میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۷
 
 
بازتاب حمایت مردم ایران از مردم مظلوم فلسطین در قاب رسانه‌های خارجی
نابودی رژیم صهیونیستی خواست همه ملت‌های مسلمان حامی فلسطین
نابودی رژیم صهیونیستی خواست همه ملت‌های مسلمان حامی فلسطین
 

چهلمین مراسم راهپیمایی روز جهانی قدس، دیروز در حالی با شعار «روز جهانی قدس؛ پیروزی جبهه مقاومت؛ شکست فتنه آمریکایی صهیونیستی؛ عزم ملت فلسطین برای بازگشت» و با حضور قشرهای مختلف مردمی و مقامات لشکری و کشوری، در تهران و ۹۰۰ شهر ایران اسلامی در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان برگزار شد که از لنز و بازتاب رسانه‌های خارجی دور نماند.
ویژگی روز قدس امسال، قرار داشتن در ایامی ا‌ست که ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد و همچنین سفارت این کشور از تلاویو به بیت‌المقدس منتقل شده است.
این راهپیمایی با شکوه و درحمایت از مردم مظلوم فلسطین در شهرهای مختلف ایران در حالی برگزار شد که یا کشورهای اسلامی در برابر جنایات رژیم غاصب صهیونیستی در فلسطین، سکوت کرده‌اند و چشم روی فجایعی که این رژیم غاصب کودک کش برای مسلمانان فلسطینی به وجود آورده، بسته‌اند یا با گستاخی از این جنایات حمایت می‌کنند
آرمان قدس از دو لحاظ مسئله مهمی است، ابتدا اینکه به ملت بزرگی ظلم شده است و همه دنیا قبول دارند که ظلم بزرگی در حق آن‌ها شده و همچنان این ظلم و بی‌‌دالتی ادامه دارد. از طرفی ما به عنوان مسلمان وظیفه داریم به یاری برادران مسلمان خود در هر جای دنیا بشتابیم و آن‌ها را در مبارزه با ظلم و بی‌عدالتی کمک کنیم.
در همین رابطه چند روز پیش نیز مقام معظم رهبری نیز در اجتماع پرشکوه، پرشور و پرمعنای انبوهِ بی‌شمار مردم قدرشناس در بیست‌ونهمین سالگرد عروج ملکوتی امام خمینی(ره)، با اشاره به برگزاری مراسم روز جهانی قدس افزودند: به فضل الهی، و به برکت حضور پرشور مردم روز قدس امسال از سالهای گذشته، قوی تر و پرشورتر برگزار خواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به خضوع و ذلت برخی دولتهای عربی در مقابل امریکا و عدم اتخاذ موضع قوی برابر دشمن صهیونیستی، افزودند: برخی دولتهای عربی، اکنون دشمن ملت‌های خود شده اند و در چنین شرایطی مسئولیت جوانان غیور عرب، بر هم زدن این معادله باطل است.
ایشان با تأکید بر اینکه آینده متعلق به جوانان است و آنان باید با عمل و ابتکار، خود را برای آینده آماده کنند گفتند: اگر آینده به درستی ساخته شود، قطعاً همه ملت‌های مسلمان و عرب بخصوص جوانان این کشورها، از آن بهره‌مند خواهند شد.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به در پیش بودن روز جهانی قدس تأکید کردند: حضور در این راهپیمایی و دفاع از مردم مقاوم و مجاهد و مظلوم فلسطین، در واقع گامی مهم در مسیر ساختن آینده بهتر است.
رسانه‌های عربی به پوشش راهپیمایی روز جهانی قدس در ایران و شعارهای ضد آمریکایی ضد صهیونیستی مردم روزه‌دار و انقلابی کشورمان پرداختند. خبرگزاری فلسطین الیوم با تیتر آغاز راهپیمایی میلیونی روز جهانی قدس در ایران و عراق» به پوشش اخبار مربوط به روز جهانی قدس پرداخت و نوشت : قشرهای مختلف عربی و اسلامی در بسیاری از کشورها در راهپیمایی میلیونی بزرگداشت «روز جهانی قدس» شرکت کردند که مصادف با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان است.
این رسانه فلسطینی افزود ایران شاهد راهپیمایی‌های میلیونی متعددی در حمایت از ملت فلسطین و انتفاضه مردمی مسالمت آمیز آن در مرزهای نوار غزه و تاکیدی بر حمایت ملت ایران از گروه‌های مقاومت فلسطین است که با دشمن امت اسلام رو در رو هستند.
در این گزارش آمده است تظاهرکنندگان شعارهای مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا سر می‌‌دهند که به زوال این غده سرطانی اشاره می‌کند، آنها همچنین حمایت مستمر آمریکا از این رژیم در سایه توطئه دولت آمریکا علیه شهر اشغالی قدس را محکوم می‌کنند.
الفرات عراق هم راهپیمایی پرشور و گسترده قشرهای مختلف مردم مومن و انقلابی و روزه‌دار ایران را پوشش داد و در این باره گزارش داد که آخرین جمعه ماه مبارک رمضان است، ‌راهپیمایی‌های روز جهانی قدس در تهران-پایتخت- و دیگر شهرهای ایران برگزار شد.
