میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۸
 
 
جهان در روز قدس فریاد مبارزه با رژیم صهیونیستی را سر می‌دهد
ندای آزادی فلسطین

کرونا نیز نتوانسته جهانیان را از حرکت در مسیر حمایت از فلسطین باز دارد چنانکه بسیاری در سراسر جهان بر برگزاری روز قدس در قالبی جدید همچون فضای مجازی و سخنرانی‌ها و کنفرانس‌های ویدئوکنفرانسی و حتی برگزاری راهپیمایی تاکید کرده‌اند.
روز قدس امسال در شرایط کرونایی در حالی برگزار می‌شود که رژیم صهیونیستی اشغالگری گسترده ای را در کرانه باختری آغاز کرده است و آمریکا نیز حمایت گسترده‌ای از این رژیم داشته است. اکنون در آستانه روز قدس ملت فلسطین در کنار سایر ملت‌ها فریاد آزادی فلسطین سر می‌دهند. مسئله که وحشت و تشدید سرکوب‌گری صهیونیست‌ها را به همراه داشته است. نظامیان رژیم صهیونیستی با حمله به خانه های شهروندان فلسطینی در مناطقی از کرانه باختری و قدس اشغالی موجب ترس و وحشت اهالی شده و شماری از جوانان آنها را بازداشت کردند.تعدادی از شهروندان فلسطینی را که بیشترشان از اهالی قدس اشغالی بودند روز سه شنبه در حمله نظامیان رژیم صهیونیستی بازداشت شدند. شهرک نشینان صهیونیست‌نشین هم با پشتیبانی ارتش رژیم صهیونیستی به شماری از شهروندان بی دفاع فلسطینی حمله کردند.
در این میان در ادامه اعتراض به همراهی آمریکا با طرح اشغال کرانه باختری، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد رام‌الله از این پس به توافقنامه‌های امضا‌شده با رژیم صهیونیستی و آمریکا از جمله توافقات امنیتی مقید نخواهد بود. البته بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ضمن مخالفت با طرح اشغال کرانه باختری اعلام کرد، فلسطینیان باید حق موجودیت رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسند.
در ان میان نماینده جهاد اسلامی در لبنان ضمن اعلام اینکه ایران از ابتدای انقلاب تا کنون هیچ روزی از حمایت فلسطین دست برنداشته، افزود، خروج نظامیان آمریکایی از منطقه کار مقاومت برای آزادسازی فلسطین را آسان خواهد کرد.«احسان عطایا» نماینده جهاد اسلامی فلسطین در لبنان اعلام کرد، امام خمینی (ره) در اعلام آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز قدس ابتکار به خرج دادند و این اقدام باعث بسیج افکار عمومی جهان عرب و اسلام و نیز ملت‌های آزاد جهان برای حمایت از فلسطین شد.عطایا در گفت‌وگویی تلویزیونی افزود: روز قدس روز ویژه فلسطین است و باعث تصحیح جهت قطب‌نما به سمت آزادسازی فلسطین شده است. از سوی دیگر معاون وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس کمیته اجرایی «ساف» بر اهمیت عدم تعلل در بازگرداندن وحدت ملی فلسطینی بر اساس برنامه سازمان آزادیبخش فلسطین تأکید کرد.از سوی دیگر تحت فشار افکار عمومی جهان، کشورهای فرانسه و آلمان ضمن هشدار به رژیم صهیونیستی درباره اشغال کرانه باختری، اعلام کردند این امر می‌تواند روابط تل‌آویو و اتحادیه اروپا را مخدوش کند.وزارت خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای در این باره گفت: «فرانسه مجدداً بر تعهد خود به راهکار عادلانه و پایدار مناقشه فلسطین-اسرائیل تاکید می‌کند. با توجه به این موضوع، از مسئولان اسرائیلی خواسته می‌شود تا از هرگونه اقدام یک‌جانبه‌ای که منجر به الحاق تمام یا بخش‌هایی از اراضی فلسطینیان می‌شود، خودداری کند». در همین حال عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی دل خوش کردن به سازش و توهم صلح با اشغالگران تروریست را بیهوده خواند.«یوسف الحساینه» عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی اعلام کرد که دل خوش کردن به امکان سازش و توهم صلح با اشغالگران تروریست در سایه سیاستهای خطرناک آنها علیه سرنوشت ملت فلسطین بیهوده است.الحساینه همچنین گفت: کابینه جدید رژیم صهیونیستی کابینه تجاوز، الحاق بخش هایی از کرانه باختری و یهودی سازی است. علاوه بر این ، «عزام الأحمد» عضو کمیته مرکزی جنبش فتح فلسطین تأکید کرد که باید به رسمیت شناخته شدن رژیم صهیونیستی توسط رام الله لغو شود.الاحمد در یک برنامه تلویزیونی گفت که «هر آنچه در معاهده اسلو آمده، به تاریخ پیوست... لغو توافقنامه‌ها، باید شامل لغو به رسمیت شناختن [رژیم صهیونیستی] و لغو هماهنگی امنیتی و توافقنامه پاریس باشد». در همین حال سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه ضمن اعلام مخالفت این کشور با طرح اشغال کرانه باختری، از جامعه جهانی خواست تا مقابل این اقدام بایستد. «ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه با انتقاد از طرح رژیم صهیونیستی برای اشغال بخش‌های بزرگی از کرانه باختری، مخالفت آنکارا با این موضوع را اعلام کرد.

کد مطلب: 113847
 
Share/Save/Bookmark