میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۰
 
 
راهبرد جدید آمریکا برای مقابله شدیدتر با ایران
هزینه‌های برجامی که فقط کام آمریکا را شیرین می‌کند
هزینه‌های برجامی که فقط کام آمریکا را شیرین می‌کند
 

در حالی که تا چند روز دیگر رئیس‌جمهور آمریکا قرار است پایبندی و یا عدم پایبندی تهران به تعهدات برجامی را تایید کند که از نگاه بسیاری از ناظران سیاسی دونالد ترامپ بیشتر از توجه به برجام و خروج از آن به دنبال تدوین راهبردی جامع برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران است.
بیراه نیست اگر بگوییم توافق‌هسته‌ای نه برای ملت نان شد و نه آب، توافقی که قرار بود بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور را نیز مرتفع کند، برطرف که نکرد، هیچ حالا هزینه‌های این توافق بر ملت تحمیل شده است، تهدیدها و لفاظی‌های گستاخانه رئیس‌جمهور آمریکا نیز به نوبه خود جای بسی تامل دارد.
تیم مذاکره کننده کشورمان معتقد است ما با یک کشور مذاکره نکردیم؛ این یک توافق ‌بین‌المللی است که یک کشور به تنهایی نمی‌تواند برای آن تصمیم بگیرد؛ اما باید به همین تیم مذاکره‌کننده بگوییم به نظر می‌رسد که در طول دو سال مذاکره بیشترین توان برای اقناع کردن آمریکایی‌ها هزینه شد! در واقع اصل مذاکره هسته‌ای بین ایران و آمریکا بود، تمامی بی‌تعهدی‌ها هم از گور این دولت استکباری بلند می‌شود.
دشمن ملت ایران حالا تمام توان خود را به کار بسته تا هزینه‌های برجام را بیش از گذشته بر ملت ایران تحمیل وبدون خروج از آن امتیازات بیشتری از تهران بگیرد. بارها مقام معظم رهبری بر بی‌اعتمادی آمریکا هشدار دادند اما، گویا گوش‌شنوایی در حین دو سال مذاکره نبود که این هشدارها را بشنود و حالا این شده نتیجه برجامی که تقریبا دستاوردی هیچ برای ملت داشت!
به تازگی ترامپ در سخنانی گفت: نباید به ایران اجازه دهیم که به سلاح‌های اتمی دست پیدا کند. رژیم ایران از تروریسم حمایت می‌کند و خشونت، خونریزی و هرج ‌و مرج و آشوب را در سراسر خاورمیانه صادر می‌کند. به همین دلیل است که باید به تجاوز و بلندپروازی‌های ادامه دار ایران خاتمه دهیم. آنها به روح توافق هسته‌ای پایبند نبوده‌اند.
پیش از این کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ تصمیم خود درخصوص باقی ماندن یا نماندن در توافق هسته‌ای با ایران را اتخاذ کرده است.
سخنگوی دولت آمریکا در نشستی خبری گفت: ترامپ گفت که او تصمیم خود را گرفته و در زمان مناسب آن را اعلام می‌کند. او در درجه اول بر ترسیم استراتژی فراگیر در تعامل با ایران متمرکز شد.
سارا سندرز به اعلام قریب‌الوقوع سیاست کلی ترامپ درخصوص نحوه تقابل با ایران پرداخت و گفت: «تمرکز اصلی (این سیاست) روی ایجاد یک راهبرد جامع برای تعامل با ایران خواهد بود. این چیزی است که رئیس‌جمهور از تیمش خواسته است.»
وی سپس به رویکرد اطرافیان ترامپ درخصوص نحوه تقابل با ایران اشاره کرد و مدعی شد که «تیم رئیس‌جمهور یک استراتژی واحد را به وی ارائه داده‌اند و همه اعضای تیم امنیت ملی از آن حمایت می‌کنند؛ رئیس‌جمهور به زودی درخصوص این استراتژی سخن خواهد گفت.»
جالب‌تر آنکه وزیر خارجه آمریکا به تازگی بیان داشته «ما برای رئیس‌جمهور توصیه‌هایی داریم و دو گزینه در اختیار وی قرار خواهیم داد. همان‌طور که شنیده‌اید ما بارها گفته‌ایم که برجام تنها بخش کوچکی از مسائل متعددی است که ما درباره ایران بایستی آنها را حل و فصل کنیم.»
تیلرسون اضافه کرد: «بنابراین، برجام بخش مهمی از آن مسائل است اما تنها بخش آن نیست. من بارها گفته‌ام نمی‌توانیم اجازه بدهیم روابط ما با ایران صرفاً بر اساس برجام تعریف شود.»
اظهارات ضد ایرانی وزیر خارجه آمریکا در حالی مطرح شده بود که پیشتر برخی رسانه‌ها از اختلاف نظر وی با ترامپ در قبال برجام خبر داده و حتی احتمال استعفای تیلرسون را نیز بعید ندانسته بودند!
در همین رابطه ۲ مقام آمریکایی نیز تاکید کردند که ترامپ این هفته اعلام خواهد کرد توافق‌هسته‌ای به نفع امنیت ملی آمریکا نیست و کنگره آمریکا بازنگری درباره توافق هسته‌ای را آغاز خواهد کرد. این مقام آمریکایی افزود: ترامپ احتمالا قصد دارد یک راهبرد جامع در قبال ایران را اعلام کند که تقابل‌جویانه‌تر خواهد بود.
یک مقام ارشد آمریکایی نیز به سی‌ان‌ان گفت: تحت راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، توافق فعلی حفظ خواهد شد ولی همراه با تلاش‌هایی که در چارچوب توافق هسته‌ای فعلی صورت گرفته، سعی خواهد شد تا بازرسی‌ها تقویت گردد و طرحی برای آنچه که پس از انقضای اعتبار توافق هسته‌ای اتفاق می‌افتد، تنظیم شود.
وی افزود: حداکثر نقطه اهرم فشار برای برخورد با فعالیت‌های ایران، الان است، پیش از تصمیم وحشتناکی که انتظار آن می‌رود، نه بعد از آن، زمانی که ترامپ به اعتبار آمریکا برای پایبندی به تعهدات خود در کنار متحدان و شرکایش لطمه بزند.
دیپلمات‌های اروپایی نیز که منتظر اقدام ترامپ هستند، پیش از این نشستی را با دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان کنگره داشته‌اند تا با آنها درباره توافق هسته‌ای ایران رایزنی ولابی کنند.
به نظر می‌رسد نمایندگان کنگره تمایلی برای دستیابی به یک توافق جدید با ایران ندارند ولی برخی در کنگره از این مساله ابراز نگرانی می‌کنند که جمهوریخواهان تندرو شاید قانونی را اعلام کنند که در نهایت مجبور به این مساله شوند.

