میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۳
 
 
ارتقای زرادخانه‌های قدرت‌های اتمی

یک موسسه تحقیقات صلح در تازه‌ترین گزارش خود نوشت که با وجود کاهش تعداد تسلیحات اتمی، قدرت‌های اتمی جهان همچنان، ارتقای زرادخانه‌هایشان را در دستور کار دارند.
موسسه تحقیقات و صلح (سیپری) در تازه‌ترین گزارش خود نوشت که چشم‌اندازی از جهان بدون تسلیحات اتمی وجود ندارد و برعکس، قرارداد مهم میان آمریکا و روسیه هم میان طرفین رو به انقضاست که این وضعیت می‌تواند رقابت تسلیحاتی را به دنبال داشته باشد.
قدرت‌های اتمی در حال تداوم مدرن کردن زرادخانه‌های اتمی هستند و این در حالی است که در مجموع شمار کلاهک‌های اتمی رو به کاهش است. برآورد می‌شود که نه قدرت هسته‌ای یعنی از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین، هند، پاکستان، رژیم صهیونیستی و کره‌شمالی در آغاز سال جاری میلادی حدود ۱۳ هزار و ۸۶۵ سلاح اتمی داشته‌اند. در این گزارش موارد مربوط به کلاهک‌های مستقر شده و آنهایی که در آستانه تخریب قرار دارند هم لحاظ شده‌اند.
در ادامه این گزارش آمده است که شمار تسلیحات اتمی در مقایسه با پارسال، کاهش یافته و به حدود ۶۰۰ رسیده است. روسیه و آمریکا به ویژه این اقدام را در قالب پیمان NEWSTART صورت داده‌اند. با این حال در شرایطی که به زمان انقضای پیمان یاد شده در سال ۲۰۲۱ نزدیک می‌شویم، مذاکراتی میان مسکو و واشنگتن برای تمدید پیمان یاد شده در جریان نیست.
همچنین هند و پاکستان به عنوان دو کشوری هسته‌ای رقیب، هر کدام به ترتیب، ۱۳۰ تا ۱۴۰ و ۱۵۰ تا ۱۶۰ کلاهک هسته‌ای دارند و آنها هم در حال افزایش شمار زراد‌خانه‌های خود هستند. کره شمالی هم حدودا ۲۰ تا ۳۰ کلاهک هسته‌ای دارد. سیپری می‌گوید که این تعداد، اولویت راهبرد امنیت ملی این کشور است با این حال کره شمالی از زمان آغاز مذاکره با آمریکا در سال ۲۰۱۸، سلاح هسته‌ای و یا موشک بالستیک دوربرد را آزمایش نکرده است.

کد مطلب: 109446
 
Share/Save/Bookmark