شبکه المیادین هم به پوشش اخبار راهپیمایی روز جهانی قدس پرداخت و از برگزاری این راهپیمایی در عراق، بحرین، سوریه همزمان با جمهوری اسلامی ایران خبر داد.
این شبکه به پخش زنده راهپیمایی پرشور روز جهانی قدس در ایران و عراق پرداخت و سخنان علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران را پوشش داد.
این شبکه افزود شرکت کنندگان در راهپیمایی میلیونی روز جهانی قدس در ایران که در ۹۰۰ شهر این کشور برگزار شد، بر ادامه حمایت از انتفاضه ملت فلسطین و مقاومت و آن و همچنین حمایت از راهپیمایی بازگشت تاکید و طرح‌های یهودی‌سازی قدس را محکوم کردند.
المیادین همچنین از برگزاری راهپیمایی روز جهانی قدس در بحرین خبر داد و افزود بحرینی‌ها بامداد امروز در برخی مناطق کشور در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت کردند.
شبکه المسیره یمن هم به پوشش راهپیمایی پرشور روز جهانی قدس در ایران و دیگر کشورها پرداخت و اعلام کرد قشرهای مختلف عربی و اسلامی در بسیاری از کشورها امروز جمعه در راهپیمایی میلیونی بزرگداشت روز جهانی قدس شرک کردند. در تهران و دیگر شهرهای ایران، راهپیمایی روز جهانی قدس با مشارکت صدها هزار نفر از قشرهای مختلف مردم ایران برگزار شد. همچنین خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نوشته است مردم ایران در روز قدس شعار مرگ بر اسرائیل سر دادند.
این خبرگزاری نوشت؛ تظاهرات کنندگان همچنین شعارهای مرگ بر آمریکا علیه تصمیم واشنگتن برای انتقال سفارت خود به قدس سر دادند. شبکه ای‌بی‌سی نیوز آمریکا گزارش داد هزاران هزار مسلمان شیعه در پایتخت و شهرهای دیگر ایران بار دیگر در حمایت از فلسطینیان و در محکومیت سلطه اسرائیل بر شهر قدس به خیابان‌ها آمده و پرچم اسرائیل و آدمک ترامپ را آتش زدند.
خبرگزاری شینهوا چین هم نوشت صدها هزار ایرانی در روز جمعه در سراسر این کشور روز قدس را در حمایت از فلسطینیان گرامی داشتند.
خبرگزاری رویترز نیز سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در روز قدس را بازتاب داد و نوشت: علی لاریجانی روز جمعه اعلام کرد چنانچه تهران از سوی اسرائیل و عربستان سعودی تحت فشار بیشتری قرار گیرد امنیت خاورمیانه تهدید خواهد شد. او گفت اسرائیل و عربستان سعودی منشا هرج و مرج در منطقه هستند و مثلث عربستان سعودی، اسرائیل و آمریکا به دنبال آن است که منطقه را به صحنه هرج و مرج تبدیل کند. شبکه المیادین نیز گزارش داد: تهران و ۹۰۰ شهر ایران شاهد برگزاری راهپیمایی روز جهانی قدس بودند. شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی که میلیون‌ها نفر بودند حمایت خود را از انتفاضه فلسطین و قدس و راهپیمایی‌های بازگشت اعلام کرده و شعار آزادی فلسطین سر دادند.
ملحم ریا، خبرنگار شبکه المیادین، درباره راهپیمایی روز جهانی قدس در ایران گفت صد‌ها هزار نفر که پیش‌بینی می‌شود تعداد آن‌ها در ایران به میلیون‌ها نفر برسد برای راهپیمایی که ایرانی‌ها در طول چهل سال گذشته آن را برگزار کرده اند به خیابان‌ها آمده‌اند. سخنرانی رهبر انقلاب اسلامی در سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) که در آن به زبان عربی به ترغیب (جوانان عرب) برای مشارکت در راهپیمایی روز قدس پرداخت، بسیار مهم بود.
مجری این شبکه نیز عنوان کرد همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران پیش‌بینی کرده بودند راهپیمایی امسال باشکوه‌تر از سال‌های قبل در حال برگزاری است.
نکته جالب توجه اینکه رسانه‌های صهیونیستی نیز راهپیمایی مردم ایران در روز قدس به بازتاب رسانه‌ای پرداختند چناچنه روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت نیز در یک خبر فوری نوشت: ایرانی‌ها در سراسر این کشور با برپایی راهپیمایی روز قدس، نابودی اسرائیل را خواستار شدند. روزنامه صهیونیستی «تایمز اسرائیل» هم با بیان اینکه "مردم ایران با شعار «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آمریکا» کنترل اسرائیل بر قدس و انتقال سفارت آمریکا به این شهر را محکوم کردند" به راهپیمایی امروز مردم ایران واکنش نشان داد.
پایگاه اسرائیلی i۲۴ نیز در مطلبی نوشت: ایران با وجود افزایش فشارهای آمریکا طبق روال سال‌های گذشته راهپیمایی سالانه روز قدس خود را با شعار "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" برگزار کرد.

کد مطلب: 104649
 
Share/Save/Bookmark