میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۴۶
 
 
مردم سلیمانیه همزمان با سفر بارزانی تظاهرات کردند
مخالفت کردهای عراق با همه‌پرسی وحدت‌شکنانه
مخالفت کردهای عراق با همه‌پرسی وحدت‌شکنانه
 

مخالفت‌های مردمی با چند پاره‌سازی عراق همچنان در حال افزایش است چنانکه رئیس منطقه کردستان که در سفری تبلیغاتی برای همه‌پرسی به سلیمانیه رفته است با تظاهرات مردمی بزرگی در این شهر علیه خود مواجه شد.
«مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق که دیروز برای شرکت در مراسم‌ حمایت از همه‌پرسی جدایی به سلیمانیه رفته است، با عدم استقبال مردمی در این شهر مواجه شد.
بارزانی تحت تدابیر شدید امنیتی با ده‌ها خودروی نظامی و صدها محافظ وارد سلیمانیه شد تا در مراسم حمایت از همه‌پرسی که قرار است در ورزشگاه این شهر، برگزار شود، حضور یابد و سخنرانی کند. نیروهای امنیتی زیادی در مناطق مختلف این شهر مستقر شده‌اند تا از هرگونه حادثه غیرمترقبه امنیتی جلوگیری کنند. این در حالی است که همزمان با ورود بارزانی به سلیمانیه، شمار زیادی از ساکنان این شهر، علیه او به تظاهرات پرداختند و در خیابان «سالم» در مرکز شهر، به او و سیاست‌هایش اعتراض کردند. نیروهای امنیتی نیز، ۲۰ شهروند کُرد معترض و شرکت‌کننده در تظاهرات علیه بارزانی را دستگیر کردند. در این میان رئیس‌جمهور ترکیه در نیویورک، ضمن تکرار مخالفت کشورش با برگزاری همه‌پرسی جدایی کردستان عراق، به اربیل درباره اعمال تحریم‌های آنکارا هشدار داد.
خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد که رئیس‌جمهور این کشور سه شنبه شب به وقت نیویورک، به منطقه کردستان عراق درباره تحریم‌های آنکارا در صورت برگزاری همه‌پرسی جدایی از عراق هشدار داد.
رجب طیب اردوغان گفت که «ما همیشه(از منطقه کردستان عراق) حمایت کرده‌ایم و فکر می‌کنیم که این رویکرد آنها در واقع نادیده گرفتن جمهوری ترکیه است؛ کشوری که در کنار آنها ایستاده است و آنها را متحد نزدیک خود می‌دانست». رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که کابینه و شورای امنیت ملی ترکیه جلسه‌ای برای تصمیم‌گیری درباره موضوع همه‌پرسی جدایی کردستان عراق برگزار خواهد کرد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای ضمن انتقاد تلویحی از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق‌، از اتحاد این کشور حمایت کرد. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره همه‌پرسی استقلال کردستان عراق بیانیه‌ای صادر کرد.
رئیس منطقه کردستان عراق اعلام کرد که تنها در صورت ارائه طرحی ضامن حقوق کُردها طی سه روز آینده، همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان را به تاخیر خواهد انداخت.«مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق اعلام کرد که منطقه کردستان مصمم است که همه‌پرسی را دوشنبه آینده برگزار کند مگر اینکه جایگزینی واقعی طی ۳ روز آینده برای لغو این همه‌پرسی ارائه شود.
وی طی نشستی در حمایت از همه‌پرسی گفت: اگر طی سه روز آینده، جایگزینی حقیقی ارائه نشود، به تاخیر انداختن این همه‌پرسی، غیرممکن خواهد بود. در صورتی ارائه طرحی جایگزین که ضامن حقوق ما باشد ما در تاریخ ۲۵ سپتامبر، جشن می‌گیریم و جشن‌هایی جمعی برپا خواهیم کرد و اگر جایگزینی ارائه نشود، همه با هم همه‌پرسی را برگزار خواهیم کرد.«فواد معصوم» رئیس‌جمهور عراق برای دیدار با «مسعود بارزانی» وارد «سلیمانیه» شد. نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که نه اکنون و نه در آینده، بغداد
همه‌پرسی منطقه کردستان را نخواهد پذیرفت.
«حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق بار دیگر مخالفتش را با برگزاری همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان اعلام کرد و گفت که امیدوار است طی چند ساعت آینده، شاهد گشایش بزرگی در بحران همه‌پرسی باشد. وی در جمع اصحاب رسانه در بغداد، گفت: دولت منطقه کردستان با اعلام یکجانبه تلاش برای جدایی و برگزاری همه‌پرسی خود را به یک ورطه انداخت. وی گفت: من صادقانه به لغو همه‌پرسی و ورود به عرصه گفت‌وگو درباره هر چیزی حتی قانون اساسی، دعوت می‌کنم.
نخست‌وزیر عراق گفت: مسئله همه‌پرسی، به ترکیه ثابت کرد که سیاستش در قبال کردستان اشتباه بوده و به همین دلیل نیز ما تغییر بزرگی در موضع ترکیه در قبال عراق را شاهد شدیم.
العبادی تاکید کرد: کشورهای جهان به ویژه کشورهای همسایه ما، واقعا از تلاشهای موجود برای تضعیف عراق نگران شدند. مقامات مسئول سعودی با ما تماس گرفتند و طرحی ابتکاری برای حل این بحران ارائه کردند. رویکرد آنها در عدم سوق دادن منطقه به سوی طرح‌های تجزیه‌طلبانه کاملا با رویکرد ما همسو بود.
وی افزود: تصمیم‌گیری سریع دادگاه عالی فدرال مبنی بر توقف اقدامات برای برگزاری همه‌پرسی، کاملا منطبق بر قانون اساسی بود. نخست‌وزیر عراق در ادامه سخنان تحریک‌آمیز علیه کردها و تهدید به صف‌کشی نظامی علیه آنها را محکوم و اعلام کرد: اگر لازم باشد که در هنگام برگزاری همه‌پرسی ما امنیت را برقرار کنیم، این کار را انجام خواهیم داد. از سوی دیگر، باید بگویم که تغییر مرزها به طور یکجانبه، باب خونریزی و درگیری را باز می‌کند. من این سوال را از مسعود بارزانی داریم که هدف ما چیست؟ آیا هدف خدمت به مردم است یا تسلط بر آنها؟

کد مطلب: 101048
 
Share/Save/Bookmark