آمریکا‌یی‌ها به دنبال کاهش هزینه‌های خروج از برجام هستند
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد خروج از برجام برای آمریکایی‌ها در جامعه جهانی هزینه دارد لذا طرح جدید تیلرسون راهبرد جدیدی برای جلوگیری از این موضوع و همراه کردن اروپایی‌ها برای اعمال اقدامات خصمانه علیه کشورمان است.
مجتبی ذوالنوری در گفت‌و‌گو با خانه‌ ملت با اشاره به طرح جدید ضد ایرانی برای حفظ برجام در عین برخورد شدیدتر با ایران، گفت: اهداف آمریکایی‌ها در مواجه با کشورمان بعد از انقلاب اسلامی تغییر نیافته و هدف محوری براندازی جمهوری ‌اسلامی ایران است لذا با توجه به تحقق نیافتن این مهم در تلاش هستند کشورمان را تسلیم کنند.
نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه آمریکایی‌ها برای دستیابی به اهدافشان در قبال ایران راهبردها و روش‌های مختلفی مانند خروج از برجام یا جایگزین کردن مسئله‌ای به جای برجام را اعمال می‌کنند که در هر دوره ریاست جمهوری آمریکا تفاوت‌هایی داشته است، اظهار کرد: آمریکا اعتقاد دارد برجام قرارداد مضری است لذا از آن خارج شده و به مقابله با آن می‌پردازد.
وی تصریح کرد: از این رو در چنین شرایطی سایه سنگین تهدید و تحریم را بر علیه اروپا با ابزارهایی مانند تسلط بر منابع مالی و بانکی، اجرای جرایم یکطرفه و... نگاه می‌دارد تا اروپایی‌ها هم نتوانند وظایفشان را به درستی انجام دهند.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه خروج از برجام برای آمریکایی‌ها در نگاه جامعه جهانی هزینه دارد لذا طرح جدید تیلرسون راهبرد جدیدی است که خلاف برجام نباشد تا بتوانند اروپایی‌ها را درراستای اعمال سیاست‌هایشان همراه خود داشته باشند، ادامه داد: بر این اساس ایران‌هراسی را برجسته و مباحث مربوط به توان دفاعی ایران را مطرح می‌کند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست ‌خارجی مجلس ضمن بیان اینکه طرح مقامات آمریکایی اقدام تازه‌ای بر علیه ایران نیست، خاطرنشان کرد: بنابراین در مواجه با چنین مباحثی قوانین مناسبی مانند قانون مقابله با نقض حقوق‌بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه و غیره وجود دارد که می‌توان از آنها برای مقابله استفاده کرد.

