیست اما دادگاه تفتیش عقاید او را به خاطر این نظر محاکمه کرد،‌ گریز از اعدام و مرگ، او را وادار کرد تا در دادگاه اعتراف کند و گفت: «در مقابل شما به زانو درآمده‌ام و در حالی که کتاب مقدس را پیش چشم دارم و با دستهای خود لمس می‌کنم توبه می‌کنم و ادعای واهی حرکت زمین را انکار می‌کنم و آنرا منفور و مطرود می‌نمایم.»
اکنون هم چنین وضعیتی در میان فرهیختگان،‌ نخبگان، صاحبنظران و آنهایی که آزاداندیش هستند و حقایق و واقعیت‌های دنیای کنونی را درک می‌کنند، جایگاهی در جوامع غربی ندارند. اما آنها باید تلاش کنند تا صدای خود را به گوش افکار عمومی برسانند. مردمی که در اروپا و آمریکای شمالی زندگی می‌کنند تحت تأثیر شدیدترین تبلیغات قرار دارند.
چند سال است کنفرانسی در ایران با نام «افق نو» برگزار می‌شود که در آن جمعی از شخصیت‌های سیاسی و چهره‌های فرهنگی غربی در آن شرکت می‌کنند. نظرات و دیدگاه‌های آنها جالب توجه و بسیار نزدیک به دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران است.
روز گذشته چهارمین کنفرانس افق نو در تهران آغاز به کار کرد و در این کنفرانس علاوه بر سخنرانی تعدادی از اندیشمندان کشورمان،‌ شرکت کنندگان اروپایی و آمریکایی هم سخنرانی کردند.
۲۵ شخصیت ضد صهیونیستی از کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی در این همایش بین‌المللی دو روزه حضور دارند تا درباره مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای بحث و تبادل نظر کنند.
رحیم پور ازغدی تحلیلگر سیاسی و اندیشمند دانشگاهی کشورمان در این همایش گفت: ساختارهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری جهان بعد از دو قرن در حال ذوب شدن است و جهان در حال خودشناسی مجدد است. در این دوره که ساختارها به حالت نیمه ذوب در آمده‌اند بهترین فرصت است برای ارائه برنامه‌های جدید.
وی ادامه داد: تغییر باید از مسیر عاقلانه و عادلانه باشد. امروز کل جهان در یک پیچ تاریخی است.
این اندیشمند با بیان اینکه طی ۱۵۰ سال اخیر بازوهای استثمار غرب به عنوان نماد غرب شناخته شده‌اند در حالیکه چنین نیست، اظهار داشت: افکار عمومی جهان گفتمانهای واقعی در زیر زمین روشنفکری غرب پنهان شده‌اند. متاسفانه امروز روشنفکری غربی قهرمان ندارد. روشنفکر مسئول غربی کسی است که حاضر باشد هزینه بدهد.
ازغدی بازشناسی چهره روشنفکر مستقل و مردمی اروپا را نکته بعدی خواند و گفت: روشنفکران غربی در برابر جنبش ضد نژاد پرستی امروز کجا هستند. جنبش روشنفکری در اروپا و آمریکا ضعیف، کنترل و سرکوب شده است.
وی افزود: سکوت روشنفکران خیانت به ملتهاست. مردم تنها به روشنفکران احتیاج ندارند بلکه به روشنفکران قهرمان نیاز دارند.
وی ضرورت اسلام شناسی مجدد در غرب را مورد تاکید قرار داد و گفت: غرب با اسلام فرصت و اسلام تهدید آشنا شده است. ترازوی قدرت در جهان اسلام و غرب به هم ریخته و همه چیز تغییر کرده است.
این اندیشمند با بیان اینکه بعد از فروپاشی شوروی انگاره‌ها به سمت جهان تک قطبی رفت، گفت: با انقلاب ایران شرایط تغییر کرد که این انقلاب به سایر کشورها هم سرایت کرد.
ازغدی با بیان اینکه امروز اسلام از حاشیه به متن آمده و در غرب باید آن را دوباره بشناسند، گفت: تروریسمی که از غرب برای سرکوب جنبشهای اسلامی تربیت شد به سمت غرب بازگشته است. این چهره از اسلام در غرب همان چهره‌ای است که غرب می‌خواست مطرح شود. چرا چهره امام به عنوان نماینده اسلام در دنیا معرفی نشده و اسلام وهابیت ترویج می‌شود.
وی گفت: امروز بیداری اسلامی بزرگترین تهدید سرمایه‌داری غربی است و نه سوسیالیسم و کمونیسم. تنها نگرانی هژمونی آمریکا منابع قدرت و ثروت دنیا و مدیریت آنهاست.

یهودیان ۳ هزار سال در ایران با آسایش زندگی کرده‌اند
دبیر چهارمین کنفرانس بین‌المللی افق نو نیز در این همایش گفت:د ایران کشوری است که یهودیان سه هزار سال در آن با آسایش زندگی کرده‌اند.
نادر طالب زاده با بیان اینکه متفکرین و فرهیختگان بین‌المللی دور هم آمده‌اند از دنیایی که در آن استکبار به دنبال تصاحب آن است، اظهار داشت: علیه این موضوع گردهم آمده‌ایم.
وی ادامه داد: از نظر برخی کشورها همچون کانادا این گردهمایی‌ها غیرقانونی است زیرا این دولتها از سوی صهیونیستها اداره می‌شوند.
دبیر کنفرانس افق نو با اشاره به اینکه متفکرین درباره اتفاقات جهانی هشدار داده بودند در حالیکه امروز به حاشیه رانده شده‌اند، افزود: برخی اندیشمندان درباره ۱۱ سپتامبر صحبتهایی داشتند یا درباره نقش سیا در کشورها بخصوص ایران تحقیقاتی کرده‌اند اما تضمینی نیست که بعد از اعلام مطالب خود از سوی دولتهایشان تحت فشار قرار نگیرند.

