میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۶
 
 
کارشناس نظامی ترکیه:
اتحاد مردم ایران با نظام پس از شهادت سردار سلیمانی تقویت شد

یک کارشناس دفاعی و نظامی ترکیه با بیان اینکه در ماه‌های گذشته شاهد اعتراضاتی در ایران، عراق و لبنان بودیم، یادآور شد: با ترور سردار قاسم سلیمانی اتحاد بزرگی میان مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران دیدیم. بامداد روز جمعه سیزدهم دی ماه ایالات متحده آمریکا به دستور شخص دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور طی حمله‌ای به دو خودرو در نزدیکی فرودگاه بغداد موجب به شهادت رسیدن سپهبد قاسم سلیمانی شد. بلافاصله پس از تأیید شهادت سردار سلیمانی، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در پیامی عنوان کردند که انتقام سخت در انتظار جنایتکاران است.
نکته جالب توجه این است که سیلی اول از وعده رهبر انقلاب قبل از خاکسپاری شهید سلیمانی محقق شد. به طوری که سپاه پاسداران حمله‌ای به مقر دو پایگاه نظامی آمریکا (عین الاسد و اربیل) ترتیب داد.
هر چقدر هم که آمریکا بخواهد این حمله را غیر مهم نشان دهد اما واقعیت این است که پایگاه عین الاسد از نظر استراتژیک مهمترین پایگاه نظامی آمریکا به حساب می‌آید که طی این حمله آسیب زیادی به آن وارد شد و بنا بر اذعان خود مقامات آمریکایی حداقل ۱۱ نظامی آمریکایی در پس این حمله دچار ضربه مغزی شده‌اند. هر چند گزارش‌های خبری دیگر از ابعاد گسترده‌تر این ضربه پرده برداشته‌اند.
در خصوص پیامدها و تبعات این حمله گفت‌وگویی با پروفسور دکترجلال الدین یاووز سرهنگ بازنشسته نیروی دریایی ارتش ترکیه، کارشناس ارشد دفاعی و نظامی و استاد دانشگاه آیوانسارای استانبول انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:
همانطور که می‌دانید حمله ایران به پایگاه نظامی آمریکا اولین اقدام نظامی رسمی یک کشور علیه آمریکا است. شما این رویداد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
امکان دارد رویدادهایی شبیه به این در دنیا رخ داده باشد اما نکته مهم در حمله به پایگاه عین الاسد این است جمهوری اسلامی ایران اقدام نظامی خود را در مقابله با ترور سردار سلیمانی انجام داد. به طوری که حتی آمریکا عنوان کرد در اثر این حمله ۱۱ نفر از نظامیانش دچار ضربه مغزی شده‌اند. هر چقدر هم که این حمله خسارات جانی نداشته اما خسارات مادی آمریکا گسترده بوده است.
اینکه این حمله در مقابل ترور سردار سلیمانی کافی بوده موضوعی است که جای بحث و تحلیل را دارد. ولی باید قبول کرد که چنین اقدامی از سوی کشوری مانند ایران علیه کشوری مانند آمریکا هم کار آسانی نبوده است. زیرا آمریکا از منظر اقتصادی، نظامی و سیاسی دست بالاتری دارد. با توجه به اینکه ایران تحت تحریم‌های شدید آمریکاست چنین اقداماتی در علیه آمریکا موجب تشدید تنش‌ها و حتی افزایش تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌شود.
روابط متشنج ایران و آمریکا در دو سال اخیر به خصوص در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ با سرعت بیشتری همراه بود حال با رویدادهای اخیر و حمله ایران به آمریکا تنش میان دو کشور در چه شرایطی خواهد بود؟
از نظر من تنش‌های موجود درمیان دو کشور ادامه خواهد داشت. اما در این میان دیدیم که آمریکا یعنی شخص دونالد ترامپ پس از حملات موشکی ایران به پایگاه عین الاسد واکنش نرمتری نشان داد. یعنی در خصوص انجام حمله‌ای با رویکرد مقابله به مثل سخنی به میان نیاورد تا تنش‌ها افزایش پیدا نکند.
با توجه به اینکه آمریکا یک انتخابات ریاست جمهوری در پیش دارد و از طرفی هم ترامپ با مساله استیضاح دست و پنجه نرم می‌کند می‌خواست با ترور سردار سلیمانی کمی از مساله استیضاح رهایی پیدا کند.

کد مطلب: 112541
 
Share/Save/Bookmark