لزوم بهره‌گیری از دیپلماسی فعال
عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: طرح ضد ایرانی آمریکا می‌خواهد زمینه همراهی اروپا برای اعمال سیاست‌های خصمانه در موضوعات غیربرجامی را فراهم کند.
جلال میرزایی با اشاره به اینکه این طرح برای حفظ برجام در عین برخورد شدیدتر با ایران در راستای تغییر سیاست دولت ترامپ در قبال ایران است، گفت: آمریکا در حال تلاش برای ایجاد محدودیت علیه جمهوری اسلامی ایران با بهانه‌های غیر برجامی هستند و طرح مذکور نیز در این خصوص محسوب می‌شود.
نماینده مردم ایلام در مجلس با بیان اینکه آمریکایی‌ها برای اعمال سیاست‌های خصمانه علیه کشورمان با محدودیت‌های متفاوتی مواجه هستند که نتیجه تدبیر مناسب در سیاست‌خارجی دولت دوازدهم است، اظهارکرد: باید یادآور شد ایالات متحده آمریکا با استفاده از شرایط و فضای ایران هراسی که در قبل از برجام وجود داشت اقدامات زیادی علیه ایران انجام می‌دانند.
وی ضمن تاکید بر اینکه برای مقابله با این طرح ضد ایرانی برای حفظ برجام در عین برخورد شدیدتر با ایران باید از قدرت نرم و دیپلماسی فعال بهره ببریم، تصریح کرد: برای مقابله با اقدامات دولت ترامپ نباید هزینه‌های کشورمان را بالا نبریم از این رو دیپلماسی بهترین گزینه است.
این نماینده مردم در مجلس با اشاره به اینکه برخی از سیاستمداران آمریکایی متوجه شده‌اند که خروج از برجام به نفع کشورشان تمام نخواهد شد، ادامه داد: بر این اساس می‌خواهند از ابزارهای دیگر مانند تدوین طرح‌های جدید برای برخورد شدیدتر با ایران هستند.
وی با اشاره به اینکه آمریکا می‌خواهد زمینه همراهی اروپا برای اعمال سیاست‌های خصمانه در موضوعات غیربرجامی را فراهم کند، خاطرنشان کرد: بنابراین دستگاه دیپلماسی کشورمان باید مواضع اروپایی‌ها را تعدیل کند و با استفاده از رایزنی و قدرت نرم مواضع ایران را پیگیری کنند.

اقتدار ملت و شکل‌گیری برجام رسوایی آمریکا را درپی داشته است
نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی برجام را تدبیری برای انزوا و رسوایی آمریکا دانست و گفت: اقتدار ملت و شکل‌گیری برجام رسوایی آمریکا را درپی داشته است.
سیدمرتضی خاتمی گفت: مقام معظم رهبری از همان ابتدا بر بی‌اعتمادی به آمریکا تاکید داشتند و بر این اساس توصیه‌هایی به گروه مذاکره‌کننده داشتند که با وجود متن ۱۰۰ صفحه‌ای و تدابیر دولت، خوی استکباری امریکا، موجبات عدم پایبندی آمریکائیان به روح و جسم برجام فراهم آورد و برجام تدبیری بود در جهت رسوایی و انزوای آمریکا.
وی با اشاره به مقاومت و ایستادگی مردم شریف ایران اسلامی، افزود: نظامی که بر اساس حضور و حمایت مردم شکل بگیرد مشروعیت و ماندگاری خود را حفظ می‌نماید و به پشتوانه مردم در برابر سنگین‌ترین توطئه‌ها و تحریم‌ها سربلند به پیش می‌تازد؛ در کشور ما نسبت به سایر کشورهایی که در آنها انتخابات برگزار می‌شود حضور و حمایت مردم بسیار پررنگ بوده و نقش اساسی دارد.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: با لغو تحریم‌های ثانویه و همراهی اروپا ساختار تحریم‌ها فرو ریخت و ماهیت غیرقابل اطمینان آمریکا بیش از پیش آشکار شد.

کد مطلب: 101246
 
Share/Save/Bookmark