میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۴۴
 
 
توسعه برنامه موشکی ریاض و پنهان‌کاری واشنگتن

بنا بر یافته‌های اطلاعاتی واشنگتن، عربستان سعودی در حال توسعه برنامه موشک‌های بالستیک خود است و دولت آمریکا این اطلاعات را از دموکرات‌های کنگره مخفی نگاه داشته است.
شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در گزارشی اختصاصی به نقل از سه مقام مطلع ضمن فاش کردن این یافته اطلاعاتی افزود، البته هدف نهایی سعودی‌ها از این توسعه برنامه موشکی مشخص نیست اما این اقدامات ممکن است تلاش بالقوه ریاض برای تجهیز موشک‌هایش به کلاهک‌های هسته‌ای باشد. دولت آمریکا یافته‌های سری خود درباره این اقدام عربستان سعودی را به اعضای شاخص دموکرات کنگره اطلاع نداده و همین مسئله باعث خشم دموکرات‌ها شده است چراکه آنها این موضوع را از کانال‌های خارج از دولت دریافت کرده‌اند.
دموکرات‌ها معتقدند به عمد از این اطلاعات دور نگه داشته شده‌اند. به رغم حمایت‌های آمریکا از سعودی اما همچنان این رژیم در برابر مقاومت یمن ناکام است چنانکه پدافند هوایی یمن اعلام کرد که یک فروند پهپاد مسلح ساخت آمریکا را در آسمان منطقه ساحل غربی هدف قرار داده و سرنگون کرده است. نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در نزدیکی مرز این کشور با عربستان سعودی یک پهپاد جاسوسی ائتلاف سعودی-اماراتی را منهدم کردند. «محمد علی الحوثی» با انتقاد از محاصره قطر از سوی کشورهای جریان سعودی خواستار بازبینی این کشورها در سیاست‌های منطقه‌ای خود شد. خبر دیگر آنکه فروش تسلیحات این کشور به عربستان سعودی در سال ۲۰۱۸ به میزان ۵۰ درصد افزایش داشته است، این در حالی است که دولت فرانسه مدعی است که پاریس خواستار پایان جنگ در یمن است. دولت فرانسه تاکید کرد که مجموع فروش تسلیحات این کشور به مناطق مختلف جهان در سال ،۲۰۱۸ با رشدی ۳۰ درصدی به ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو رسید.

کد مطلب: 109248
 
Share/Save/Bookmark