سازمان‌های بین‌المللی برای ادامه سلطه امپریالیسم جنگ را ترویج می‌‌کنند
سپس نوبت به میهمانان خارجی رسید در این همایش مشاور سابق وزیر دفاع فرانسه سخنرانی کرد، او معتقد است سازمان‌های بین‌المللی برای ادامه سلطه امپریالیسم جنگ را ترویج می‌کنند.
الن کروز با بیان اینکه قیام علیه امپریالیسم روز به روز تقویت می‌شود، گفت: مبارزه ما برای خداست. ما باید علیه این برنامه ریزی جهانی مبارزه کنیم.
مشاور سابق وزیر دفاع فرانسه با اشاره به جنگ یمن که تخریب و نابودی مهد تمدن عربی را دنبال می‌کند، گفت: پادشاه یمن می‌گوید که بد بختی یمن مایه خوشبختی سعودی است.

بسیاری در غرب از معایب نظام لیبرال دموکراسی آگاه هستند
در ادامه همایش معاون حزب ملی محافظه‌کاران جمهوری چک اظهار داشت؛ بسیاری از مردم چه در غرب و چه در ایران از محدودیتها و معایب این نظام لیبرال دموکراسی آگاه هستند.
لادیسلاو زوانک گفت: در حال حاضر اروپا مسیحی نیست، ایدئولوژی غالب غرب لیبرالیسم است که دغدغه تنوع سبک زندگی را دارد. این ایدئولوژی به دنبال جهانی شدن و تسلط بر همه است. زوانک افزود: ما شاهد دور شدن اخلاقیات عمومی و یک جهان هستیم. در این شرایط شاهد کاهش ارتباط افراد جامعه، یاس و ناامیدی هستیم.
به گفته معاون حزب ملی محافظه‌کاران جمهوری چک، ما شاهد یک ظلم نرم لیبرال دموکراسی هستیم. وی گفت: لیبرالیسم فردی با ارزشهای خاص خودش باید متوقف شود. کشورهای اروپایی بدون یک اخلاق مشترک از هم گسسته خواهند شد.
از ته قلبم می‌گویم مرگ بر اسرائیل مرگ بر آمریکا و مرگ بر تکفیر
استاد دانشگاه کانادا که در این کشور به خاطر سیاست‌های ضد اسرائیلی خود در فشار شدید قرار دارد،‌در همایش افق نو گفت از ته قلبم می‌گویم مرگ بر اسرائیل مرگ بر آمریکا و مرگ بر تکفیر.
پروفسور آنتونی جیمز هال استاد دانشگاه کانادا، با بیان اینکه مردم در یمن، ونزویلا، آمریکای لاتین و آفریقا روزی پیروز خواهند شد، ایران را جزیره ثبات خواند و گفت: امروز جبهه دشمن بشریت از صهیونیسم و وهابیت و آمریکا در حال آماده سازی یک جنگ علیه ایران هستند. آنها تنها از سلاح استفاده نمی‌کنند بلکه پروپاگاندا نیز به کار می‌برند که نمونه آن بی بی سی فارسی است.
جیمز هال با بیان اینکه باید از ارزشهای خود دفاع کنیم، اظهار داشت: باید امپراتوری آنها را شکسته و ارزشهای خود را جایگزین آن کنیم. محور مقاومت یکی از این ارزشهاست که در سوریه و یمن تجاوز آنها را در هم می‌شکند.

ایران یکی از معدود کشورهای مستقل جهان است
یکی از اعضای جنبش استقلال اسکاتلند نیز گفت: در ایران شاهد متفکران صادقی هستیم و ایران یکی از معدود کشورهای مستقل جهان است.
کنراد کراس افزود؛ ما شاهد تروریسم اندیشه و تفکر در جامعه و دانشگاه‌ها هستیم، فرایندی که به نبال اخلاق زدایی است و به دنبال ممانعت از آگاهی مردم از واقعیت‌ها است.
به گفته وی، اسلام هراسی ابزاری مفید برای انحراف توجه مردم از پیامدهای سیاستهای مخرب است. هنگامی که خواهان درک علل مسائل هستیم همواره با صهیونیسم و امپریالیسم مواجه می شویم.

جنگ‌های یمن و سوریه جنگ جهانی برای تسلط بر دنیاست
تحلیلگر ایرلندی در کنفرانس بین‌المللی افق نو جنگ‌های یمن، سوریه و سایر جنگها را یک جنگ جهانی برای تسلط بر دنیا خواند و گفت: ایران در این جنگ جهانی پیروز شده است.
گرود او کولمن با اشاره به تمدن و تاریخ ایران گفت: شاهان باستانی نظیر شاپور و اردشیر پادشاهان خوب و اخلاقی بودند.
وی افزود: امروز رهبری خوب بخصوص در غرب وجود ندارد و الان بدترین‌ها بر ما حکومت می‌کنند. حکومتی که برای مردم باشد وجود ندارد. این تحلیلگر ایرلندی با ذکر این نکته که اهریمن در دنیای امروز ما به دنبال خرابکاری در دنیاست که همان سازمان‌های نظامی سیاسی جهانی هستند، اظهار داشت: آمریکا با کنترلی که بر فناوری دارد مانند گوگل بر دنیا مسلط شده است.

کد مطلب: 99329
 
Share/Save/Bookmark