میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۹
 
 
زنجیره شکست ائتلاف آمریکای - عربستانی ادامه دارد
ناوچه جنگی سعودی هدف نیروهای یمنی
ناوچه جنگی سعودی هدف نیروهای یمنی
 

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای مسلح یمن یک ناوچۀ رزمی سعودی را که در دریای سرخ نزدیک ساحل جنوب غربی این کشور جنگ‌زده لنگرانداخته بود، منهدم کرده‌اند.
ناوچۀ رزمی ارتش سعودی دیروز نزدیک ساحل شهر بندری مخا در استان تعز هدف حمله موشکی تلافی‌جویانه قرار گرفت. در تحولی دیگر، به گزارش رسانه جنگ یمن، ارتش این کشور و نیروهای مؤتلف حمله متقابلی را علیه یک پایگاه نظامی در جنوب غرب منطقه نجران عربستان ترتیب دادند، که یک بولدوزر فعال در آنجا منهدم شد. این نیرو‌ها همچنین اقدام ارتش سعودی برای پس‌گیری یک پایگاه مرزی دیگر را در منطقه که به دست نیروهای یمنی افتاده است ناکام گذاشتند. نیروهای یمنی همچنین اجتماعات شبه‌نظامیان متحد سعودی را در شهر مرزی نجران هدف قرار داده که شمار زیادی کشته و مجروح از آنان برجا گذاشت.
آنان همچنین خودروهای شبه‌نظامیان در استان لهج در جنوب یمن را هدف حملات خود قراردادند.
ارتش یمن با پشتیبانی مبارزان انصارالله و نیروهای بسیج مردمی از کشورشان مقابل تهاجم مرگبار سعودی که از فروردین ۱۳۹۴ آغازشده است دفاع می‌کنند. بر اساس جدید‌ترین آمار یک گروه دیده‌بان یمنی، در تهاجم سعودی که باهدف بازگرداندن قدرت به عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهور پیشین یمن صورت گرفته است، تاکنون دست‌کم ۱۱ هزار و ۴۰۰ تن کشته‌شده‌اند. «محمد عبدالسلام» سخنگوی رسمی جنبش مردمی انصارالله یمن گفت: قهرمانان ارتش و کمیته‌های مردمی با حمایت یمنی‌ها توانستند توطئه عربستان و مزدورانش را که از چند ماه پیش در شبوه طراحی شده بود، خنثی کنند. عبدالسلام افزود: دشمن پس از شکست در زمینه هرگونه پیشروی به سمت استان صنعا پایتخت یمن به شبوه بازگشت اما این بار از سوی مردم یمن طعم شکست بزرگتری را پس از چند ماه طراحی توطئه آن، چشید. این در حالی است که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی صبح دیروز با اجرای عملیات ویژه توانستند مواضعی از استان شبوه را که چند روز قبل به دست مزدوران عربستانی افتاده بود، پس بگیرند. شکست سعودی چنان است که آن‌ها را به سوی کشورهای کوچک برای گرفتن مزدور سوق داده است چنانکه هیئتی عالی رتبه‌ از وزارت دفاع عربستان در سفری رسمی وارد موریتانی شد. به گفته منبع رسمی موریتانی، این سفر در چارچوب همکاری کنونی بین دو کشور به ویژه در زمینه دفاعی صورت گرفته است.
لازم به ذکر است عضو پارلمان یمن گفت: عربستان در راستای طولانی‌ کردن جنگ، مزدوران شکست خورده خود در سوریه را به یمن فرستاده و در همین حال مزدوران سعودی اخیرا به دستور عربستان خانه‌های مردم در تعز و مأرب را تخریب می‌کنند. «خمیس عبدالله»، عضو پارلمان یمن اظهار داشت: نیروهای یمنی در برابر تخلفات و حملات دشمن سعودی و شبه نظامیان تروریست هرگز ساکت نخواهد نشست. عبدالله برگزاری مذاکرات سیاسی در سایه تجاوز ائتلاف سعودی را غیرممکن دانست و گفت: عربستان ثابت کرد که با هر گونه راه حل سیاسی در یمن مخالف است و تلاش می‌کند جنگ، درگیری‌ها و تجاوز علیه ملت یمن را طولانی‌تر کند. عضو پارلمان یمن با بیان اینکه عربستان مزدوران شکست خورده خود در سوریه را عازم یمن کرده گفت: عناصر اخوان‌المسلمین یمن و دیگر کشور‌ها که در حلب روبروی نیروهای دولتی سوریه ناکام ماندند هم اینک با هماهنگی عربستان و ترکیه برای پشتیبانی از ائتلاف سعودی وارد یمن شدند. عبدالله در خصوص اخبار حاکی از اختلاف عربستان و امارات بر سر استان‌های جنوبی یمن گفت: این ۲ کشور متجاوز بار دیگر بر سر مسائل اقتصادی و جغرافیای یمن به جان یکدیگر افتاده‌اند. وی با اشاره به هجوم مجدد القاعده به استان عدن افزود: امارات می‌خواهد استان عدن را به خاطر بندر آن تحت تسلط خود داشته باشند و عربستان هم می‌خواهد استان حضرموت را به خاطر نفت آن به کنترل خود درآورد. 
از سوی دیگر «هشام السرافیلی»، مسئول سیاسی یمن اظهار داشت: نیروهای ائتلاف سعودی از ابتدای تجاوز نظامی علیه یمن روستا‌ها و مناطق مسکونی زیادی را تخریب و اهالی آن را آواره کردند. وی افزود: مزدوران و تروریست‌ها اقدام به عملیات تخریب گسترده خانه و تاسیسات مسکونی در جنوب استان‌های تعز و مأرب کرده‌اند که این سیاست خصمانه از سوی عربستان برای نابودی کشور در برخی استان‌های خاص اعمال شده است.

کد مطلب: 98104
 
Share/Save/Bookmark