میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۹
 
 
نقطه نظر کارشناسان از آینده وضعیت مسکن بررسی شد؛
سیگنال‌های پرواز در بازار ملک
سیگنال‌های پرواز در بازار ملک
 

روز گذشته مرکز آمار ایران در حالی از افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی خبر داد که کارشناسان نیز براین موضوع اتفاق نظر دارند . دبیر کانون انبوه‌سازان کشور با اشاره به اینکه در حوزه خرید و فروش باتوجه به کاهش ریسک معاملات مسکن و اقداماتی که دولت درخصوص تقویت تقاضا انجام داده است، امیدوار است که در ۶ ماه دوم سال تحرک در بازار مسکن ادامه داشته باشد. از سوی دیگر رئیس اتحادیه فروشندگان آهن با بیان اینکه در ۶ ماهه امسال قیمت مسکن ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد داشته است، معتقد است افزایش قیمت مصالح ساختمانی تأثیر خود را در سال‌های ۹۷ و ۹۸ بر بازار مسکن خواهد گذاشت.
این نقطه نظرات در شرایطی مطرح شده که بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در فصل تابستان ۹۶ (بر مبنای سال پایه ۹۰)، شاخص کل قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در تابستان برابر با ۲۱۱.۶ بود. این رقم در مقایسه با بهار ۹۵ بالغ بر ۷.۳ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل (تابستان) ۱۳.۴درصد افزایش داشته است.
شاخص گروه سیمان، بتن، شن و ماسه در تابستان امسال ۲۱۵.۲ است که نسبت به فصل قبل ۱۲.۵ درصد افزایش داشته است. شاخص گروه گچ و گچ‌کاری نیز در تابستان سال‌جاری ۲۰۱.۳ بود که نسبت به فصل قبل بدون تغییر بوده است. شاخص گروه انواع بلوک سفالی و آجر در فصل تابستان برابر با ۱۷۸.۹ است که نسبت به فصل قبل ۱.۴ درصد افزایش داشته است.

احتمال تحرک در نیمه دوم سال
دبیر کانون انبوه‌سازان کشور با بیان اینکه ۹۶، سال خوبی برای مستاجران نبود، گفت: واحدهای اجاره‌ای متناسب با نیاز مردم در کشور تهیه نشده و فشار بر روی دوش مستاجران قرار گرفته است.
به گزارش صداوسیما، فرشید پورحاجت گفت: هدفمند کردن فروش اقساطی مسکن با فرآیندی که بانک عامل بخش مسکن برای ما گذاشته بود، کار بسیار سختی بود و تحقق نیافت؛ اما برخی انبوه‌سازان واحدهای خود را فروش اقساطی می‌کنند. وی ادامه داد: اگر سیاست دولت در بافت‌های فرسوده مشخص شود، انبوه‌سازان وارد این نوع بافت‌ها و حاشیه شهرها می‌شوند و فعالیت جدیدی را آغاز می‌کنند.
دبیر کانون انبوه‌سازان کشور تاکید کرد: شرایط رکودی بازار ساخت و ساز مسکن از سال گذشته، تا حدودی بهتر شده؛ اما بازار اجاره‌بها به دلیل کاهش ساخت و ساز بدتر شده است.
وی با بیان اینکه امسال سال خوبی برای مستاجران نبود، ادامه داد: واحدهای اجاره‌ای متناسب با نیاز مردم در کشور تهیه نشد و فشار بر دوش مستاجران قرار گرفت.
پورحاجت تاکید کرد: در حوزه خرید و فروش باتوجه به کاهش ریسک معاملات مسکن و اقداماتی که دولت درخصوص تقویت تقاضا انجام داده است، امیدواریم در ۶ ماه دوم سال تحرک در بازار ادامه داشته باشد. وی افزود: بخش خصوصی بررسی می‌کند که در کدام مناطق نیاز به مسکن وجود دارد تا وارد ساخت و ساز شود اما دولت نیز حمایت کند.
دبیر کانون انبوه‌سازان کشور تصریح کرد: با توجه به شعار امسال (اقتصاد مقاومتی) شرایط پرداخت تسهیلات در بخش مسکن باید متناسب با تولید باشد اما فرایندی که برای بخش مسکن در نظر گرفته شده نادرست است و تسهیلات به صورت قطره‌چکانی به انبوه‌سازان پرداخت می‌شود.
پورحاجت ادامه داد: امسال به جز تسهیلات نوسازی بافت فرسوده، تسهیلاتی در بخش مسکن دیده نشده است. انبوه‌سازان از بانک مرکزی انتظار دارند در نرخ سود تسهیلات مسکن برای سازندگان تجدیدنظر شود.
دبیر کانون انبوه‌سازان کشور تصریح کرد: سازندگان انتظار دارند صنعتی که بیش از ۴ سال در رکود است مورد توجه قرار گیرد. 

رشد قیمت مسکن با گرانی مصالح ساختمانی
در همین رابطه رئیس اتحادیه فروشندگان آهن با بیان اینکه در ۶ ماهه امسال قیمت مسکن ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد داشته است، گفت: افزایش قیمت مصالح ساختمانی تأثیر خود را در سال‌های ۹۷ و ۹۸ بر بازار مسکن خواهد گذاشت.
محمد آزاد در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به رونق خرید در بازار مسکن، اظهار داشت: سیاست‌های دولت در کاهش نرخ سود بانکی، نوسانات قیمت دلار و ارائه وام مسکن عاملی شده تا بازار شاهد رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت مسکن در ۶ ماهه امسال باشد. وی با بیان اینکه همین امر عاملی می‌شود تا در آینده تغییرات قیمتی هم در مصالح ساختمانی به وجود آید، افزود: البته افزایش قیمت مصالح ساختمانی تأثیر خود را در سال‌های ۹۷ و ۹۸ بر بازار مسکن خواهد گذاشت.
رئیس اتحادیه فروشندگان آهن با اشاره به افزایش ۷۰ درصدی قیمت آهن از خرداد تا شهریورماه امسال، گفت: دلیل این افزایش قیمت‌ها تغییرات قیمت‌های جهانی بود که در حال حاضر این موضوع مرتفع شده و قیمت آهن در بازار متعادل است. آزاد تصریح کرد: امروز قیمت هر کیلو میلگرد ۲۱۰۰ تا ۲۱۵۰ تومان و قیمت هر کیلو تیرآهن ۲۵۰۰ تومان است.

قیمت مسکن بالاتر از تورم
چندی پیش نیزمصطفی قلی خسروی رئیس سابق اتحادیه املاک با بیان اینکه دولت دوازدهم به فکر این است که تسهیلات بهتری را برای خریداران و سازندگان مسکن بگذارد ابراز امیدواری کرد که و شنیده ایم که اثر این تسهیلات را در نیمه دوم سال‌جاری شاهد باشیم و معاملات مسکن افزایش یابد.
وی با بیان اینکه ۱۷۴ شغل کلیدی با بخش مسکن مرتبط هستند گفت : امیدواریم رونق این بخش بتواند اشتغال این بخش مرتبط را بهبود بخشد و با توجه به اینکه در ماه‌های محرم و صفر به دلیل اعتقادات مردم، خرید و فروش مسکن کاهش می‌یابد اما احتمالا بعد از ماه صفر مجددا شاهد افزایش معاملات املاک خواهیم بود.

کد مطلب: 101642
 
Share/Save/Bookmark