میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۷
 
 
جدال ترزا و کوربین بر سر برگزیت

در ادامه بحران سیاسی در انگلیس در زمینه خروج این کشور از اتحادیه اروپا، حزب کارگر برای اولین بار به صورت رسمی خواستار برگزاری همه‌پرسی دوم برگزیت شد.
حزب کارگر انگلیس دوشنبه شب اعلام کرد که مردم باید بتوانند درباره اینکه آیا همه‌پرسی دیگری درباره برگزیت برگزار شود یا خیر، نظر دهند. این نخستین بار است که این حزب به صورت رسمی از نمایندگان پارلمان خواسته‌ است که رای‌گیری دیگری را درباره برگزیت مدنظر قرار دهند. به این ترتیب از دولت می‌درخواست می‌شود که یا طرح جایگزین برگزیت ارائه دهد یا اینکه با رای‌گیری عمومی در زمینه توافق یا پیشنهادی که مورد حمایت اکثریت مردم است، موافقت شود. این در حالی است که «ترزا مِی» نخست وزیر انگلیس دیشب در سخنرانی خود در پارلمان انگلیس گفت که این کشور بدون تاخیر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد وافزود: « از اتحادیه اروپا درخواست داریم تا مذاکرات بیشتری درباره خروج داشته باشیم.»
نخست‌وزیر انگلیس گفت: «امکان ندارد که اتحادیه اروپا مهلت خروج این کشور از اتحادیه اروپا را بدون طرحی که درباره آن توافق شده تمدید کند و امیدوارم که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به حقوق کارگران آسیب نزند.»
با این حال «جرمی کوربین» رهبر مخالفان دولت در پارلمان گفت: «دولت از شکستی که با آن مواجه شده درس نگرفته و در وضعیت انکار قرار داشته و دولت باید خطوط قرمز خود درباره توافق برگزیت را تغییر دهد.» ترزا می‌با رأی‌گیری سه‌شنبه گذشته درباره برگزیت، متحمل سنگین‌ترین شکست دولت از پارلمان انگلیس از سال ۱۹۲۴ تاکنون شده است. هرج و مرج سیاسی در انگلیس، در حالی شکل گرفته که این کشور از لحاظ حقوقی بایستی تا ۲۹ مارس (۹ فروردین ۱۳۹۸) از اتحادیه اروپا خارج شود و با توجه به شرایط کنونی ترزا می‌چاره‌ای جز رجوع دوباره به اتحادیه اروپا و انجام مذاکرات بیشتر با این اتحادیه ندارد.
با باقی ماندن نخست وزیر انگلیس در سمت خود، وی یک بار دیگر ظرف روزهای آینده بعد از گفت‌وگو با بروکسل توافق برگزیت را برای رأی‌گیری به پارلمان خواهد آورد اما اتحادیه اروپا هنوز نشانه‌ای مبنی بر اینکه برای ایجاد تغییرات در توافق برگزیت آمادگی دارد، نشان نداده است.
در این میان وزیر دادگستری آلمان از سخنرانی دیشب نخست‌‌وزیر انگلیس انتقاد کرد و برگزاری همه‌پرسی دوم درباره برگزیت را در بهبود اوضاع موثر دانست. «کاترینا بارلی» وزیر دادگستری آلمان از برنامه «ترزا می‌» نخست‌وزیر بریتانیا در مورد خروج این کشور از اتحادیه اروپا (برگزیت) انتقاد کرد و پیشنهاد داد که همه‌پرسی دیگری در این زمینه برگزار شود.
ترزا می‌در تلاش برای رهایی از بن‌بست ایجاد شده در زمینه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا کوشید تا امتیازهای بیشتری از اتحادیه اروپا بگیرد و در این راستا از بازرسی گمرکی در مرزهای ایرلند جلوگیری شود. بارلی در این مورد گفت: «بله، من ناراضی هستم...این راهی نیست که به پیشرفت منتهی شود.» او می‌را متهم کرد که فرصت برای جلب حمایت برای توافق برگزیت که با اتحادیه اروپا به دست آمد را از دست داده است. این مقام آلمانی که شهروندی بریتانیا را هم دارد گفت که پیش‌نویس توافق تغییر نخواهد کرد. وی در عین حال از برگزاری همه‌پرسی دیگری حمایت کرد و گفت: «این اقدام می‌تواند در بهبود اوضاع موثر باشد.»
«میشائیل روت» وزیر امور اروپایی آلمان هم ضمن ناخرسندی از سخنرانی دیروز می‌در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «برنامه B چیست؟ آیا چیزی غیر از دوست‌یابی است؟» یکی از سخنگویان دولت آلمان هم تاکید کرد که این کشور همچنان از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا طبق برنامه، حمایت می‌کند و انتظار می‌رود که لندن هر چه زودتر پیشنهادی را در این مورد مطرح کند که مورد حمایت اکثریت در پارلمان باشد. همچنین صدر اعظم آلمان با اشاره به ارائه طرح اصلاحی نخست وزیر انگلیس درباره برگزیت تاکید کرد که انتظار پیشنهادهای بهتری از لندن داریم.

کد مطلب: 107691
 
Share/Save/Bookmark